MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Herbowe kontrowersje

PK
Herb, który ozdobił okładkę mapy nawiązuje do tego, czym gmina Bochnia może się poszczycić - historią bożogrobców w Chełmie (stąd ich podwójny krzyż) i siedzibą w jednym z najstarszych miast Małopolski (lustrzane odbicie rysunku narzędzi górniczych ze starego herbu miasta). Linia podziału pól herbowych (wygląda jak lustrzane odbicie używanej przez Lubomirskich Szreniawy) oznacza zaś Rabę, wzdłuż której znajduje się mająca 30 sołectw gmina. Zarówno sposób skonstruowania tego herbu (podział pól), jego rysunek i tarcza nie zyskały akceptacji heraldyków. Za wyjątkowe kuriozum uważają oni pełną wersję symbolu (przyjętą uchwałą Rady Gminy) - z czapką krakuską.

 Pojawienie się na (stanowiącej dodatek do wtorkowego "Dziennika") mapie powiatu bocheńskiego - herbu gminy Bochnia, a na planie Bochni - herbu powiatu, oznacza, iż należy po raz kolejny przypomnieć związaną z Bochnią symbolikę... W tym mieście mają swą siedzibę aż trzy samorządy, każdy z nich ma swój znak, a ponadto funkcjonuje jeszcze historyczny herb Bochni, którym opatrywane są pisma szczególnej wagi (np. nadania honorowego obywatelstwa) i który umieszczany jest w miejscach mających symboliczną wymowę (np. na obelisku "Osiem wieków Bochni", przed pomnikiem gen. Leopolda Okulickiego, na brązowych drzwiach bazyliki).
 Obecnie obowiązujący herb miasta Bochni także nie podoba się znawcom przedmiotu. - W prasie ogólnopolskiej autorytet w dziedzinie heraldyki polskiej - prof. Andrzej Kulikowski, otwarcie skrytykował posługiwanie się przez Bochnię symbolem z czasów zaborów. Zgodnie ze Statutem Miasta Bochni jej herbem jest jednak: jednogłowy biały orzeł śląski ze złotą mitrą książęcą na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, złotym dziobem i szponami, w których trzyma złote berło i złoty miecz. Na piersiach orła znajduje się tarcza koloru niebieskiego, a na niej narzędzia górnicze w kolorze złotym w postaci górniczego młota i dwóch kilofów skrzyżowanych z nim w rodzaj gwiazdy. Pole całej tarczy herbowej jest koloru czerwonego.
 Również radni powiatowi, mimo negatywnej opinii wyrażonej przez komisję heraldyczną przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, przyjęli herb powiatu w wersji zaproponowanej przez Zarząd. Komisja ekspertów uznała, że projekt jest sprzeczny z tradycjami polskiej heraldyki, w której nie ma praktyki dzielenia tego rodzaju herbów na cztery pola, kontrowersyjne jest też umieszczanie na jednym herbie dwóch orłów. Tymczasem powiatową herbową tarczę podzielono właśnie na cztery pola, w których kolejno umieszczono: (u góry) białego orła - herb województwa małopolskiego, na czerwonym polu oraz na polu niebieskim trzy złote narzędzia górnicze (pośrodku młot, a po bokach motykę i kilof), (na dole) na tle niebieskim dziewięć kamieni w kolorze złotym, a obok stylizowanego białego orła ze złotą koroną na głowie, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i złotymi szponami również na czerwonym polu. Owe kamienie symbolizują dziewięć gmin powiatu.
 W tej sytuacji wydawać by się mogło, iż najmniej kontrowersyjny będzie, narysowany zgodnie z zasadami heraldyki, herb wzorowany na najstarszej, znanej dotąd, pieczęci miasta Bochni, przywieszonej przy dokumencie pergaminowym z 1364 r. (pieczęć ta była w użyciu, co najmniej przez dwieście lat, a być może pochodzi nawet z pierwszych dziesiątków istnienia miasta, pod tym względem mogą jej dorównać tylko pieczęcie Radziejowa, Chełmży i Nakła). Wzór herbu oparty na wyobrażeniu napieczętnym także jednak spotkał się z reprymendą. Gdy go przywracano, przy okazji obchodów ośmiu wieków pierwszej wzmianki o Bochni, protestowali przeciwko niemu: Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej oraz terenowe koło Ruchu Odbudowy Polski, żądając w symbolu miasta wizerunku Orła Białego z koroną na głowie oraz mieczem i berłem w szponach. Usunięcie orła z herbu Stowarzyszenie Bochniaków i ROP odebrały jako... chęć "przywrócenia herbu z okresu okupacji bolszewickiej".
 Obecnie znowu obowiązującym herbem Bochni jest ten, na którym tarcza herbowa ze skrzyżowanymi narzędziami górniczymi znajduje się na piersi białego orła.
(PK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski