Cezary Konarski, Jarosław Miłkowski
Bartosz Zmarzlik wygrał turniej Grand Prix w Gorzowie. Mariusz Kapała / GL
Bartosz Zmarzlik - as miejscowej Stali, obrońca tytułu mistrza świata – wygrał w Gorzowie turniej z cyklu Grand Prix i jest wiceliderem klasyfikacji generalnej. Do Macieja Janowskiego traci tylko jeden punkt. W sobotę (12 września) kolejny turniej, również na gorzowskim torze.

Bartosz Zmarzlik kapitalnie ścigał się przez całe zawody. W serii zasadniczej wygrał aż cztery razy, tylko w 19. wyścigu szybszy od Polaka był Brytyjczyk Tai Woffinden. Później gorzowianin pewnie wygrał półfinał, a w finale znakomicie rozegrał pierwszy łuk i mknął na czele stawki. Ale to nie był koniec emocji, bo niesamowicie szybko do mistrza świata zbliżał się Jason Doyle. Australijczyk na ostatnim okrążeniu jechał już niemal równo z Bartoszam Zmarzlikiem. Jednak reprezentant gospodarzy odparł ostatni atak rywala i o pół motocykla szybciej wjechał na metę. Dzięki temu aktualny mistrz świata mógł się cieszyć z drugiego w karierze zwycięstwa w Gorzowie. Poprzednio wygrał zawody w 2014. W kolejnych czterech latach za każdym razem był w finale, ale w decydującym biegu za każdym razem ktoś był od niego szybszy.

- Wygrywać w domu, to jest zupełnie inne uczucie, zrobiłem to po raz drugi, powtórzyła się historia z 2014 roku, kiedy też wygrałem w Gorzowie – mówił Bartosz Zmarzlik reporterowi telewizji Canal+. - Ale to już jest koniec, idziemy spać i szykujemy się na jutro. Jestem zadowolony z finału, bo wygrałem, ale nie z tego, jak jechałem. Bo jechałem słabo. Kurczowo trzymałem się przy krawężniku, a Jason Doyle atakował po zewnętrznej. Wygrywanie w domu jest bardzo fajne, ale też bardzo trudne, bo wszyscy „ na ciebie” patrzą.

Drugi z lubuskich żużlowców – Patryk Dudek (RM Solar Falubaz Zielona Góra) - już w pierwszym wyścigu miał groźny wypadek. Zielonogórzanin zdecydował się na start w powtórce, ale po dwóch biegach wycofał się z zawodów. Narzekał na mocny ból uda prawej nogi, ale nie wykluczył startu w sobotnim turnieju.
W miejsce "Duzersa", z rezerwy, jechali gorzowscy młodzieżowcy. W biegu XI na tor najpierw wyjechał Rafał Karczmarz, ale wjechał w taśmę i został wykluczony. W jego miejsce pojechał więc Wiktor Jasiński. Ten bieg na pewno będzie długo wspominał. Jechał w nim bowiem na trzecim miejscu, mając za plecami Maksa Fricke'a. Australijczyk nie dawał jednak za wygraną i wyprzedził 20-latka, ale ten odbił utraconą pozycję. Jasiński metę przekroczył z gestem zwycięstwa, a widownia zgotowała mu owację nie mniejszą niż Zmarzlikowi.

12 września rozegrany zostanie drugi turniej Grand Prix w Gorzowie. Rywalizacja o tytuł mistrza świata osiągnie półmetek. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Maciej Janowski, ale Bartosz Zmarzlik traci do zawodnika Sparty Wrocław ledwie jeden punkt. Trzeci jest Szwed Fredrik Lindgren, który w gorzowskim turnieju zajął trzecie miejsce.

Sobotnia 2020 Enea Gorzów FIM Speedway Grand Prix rozpocznie się o 19.00. Cały czas można jeszcze kupić bilety na te zawody. Dostępne one są m.in. w sklepiku klubowym przy gorzowskim stadionie (otwarty będzie już od 7.00). Poza tym bilety można kupić m.in. przez stronę stal.kupbilety.pl, eventim.pl i kupbilet.pl.

• 1. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 1. miejsce w finale 14 (3,3,3,3,2)
  • 2. Jason Doyle (Australia) – 2. miejsce w finale 8 (0,2,1,3,2)
  • 3. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 3. miejsce w finale 11 (2,3,3,2,1)
  • 4. Leon Madsen (Dania) 9 – 4. miejsce w finale (2,3,0,1,3)
  • 5. Martin Vaculik (Słowacja) 12 (3,2,2,3,2)
  • 6. Tai Woffinden (Wielka Brytania) 11 (1,2,3,2,3)
  • 7. Maciej Janowski (Polska) 8 (2,0,3,0,3)
  • 8. Matej Žagar (Słowenia) 8 (2,2,2,2,0)
  • 9. Artiom Łaguta (Rosja) 7 (0,0,2,2,3)
  • 10. Emil Sajfutdinow (Rosja) 6 (0,1,1,3,1)
  • 11. Niels Kristian Iversen (Dania) 6 (1,1,2,1,1)
  • 12. Mikkel Michelsen (Dania) 5 (3,0,0,0,2)
  • 13. Max Fricke (Australia) 4 (1,3,0,0,0)
  • 14. Anders Thomsen (Dania) 4 (1,1,1,1,0)
  • 15. Patryk Dudek (Polska) 3 (3,0,-,-,-)
  • 16. Antonio Lindbäck (Szwecja) 2 (0,1,0,0,1)
  • 17. Wiktor Jasiński (Polska) 1 (1,0)
  • 18. Rafał Karczmarz (Polska) 1 (t,1)

KLASYFIKACJA GENERALNA CYKLU GRAND PRIX 2020
1. Janowski - 48 pkt., 2. Zmarzlik – 47, 3. Lindgren – 46, 4. Woffinden – 43, 5. Łaguta – 40, 6. Madsen – 32, 7. Doyle – 26, 8. Vaculik - 24, 9. Sajfutdinow – 22, 10. Žagar – 21, 11. Iversen – 20, 12-14. Fricke, Michelsen, Czugunow – po 16, 15. Dudek – 15, 16-17. Lindbäck i Thomsen – po 3.

Trwa głosowanie...

Czy Bartosz Zmarzlik obroni tytuł mistrza świata?

Żużel. Grand Prix w Gorzowie. Pamiętacie pierwszy triumf Bar...

OBEJRZYJ: Bartosz Zmarzlik na Gali Sportu Lubuskiego

Materiał oryginalny: Emocje do ostatnich metrów! Bartosz Zmarzlik wygrał turniej Grand Prix w Gorzowie - Gazeta Lubuska