Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektryczne autobusy już niedługo we Wrocławiu. Wiemy, gdzie będą kursować

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz/Polska Press
W poniedziałek (27 września) prezes MPK Wrocław podpisał porozumienie na zakup 11 elektrycznych autobusów. Koszt to 46 mln. zł. Zakup sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Na ulice Wrocławia wyjadą w ciągu dwóch lat.

Polska jest jednym z największych producentów autobusów elektrycznych, jednak u nas nie wiele ich jeździ. Rozwiązanie takie wprowadziła m.in. Zielona Góra, Warszawa i Kraków.

,,Dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska daje możliwość dla spółki MPK we Wrocław pokazania kierunku rozwoju komunikacji, pokazania kierunku elektromobilności w Polsce, rozwoju w dużych miastach. Jest to też szansa dla władz Wrocławia, pokazania mieszkańcom, że jednak jest możliwość dobrej i sprawnej komunikacji, bo jak na ten moment ta komunikacja szwankuje, ilośc wykolejeń idzie w setki'' — mówi Dariusz Piwoński radny Radny Miejskiej Wrocławia.

Autobusy elektryczne ograniczają w mieście emisję CO2 i zanieczyszczeń. Według prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, wprowadzanie takiego środka transportu to dobry początek do przejścia polskiej energetyki na bardziej zróżnicowane źródła energii.

"11 autobusów elektrycznych doprowadzi do ograniczenia emisji CO2. Emisja następuje w miejscu wytwarzania energii elektrycznej, ale tam będzie znacznie mniej dotkliwa, bo jest wyłapywana z większą sprawnością niż w silnikach pojedynczych pojazdów. W elektrowniach są lepsze możliwości niż w rurach wydechowych - mówił Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

We Wrocławiu w ciągu 2 lat ma pojawić się 11 ekologicznych autobusów o długości 18 metrów. Prezes MPK Wrocław podkreśla, że są to długie pojazdy i można liczyć jak 17 krótszych. Kwota 46 mln przeznaczona ma być na zakup autobusów, szkolenia kierowców oraz stworzenie infrastruktury do ich obsługi.

"Inwestycja będzie wymagała przygotowania stacji do ładowania na terenie zajezdni, ale stworzymy też dodatkową na pętli przy ul. Kamieńskiego tak, żeby w trakcie dnia autobusy mogły być doładowane" - mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Zdradza, że nowe autobusy elektryczne będą kursować na linii K pomiędzy pętlą Gaj a pętlą Kamieńskiego.

"W połowie października ogłosimy przetarg i potem czekamy, aż producenci będą gotowi przygotować nam te autobusy. Na razie to pierwszy przystanek, a mam nadzieję, że kolejnym będą autobusy wodorowe i już o tym rozmawiamy, przygotowujemy zajezdnię, żeby przyjąć nowe autobusy" - mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska