Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrociepłownia Czechnica. Stąd popłynie prąd i ciepło dla Wrocławia. Byliśmy na placu budowy! [ZDJĘCIA]

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
W podwrocławskich Siechnicach trwa budowa nowoczesnej elektrociepłowni, której moc cieplna wyniesie 315 MWt, co stanowić będzie prawie 20 proc. łącznej mocy cieplnej Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A.Zobacz, co dzieje się na budowie >>>>>
W podwrocławskich Siechnicach trwa budowa nowoczesnej elektrociepłowni, której moc cieplna wyniesie 315 MWt, co stanowić będzie prawie 20 proc. łącznej mocy cieplnej Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A.Zobacz, co dzieje się na budowie >>>>>Michał Perzanowski / Polska Press
Elektrociepłownia Czechnica to inwestycja, która już w pierwszej połowie 2024 roku zapewni wytwarzanie energii elektrycznej oraz ciepła dla mieszkańców Siechnic i południowej części Wrocławia. Byliśmy na placu budowy, by pokazać wam, jak powstaje nowa elektrociepłownia na przedmieściach stolicy Dolnego Śląska!

Elektrociepłownia Czechnica weszła w kolejny etap realizacji

W podwrocławskich Siechnicach trwa budowa nowoczesnej elektrociepłowni, której moc cieplna wyniesie 315 MWt, co stanowić będzie prawie 20 proc. łącznej mocy cieplnej Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A.

Byliśmy na placu budowy nowej EC Czechnia. Zobaczcie zdjęcia:

Przejście z węgla na gaz

Uruchomienie nowej elektrociepłowni w Siechnicach będzie wiązało się ze zmianą paliwa do produkcji energii. Węgiel zostanie zastąpiony niskoemisyjnym gazem. Dzięki temu, zmniejszy się negatywne oddziaływanie na środowisko.

- Nowoczesna elektrociepłownia gazowa, która powstanie w Siechnicach, zastępując obecnie funkcjonującą elektrociepłownię węglową, zapewni bezpieczeństwo oraz ciągłość dostaw ciepła i energii elektrycznej, przynosząc znaczące efekty ekologiczne w postaci czystego powietrza - mówi Marek Salmonowicz, pełnomocnik zarządu Kogeneracji.

Wykorzystanie gazu oznacza:

  • emisję dwutlennku węgla 18 razy mniejszą niż w przypadku węgla,
  • emisję siarki 80-krotnie mniejszą niż z użyciem węgla,
  • 8-krotnie mniejszą emisję pyłów.

- Logistyka związana z dostarczaniem węgla to obecnie duża uciążliwość, bo wiąże się ona z dostawami drogą kolejową, z użyciem ciężkiego sprzętu, z zapyleniem. Tymczasem dostawa gazu odbywać się będzie za pomocą umieszczonych pod ziemią rurociągów. Mieszkańcy odetchną więc z ulgą - dodaje Marek Salmonowicz.

W ramach realizowanej inwestycji powstaje blok gazowo-parowy, w skład którego wejdą:

  • dwie turbiny gazowe z kotłami odzysknicowymi wyposażonymi w układ dopalania,
  • turbina parowa upustowo-ciepłownicza.

Pracować tak, aby nie przerwać dostaw

Obok budowanej od zera elektrociepłowni, po drugiej stronie torów kolejowych znajduje się ponadstuletnia elektrociepłownia węglowa która nadal nieprzerwanie produkuje ciepło i energię elektryczną. Prace budowalne w ramach nowej inwestycji toczą się więc przy zachowaniu pełnej funkcjonalności istniejącego zakładu.

- Projekt jest wielką operacją logistyczną, która jednocześnie angażuje pracowników Kogeneracji, wykonawców i podwykonawców inwestycji. Istniejąca EC Czechnica pracuje normalnie, dostarczając ciepło i energię elektryczną do odbiorców w Siechnicach i we Wrocławiu. Planujemy tak skoordynować prace, aby zagwarantować dostawy ciepła teraz i w trakcie uruchamiania nowej elektrociepłowni - podkreśla prezes Kogeneracji Andrzej Jedut.

Kiedy nastąpi uruchomienie nowej elektrociepłowni Czechnica?

Mieszkańcy Siechnic i Wrocławia skorzystają z inwestycji w pierwszej połowie 2024 roku.
Aktualnie na budowie trwają następujące prace:

  • Instalowanie kotłów odzysknicowych. To urządzenia, które wykorzystują ciepło ze spalin turbin gazowych do wytwarzania pary wodnej pod wysokim ciśnieniem i w dużej temperaturze. Para jest używana do produkcji energii elektrycznej przez turbinę parową i generator do wytwarzania ciepła. Kotły te zostały dostarczone drogą morską do Gdańska, a następnie etapami przywożone do Siechnic. Główne moduły mają 16 metrów długości i 5 metrów szerokości. Wykorzystywany jest do tego specjalistyczny żuraw o udźwigu do 650 ton.
  • Prace budowlane i instalacyjne w różnym stopniu zaawansowania. Obecnie Kogeneracja angażuje przy budowie około 500 pracowników, ale niewykluczone, że podczas finalnych prac wykończeniowych będzie tu pracowało nawet 800 osób.
  • Wyraźnie widoczna jest już konstrukcja akumulatora ciepła, który będzie odpowiadał za stabilizację obciążeń źródeł ciepła przy zmiennym zapotrzebowaniu. Montaż płaszcza odbywa się od dołu. Docelowo ma uzyskać 24 metry średnicy i 34 metry wysokości.
  • Wszystkie instalacje w kotłowni rezerwowo-szczytowej są już po próbach wytrzymałości. Montowana jest aparatura kontrolno-pomiarowa.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska