Emerytura pomostowa: 23.02.2020 r. Jakie są warunki przejścia na emeryturę pomostową. Ile wynosi i dla kogo

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Emerytura pomostowa to specyficzne świadczenie, które pozwala w określonych warunkach na nabycie praw emerytalnych nawet osobom o 10 lat młodszym niż standardowy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. Nie każdy może jednak wystąpić o „pomostówkę”.

Co do zasady wiek emerytalny wynosi dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Pewne grupy zawodowe mogą do osiągnięcia wieku emerytalnego korzystać z emerytury pomostowej, która będzie wypłacana nawet 10 lat wcześniej niż standardowy wiek emerytalny.

- O emeryturę pomostową mogą ubiegać się osoby urodzone po 1948 roku, które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w pełnym wymiarze czasu pracy. Aby ją otrzymać, należy między innymi osiągnąć odpowiedni wiek i udowodnić wystarczający staż ubezpieczeniowy, w tym staż pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze – wyjaśnia Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kluczowe dla ewentualnego przyznania prawa do emerytury pomostowej jest właśnie wykonywanie pracy w szczególnych warunkach. Warunkach, które niosły ze sobą szczególne ryzyko dla zdrowia i życia pracownika. Jakie to prace? Takie, które:

 • z dużym prawdopodobieństwem mogą wraz z upływem czasu spowodować trwałe pogorszenie stanu zdrowia,
 • są wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy,
 • są determinowane siłami natury lub procesami technologicznymi,
 • pomimo zastosowania środków profilaktycznych wymagają od pracowników działań, które przekraczają ich możliwości; możliwości te są ograniczane w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego w stopniu, który utrudnia pracę na dotychczasowym stanowisku.

Warto przeczytać:

Prace w szczególnych warunkach oznaczają między innymi:

 • prace pod ziemią,
 • prace na wodzie i pod wodą,
 • prace w powietrzu,
 • prace w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu,
 • bardzo ciężkie prace fizyczne,
 • prace w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego,
 • ciężkie prace fizyczne związane z bardzo dużym obciążeniem statycznym, np.: prace rybaków morskich, prace w powietrzu wykonywane na statkach powietrznych przez personel pokładowy.

- Natomiast prace o szczególnym charakterze to prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej. Wraz z wiekiem sprawność ta zmniejsza się, a co za tym idzie coraz mniejsze są możliwości wykonywania takich prac w sposób, który nie zagraża bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób. Są to np. prace maszynistów pojazdów trakcyjnych, kierowców pojazdów uprzywilejowanych, operatorów żurawi wieżowych, do obsługi których są wymagane uprawnienia kategorii IŻ lub równorzędne oraz dźwignic portowych, a także członków zespołów ratownictwa medycznego - wyjaśnia Krystyna Michałek.

Przed nami już trzecia niedziela lutego - czy można 23 lutego w niedzielę zrobić zakupy we wszystkich sklepach, czy też obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Jakie specjalne promocje w sobotę 22 lutego oferuje Lidl, Biedronka, Mila? Gdzie można zrobić zakupy 233 lutego? Kiedy są niedziele handlowe w całym 2020 roku - lista. Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Emerytura pomostowa na ogólnych zasadach - kto jest do niej uprawniony

Przepisy szczegółowo wymieniają warunki, jakie spełnić trzeba by starać się o emeryturę pomostową. Co niezwykle ważne, wystarczy by choć jeden z poniższych warunków nie został spełniony, by wniosek o emeryturę pomostową został odrzucony.

Emerytura dla niecierpliwych. W tych zawodach można pracować...

Uprawnienia do „pomostówki” na ogólnych zasadach przysługują osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które ukończyły co najmniej 55 lat (w wypadku kobiet) lub 60 lat (w wypadku mężczyzn). Osoby te muszą jednocześnie udowodnić, że pracowały co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub przy pracach o szczególnym charakterze. Co więcej, wykazać muszą jeszcze odpowiednio 20 i 25 lat stażu ubezpieczeniowego (liczą się okresy składkowe i nieskładkowe).

Od 1 stycznia 2020 r. płaca minimalna wzrosła o 350 złotych, ale dla pracowników budżetówki, którzy dostają dodatki stażowe ta podwyżka będzie dużo większa. Dlaczego? Kto skorzysta jeszcze na wyłączeniu dodatków z podstawy wymiaru płacy minimalnej? Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdzi też czy składający wniosek wykonywali przed 1 stycznia 1999 roku pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, która jest wymieniona w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac, a także czy wykonywały po 31 grudnia 2008 roku pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, która jest wymieniona w nowych wykazach prac. Wykazy prac w szczególnych warunkach i wykazy prac o szczególnym charakterze to załączniki do Ustawy o emeryturach pomostowych. Każdy liczy kilkadziesiąt pozycji.

Emerytura pomostowa na szczególnych zasadach

- Na emeryturę pomostową na szczególnych zasadach mogą przejść osoby, które wykonywały niektóre prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wymienione w nowych wykazach prac. Taka emerytura przysługuje na ogół kobietom poniżej 55 roku życia i mężczyznom poniżej 60 roku życia. Czasem można się o nią ubiegać, nawet jeśli staż pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze jest krótszy niż 15 lat. Z drugiej strony w niektórych przypadkach trzeba przedstawić orzeczenie o niezdolności do wykonywania pracy w danym zawodzie. Dotyczy to pracowników lotnictwa, hutników i maszynistów pojazdów trakcyjnych – informuje Krystyna Michałek.

 • posiadać staż ubezpieczeniowy (okresy składkowe i nieskładkowe), który wynosi co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni),
 • wykonywać przed 1 stycznia 1999 roku pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, która jest wymieniona w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac,
 • wykonywać po 31 grudnia 2008 roku pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, która jest wymieniona w odpowiednich punktach nowych wykazów prac,
 • rozwiązać stosunek (stosunki) pracy.

Wysokość emerytury pomostowej

Kwota emerytury pomostowej nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury - obecnie to 1100 złotych brutto. Emerytura pomostowa zależy bezpośrednio od wysokości kapitału początkowego i składek zgromadzonych na indywidualnym koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Nawet 32 000 zł za miesiąc pracy. Sprawdź, ile zarabiają doś...

Emerytura pomostowa obliczana jest przez podzielenie podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat, ustalone według tablicy średniego dalszego trwania życia obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o przyznanie tej emerytury.

Na podstawę obliczenia emerytury pomostowej składa się kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem ich waloryzacji, zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury oraz kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego.

Jeżeli ubezpieczony jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury, składki na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowane na jego koncie w ZUS, zwiększa się przez pomnożenie przez wskaźnik korygujący 19,52/12,22.

Do kiedy wypłacana jest emerytura pomostowa?

Emerytura pomostowa będzie wypłacana uprawnionej osobie aż do dnia osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego lub do dnia poprzedzającego nabycie prawa do emerytury.

Kiedy emerytura pomostowa może zostać wstrzymana?

Jeżeli jednak emeryt „pomostowy” podejmie zatrudnienie w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wypłata emerytury pomostowej zostanie wstrzymana. Wstrzymanie wypłaty emerytury pomostowej nie dotyczy jednak sytuacji w której emeryt dorabia do emerytury wykonując pracę, która nie ma szczególnego charakteru (lub nie jest wykonywana w szczególnych warunkach).

Dyplom zawodowy robi różnicę: lepszy start na rynku pracy.

Wideo

Materiał oryginalny: Emerytura pomostowa: 23.02.2020 r. Jakie są warunki przejścia na emeryturę pomostową. Ile wynosi i dla kogo - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 69

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ewa
21 lutego, 16:01, Gość:

Czekamy na stażowe inaczej nie głosujemy już na p Dude mamy dość tyrania do śmierci

22 lutego, 10:17, Gość:

Popieram 100 %

Pieprzone PO kazało.kobietom pracować do 65. To skur.syny. [wulgaryzm] ryży Tusk. Na szczescie PiS obniżył wiek do 60. Jednak obiecał emetytury za staż i co? Rozdaje na dzieci 500 plus, wyprawka e33zl, a nas pracujacych ma w d... Wychowalam 3 dzieci i nigdy nic nie distalam od panstwa. Cale zycie odcinają mi podatek żeby dac innym. Ch.. z takim rządem

E
E
21 lutego, 16:01, Gość:

Czekamy na stażowe inaczej nie głosujemy już na p Dude mamy dość tyrania do śmierci

22 lutego, 14:28, Gość:

Mów za siebie baranie

Baran to może ty.

E
Ela
21 lutego, 16:01, Gość:

Czekamy na stażowe inaczej nie głosujemy już na p Dude mamy dość tyrania do śmierci

22 lutego, 14:28, Gość:

Mów za siebie baranie

Do tej pory rządzący oszukują- najpierw zlodzieje z PO, teraz PiS. Gdzie emerytury po 30 latach dla nauczycieli? Gdzie emerytury stażowe? Obiecanki cacanki. Rozdają 500 , a o podatnikach nie myślą.

G
Gość
21 lutego, 16:01, Gość:

Czekamy na stażowe inaczej nie głosujemy już na p Dude mamy dość tyrania do śmierci

Mów za siebie baranie

b
benek
22 lutego, 11:45, Gość:

Co z rolnikami

rolnicy to krus a tu mowa zusie, ale oto im chodzi aby wszystko pomieszać,

G
Gość

Co z rolnikami

G
Gość
21 lutego, 16:01, Gość:

Czekamy na stażowe inaczej nie głosujemy już na p Dude mamy dość tyrania do śmierci

Popieram 100 %

W
Wudu

Jak coś piszecie to piszcie rzetelnie brakuje wszystkich możliwości przejścia

G
Gość

I tak nie ma rownosci jeden ur w styczniu drugi w grudniu poszli do pracy razem w pazdziernilu idac na emeryture jeden pojdzie w styczniu drugi w grudniu czyli musi pracowac 11m-cy wiecej

G
Gość

Czekamy na stażowe inaczej nie głosujemy już na p Dude mamy dość tyrania do śmierci

k
kamuflaż

w skrócie to tak: jak byłeś zdrowy ,pracujący,to do 1999 musisz mieć 25 lat (obecni 61 latkowie i następni nie mają bo nie mogą -oprucz tych nie zdecydowanych 1956 57 - kosztem rekompensaty) pużniej masz się zwolnić aby się ponownie przyjąć choćby na 1 dzień w zakładzie pracy chronionej ,aby się ponownie zwolnić.Napisać do zusu i czekać.

w
wyż

rocznik 1950 do 60 to urodzenia nie po 400 tyś co roku a po 800 tyś. dlatego staż pracy to bajka ,odgrzeją temat za 4 lata.Obecnie te roczniki zablokowali przez tzw.kapitał początkowy - naliczane 25 lat pracy do 1999 gdzie już nikt tego nie osiągnie .

O
Olo

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje również osobie, która nie wykonywała po 31 grudnia 2008 r. pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jeżeli na dzień 1 stycznia 2009 r. miała wymagany okres 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w załącznikach do ustawy o emeryturach pomostowych oraz (przed 1 stycznia 2009 r. lub po 31 grudnia 2008r.) spełniła pozostałe warunki wymienione w pkt I ppkt 1, 2, 6 lub w odpowiednich podpunktach punktu II.

G
Gość

Co za bzdet te komentarze. Co chwila ten sam komentarz jest powielany a wlaciciel strony nie reaguje

S
Siwy57
1 lutego, 7:41, sort65:

tylko osoby nie rozumiejące co to jest "kapitał początkowy ,"a raczej co nim nazwano ,mogą pisać takie bzdury. Stworzony (wydawało by się bubel) przez rząd okres pracy do 1999 r.pod pretekstem reformy, nagarnął do kasy państwa krocie a zarazem zabrał 5 lat do emerytury za tzw pracę w szkodliwym co wydłużyło pracę do 50 lat pracy -dlatego że już nikt do 1999 nie osiągnie wymaganego 25 lat pracy.??? zostaliśmy w perfidny sposób oszukani

Rocznik 57,jestem na pomostowej,do 99r masz miec 15 w szkodliwych,a 25 calosc przepracowana do pomostowej...ja marynarz teraz 60 lat,ponad 40 na morzu,,no i tez zlosliwie 1 dzien po 2008 pod bialoczerw bandera,musialem szukac pracy....!

To styropianowe bydlo tak w latach 80 szczekali a teraz wlasne doopy pelne

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3