Energa Basket Liga: Śląsk po raz drugi lepszy od Zastalu! W sobotę mecz o półfinał (ZDJĘCIA)

Dawid Foltyniewicz
Hala Stulecia sprzyja koszykarskim widowiskom! Koszykarze Śląska w czwartym ćwierćfinale Energa Basket Ligi pokonali Eneę Zastal BC Zielona Góra 87:80. Stan rywalizacji to 2:2 (gra się do trzech zwycięstw). Mecz decydujący o awansie w sobotę w Zielonej Górze.

Pierwsze minuty zdecydowanie należały do gospodarzy. Travis Trice od początku spotkania rzucał z dużą skutecznością, a wrocławianie prowadzili 8:2. Pod koniec pierwszej kwarty zespół Zastalu popisał się jednak serią 9:0, dzięki czemu inauguracyjna część spotkania zakończyła się minimalnym zwycięstwem gości – 26:25.

W drugiej kwarcie o sile zielonogórzan stanowiło trio Jarosław Zyskowski-Przemysław Żołnieriewicz-Dragan Apić. W trudnym momencie, gdy Śląsk przegrywał różnicą ośmiu punktów, ponownie wyższy bieg włączył rewelacyjny tego dnia Trice. Amerykanin w pierwszej połowie zdobył 28 punktów, a WKS schodził na przerwę przy prowadzeniu 48:46.

Kibice Śląska ponieśli WKS do drugiego zwycięstwa z Zastalem (ZDJĘCIA)

Szybko przekroczony limit fauli gości dał wrocławianom kilka ważnych podejść do linii rzutów wolnych, z której punkty zdobywał Kerem Kanter. Finałowym trafieniem w trzeciej kwarcie była jednak trójka Devyna Marble’a, dająca gościom prowadzenie 68:67 przed ostatnimi dziesięcioma minutami.

Czwarta kwarta do z kolei Aleksander Dziewa show. Reprezentant Polski w końcówce wykorzystał oba rzuty wolne oraz zdobył punkty w tym samym posiadaniu. Nie minęło zbyt dużo czasu, a środkowy Trójkolorowych dorzucił jeszcze trafienie z dystansu. Były to ostatnie punkty wrocławian w meczu, a goście nie byli już w stanie odrobić strat. Dziewa w czwartej kwarcie zdobył 15 z 20 punktów Śląska. Podopieczni Andreja Urlepa ostatecznie wygrali 87:80.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni ze zwycięstwa. Wiedzieliśmy, że Zastal się nie podda i po słabym poniedziałkowym meczu dzisiaj pokażą charakter. Zaczęliśmy bardzo dobrze w ataku, ale nieco zaspaliśmy pod koniec pierwszej kwarty. Dzięki bardzo dobrej obronie w ostatniej części gry wygraliśmy to spotkanie. Bardzo się cieszymy, ale przed nami jeszcze daleka droga do półfinału – mówił na pomeczowej konferencji prasowej trener Śląska, Andrej Urlep.

Piąte, decydujące o awansie, spotkanie, już w sobotę 30 kwietnia w Zielonej Górze o godzinie 20.30.

Śląsk Wrocław – Enea Zastal BC Zielona Góra 87:80 (25:26, 23:20, 19:22, 20:12)
Śląsk: Travis Trice 33, Kerem Kanter 16, Aleksander Dziewa 15, Łukasz Kolenda 10, Jakub Karolak 8, Ivan Ramljak 3, Kodi Justice 2, Szymon Tomczak 0, Martins Meiers 0, D'mitrik Trice 0.
Zastal: Jarosław Zyskowski 19, Nemanja Nenadic 18, Dragan Apic 12, Przemysław Żołnierewicz 9, Devyn Marble 9, David Brembly 4, Ousmane Drame 4, Andy Mazurczak 3, Krzysztof Sulima 2.

Stan rywalizacji (do trzech zwycięstw): 2-2.
Piąty decydujący w sobotę 30 kwietnia w Zielonej Górze.