Elżbieta Rafalska potwierdziła, że rząd zaproponuje nowy mechanizm waloryzacji emerytur. Chodzi o kwotową waloryzację. Minimalne emerytury wzrosną do 1100 zł. Najmniejsza waloryzacja będzie na poziomie 70 zł! Koniec kilkuzłotowej waloryzacji! Obecnie świadczenia są podwyższane o jednolity wskaźnik. Wkrótce się to zmieni. Według nowych planów wzrost będzie obliczany wyłącznie o inflację. Na kwotowej waloryzacji skorzystają przede wszystkim najbiedniejsi.

Waloryzacja emerytur w 2019 r. ustalona oficjalnie 12.02.2019 r.

Wskaźnik waloryzacji emerytur oraz rent będzie wynosił 102,86% w 2019 r. We wtorek, 12.02.19 r. informacja została potwierdzona przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską.

Wiemy już, że minimalny wzrost emerytury to 70 zł. Najniższa emerytura w roku 2019 wyniesie 1100 zł.

Na konferencji prasowej minister Elżbieta Rafalska podała szczegółowe wyliczenia:

Wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych w 2019 r. wyniesie 102,86%. Minimalny wzrost emerytur to 70 zł. Najniższe świadczenie emerytalne, minimalna emerytura wyniesie 1100 zł, natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 825 zł.

Emerytury 2019. Kwotowa waloryzacja - na czym będzie polegała?

Kwotowa waloryzacja emerytur zapewniałaby stałe podwyżki emerytur wśród najbiedniejszych świadczeniobiorców:

  • Waloryzacja nie będzie procentowa, ale kwotowa.
  • Podwyżki dla najbiedniejszych będą znaczne – minimum o 70 zł.
  • Dla osób, które mają wyższe emerytury, nic się nie zmieni. Będą podlegać klasycznej waloryzacji procentowej. W przyszłym roku wyniesie ona 2,86%.

Po wprowadzeniu nowej waloryzacji zmianę odczuje ok. 1,5 mln emerytów.

Kwotowa waloryzacja emerytur w zamian za 500+ dla emerytów

Kwotowa waloryzacja emerytur miałaby zastąpić wypłacanie dodatku „500+ dla emerytów”. Jak podaje „Gazeta Wyborcza” z całą pewnością emeryci nie dostaną dodatkowej gotówki w ramach tego świadczenia – ani w tym, ani w przyszłym roku. Rząd po prostu wycofał się z pomysłu jednorazowego dodatku dla emerytów.

Kwotowa waloryzacja emerytur to nie jedyna planowana zmiana

Warto zaznaczyć, że rząd potwierdził już, że zostanie wprowadzony program „Mama 4 plus”. Ma on zapewnić emerytury dla matek, które urodziły co najmniej 4-kę dzieci.

Zobacz też: Program "Mama 4 plus". Jakie są zasady?

Ponadto PiS ma zamiar zadbać o zabezpieczenie emerytur za pomocą Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Prace nad projektami ciągle trwają.