Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury będą wyższe, bo żyjemy krócej? Takie dane przedstawił GUS. Emerytury wzrosną przez niepokojące prognozy [10.04.2019]

js
Emerytury będą wyższe, ponieważ statystycznie żyjemy krócej. tak wyliczył GUS.
Emerytury będą wyższe, ponieważ statystycznie żyjemy krócej. tak wyliczył GUS. Pixabay
GUS opublikował coroczną tablicę średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn w Polsce. Z raportu wynika, że będziemy otrzymywali wyższe emerytury. To pozytywna informacja, ale niestety wynika z niepokojących sygnałów. Okazuje się, że będziemy żyć coraz krócej.

„Tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn” to raport, który rokrocznie wydaje Główny Urząd Statystyczny. Na jego podstawie wylicza się emerytury. W 2018 r. statystyki były zdecydowanie bardziej optymistyczne.

Emerytury wzrosną, bo szybciej umieramy

W tym roku na emerytury przejdzie ok. pół miliona osób. Najnowsze dane GUS mają dla przyszłych emerytów kluczowe znaczenie. Świadczenie jest proporcjonalne do przewidywanej długości życia. Najnowsze dane są w tej kwestii mało optymistyczne. Umierać będziemy szybciej. Dzięki temu jednak świadczenia emerytalne wzrosną.

Jak przedstawiają się statystyki?

  • 65-latkowie statystyczne będą żyć jeszcze 217,1 mięsięcy (w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem to 1,3 miesiąca krócej);
  • 40-latkowie statystycznie będą żyć jeszcze 467,9 miesięcy (w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem to 1,3 miesiąca krócej);
  • 30-latkowie statystycznie będą żyć jeszcze 582,1 miesięcy (w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem to 1,5 miesiąca krócej).

Warto dodać, że średnia długość życia spada od dwóch lat. Po transformacji ustrojowej takie zjawisko pojawia się po raz pierwszy.

GUS swoje wyliczenia opiera o liczbę osób, które w poprzednim roku zmarły. W ubiegłym roku w Polsce śmiertelność była wyjątkowo wysoka. Zmarło najwięcej osób od czasu II wojny światowej (zarejestrowano 414 tysięcy zgonów).

GUS wydaje raport, emerytury wzrastają – jaki jest planowany wzrost?

Emerytury w Polsce wylicza się na podstawie dwóch rodzajów danych:

  • zebrane przez przyszłego emeryta składki;
  • wyliczoną przez GUS długość życia.

Spadki statystycznej długości życia o miesiąc mogą podwyższyć przeciętną emeryturę o ok. 0,6%. - wylicza Łukasz Kozłowski (główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich).

Składka emerytalna w Polsce jest zdefiniowana, co oznacza, że nie istnieje żadne konto, na które pracodawca przelewa pieniądze na przyszłą emeryturę pracownika. ZUS wydaje jedynie gwarancje – obiecuje, ile będzie wypłacać pieniędzy po przekroczeniu wieku emerytalnego.

Aktualnie obowiązuje niższy wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn.

Czy można być modnym w każdym wieku? Te kobiety ogłaszają re...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska