Koniec pracy kojarzy się nam się z momentem, w którym nareszcie będziemy mogli odetchnąć, zająć się realizowaniem swoich pasji, cieszyć wolnym czasem. Ale budzi też niepokój związany z finansami. Czy uda nam się utrzymać? Jak nie spaść z dotychczasowego poziomu życia? Pomyślmy o tym już teraz!

Na początek? Dobry plan!

Bo jest kilka sposobów, które pozwolą rozsądnie przygotować się do emerytury. Tak, by ten czas stał się chwilą tylko dla nas, na prawdziwy relaks i głęboki odpoczynek po latach pracy. A nie gehenną przepełnioną lękiem o to, czy będzie nas stać na podstawowe produkty.

Pierwszym etapem rozsądnych przygotowań do bycia zadowolonym z życia seniorem, jest stworzenie solidnego, przemyślanego planu działania.

Zaczynamy od przeliczenia ile lat pracy jeszcze nam zostało. Analizujemy swoje zarobki, tworzymy budżet, w którym notujemy wszystkie wpływy i wydatki. Na tej podstawie przeliczamy, ile każdego miesiąca przeznaczamy na realizację swoich potrzeb. To kwota, do której posiadania na emeryturze należy dążyć.

Kolejnym krokiem jest próba zorientowania się, jakiej wysokości emerytura będzie nam niegdyś przysługiwać. W Internecie można znaleźć specjalne kalkulatory online, które ułatwią ten proces.

Uczciwa oferta

Na tym etapie znamy już różnicę między tym, jaka będzie nasza emerytura, a tym, jakie mamy aktualnie przychody. Nadrzędnym celem jest więc załatanie tej dziury. A jak to zrobić? Jest kilka metod. Każda jednak wymaga nieco poświęcenia lub dobrego planu działania. Bo na godną emeryturę musimy odłożyć sami.

Jedną z popularnych metod oszczędzenia jest utworzenie depozytu finansowego, na którym odłożymy posiadane przez nas środki. Dobra lokata to gwarancja, że środki są bezpieczne i że pracują na siebie! Taka inwestycja zwróci się z procentem. Warto rozejrzeć się po różnych instytucjach finansowych przed podjęciem ostatecznej decyzji. Santander Consumer Bank oferuje atrakcyjne oprocentowanie lokaty, szczególnie w perspektywie długoterminowej.

Depozyt pieniędzy w sprawdzonej, zaufanej instytucji to pewność, że nasze oszczędności będą bezpieczne. Ale też, że będą – z roku na rok – narastać.

Oszczędzaj, człowieku!

Inną opcją na solidne, emerytalne odkładanie jest stworzenie dedykowanego konta oszczędnościowego, na którym – miesiąc w miesiąc – będziemy zbierać potrzebne na przyszłość fundusze. Takie rozwiązanie działa nieco inaczej niż inwestowanie w lokaty. Tutaj nie oddajemy jednocześnie większej sumy do banku, a przelewamy co pewien czas określoną przez siebie kwotę.

Już po upływie kilku miesięcy zorientujemy się, jak niewielkie nawet wyrzeczenia stworzą spory zapas środków na późniejsze lata.

Niezależnie od tego, na jaką metodę się zdecydujemy, warto pamiętać o tym, że chwilowe niedogodności to tylko faza przejściowa. Robimy to przecież po to, by w przyszłości móc cieszyć się zasłużoną, godną emeryturą. Nieważne czy wybierzemy zdeponowanie pieniędzy na lokacie, czy może samodzielne przelewy na konto oszczędnościowe. Ważne, że nareszcie zaczniemy się troszczyć o to, co naprawdę ważne – spokój.