Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Erasmus Plus - jeszcze więcej pieniędzy na wymiany studentów. Co z plotkami o likwidacji Erasmusa?

Weronika Skupin
Student opowiada o zaletach programu Erasmus swoim młodszym kolegom w szkole podstawowej - zdjęcie ilustracyjne
Student opowiada o zaletach programu Erasmus swoim młodszym kolegom w szkole podstawowej - zdjęcie ilustracyjne fot. GRZEGORZ DEMBINSKI
Program wymian studenckich Erasmus miał zniknąć całkowicie - takie pojawiły się plotki po tym, jak przewodniczący komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego Alain Lamassoure stwierdził, że nie ma na to pieniędzy. Erasmus jednak wraca jako Erasmus Plus - będzie na niego przeznaczone niemal dwa razy więcej pieniędzy - 15 miliardów euro na całą Europę w perspektywie siedmioletniej, z czego na Dolny Śląsk może trafić ponad 100 milionów euro.

Z Erasmus Plus skorzystają 2 miliony studentów w całej Europie przez kolejnych 7 lat. Na Dolnym Śląsku wymian studenckich może być przez ten czas aż kilkaset tysięcy - dotychczas przez 10 lat trwania programu na takie roczne "wycieczki" wyjechało 110 tys. studentów z Dolnego Śląska.

Od czasu utworzenia z Erasmusa skorzystały ponad 3 miliony studentów, w tym ponad 130 tysięcy z Polski. W roku akademickim 2011-2012 program Erasmus umożliwił rekordowej liczbie 250 tysięcy studentów spędzenie części studiów wyższych za granicą lub podjęcie stażu w zagranicznej spółce. Było wśród nich ponad 15,3 tys. studentów z Polski.

Na czym polega Erasmus? Student, najczęściej przez rok, uczy się na wybranym uniwersytecie w Europie objętym programem. Otrzymuje stypendium naukowe i mieszkaniowe w kwocie, która wystarcza na bieżące wydatki. Studenci wybierają Erasmusa ze względu na niezwykłą szansę poznania innej kultury, podszkolenia języka, nawiązania nowych znajomości i podpatrzenia jak funkcjonuje szkolnictwo wyższe w innych krajach.

15 miliardów euro z Unii przeznaczonych będzie na stypendia i studiowanie za granicą, ale także różnego rodzaju szkolenia i programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży w każdych typach szkół a także dla organizacji pozarządowych wspierających szkolnictwo.

Erasmus Plus będzie wspierał edukację, szkolenia, inicjatywy młodzieżowe oraz sportowe w całej Europie. Połączy w jedną całość 7 dotychczasowych programów: Uczenie się przez całe życie i jego programy sektorowe (Comenius, Erasmus, Grundtvig i Leonardo da Vinci), Młodzież w działaniu, Erasmus Mundus, Jean Monnet, Tempus, Alfa i Edulink.

Dziś na Uniwersytecie Przyrodniczym o nowym Erasmus Plus rozmawiali przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i wyższych uczelni we Wrocławiu. – Jest szansa na to, by ponad 100 milionów euro z Erasmusa trafiło do dolnośląskich uczelni, ale muszą się one wykazać aktywnością. Bardzo się staraliśmy o powiększenie puli środków na wymiany studenckie, trzeba umieć po nie sięgnąć – mówi Piotr Borys, europoseł PO, zasiadający w Parlamencie Europejskim w Komisji Kultury i Edukacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska