Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elastyczność w innowacjach to podstawa sukcesu

DOTWIT
Skuteczny transfer wiedzy i technologii z uczelni oraz jednostek naukowych wymaga dużej elastyczności nie tylko od autorów takich rozwiązań, ale również instytucji pośredniczących. Właśnie dlatego ośrodki proinnowacyjne coraz częściej można określić mianem organizacji samouczących się, które dostrzegają potrzeby rynku i dostosowują do niego swoją ofertę. Zyskują na tym autorzy innowacji, których wynalazki mają zdecydowanie większe szanse na komercjalizację oraz inwestorzy, którzy łatwiej znajdują rozwiązania odpowiadające ich potrzebom.

**Zmienne wymagania rynku powodują, że autorzy innowacji muszą coraz uważniej śledzić potrzeby inwestorów. Nie wystarczy już przygotować wyróżniającego się na tle konkurencji projektu. To rynek ostatecznie weryfikuje jego przydatność do użytku i potencjał inwestycyjny. Potwierdzają to nie tylko zachowania inwestorów, ale również rosnące wymagania stawiane przez unijne programy pomocowe. Zaostrzenie kryteriów kwalifikacyjnych powoduje, że perspektywiczne z punktu widzenia autorów rozwiązania technologiczne mogą w efekcie nie otrzymać finansowania. Jak radzić sobie z coraz wyższymi wymaganiami rynku?

Ważna umiejętność dostosowania się
Z pomocą jednostkom badawczym przychodzą takie instytucje jak Dolnośląski Ośrodek Transferu Wiedzy i Technologii (DOTWIT). Pośredniczy on w kontaktach naukowców ze światem biznesu. Jako organizacja samoucząca się, obserwuje rynek i skutecznie wykorzystuje pojawiające się szanse i możliwości. Kluczem do sukcesu okazuje się również ciągłe rozwijanie kompetencji i otwartość na zmiany. DOTWIT przekształca się i dopasowuje do aktualnej sytuacji. Ciągła ewolucja Ośrodka oraz dostosowywanie się do potrzeb naukowców i inwestorów pozwala na wypracowywanie rozwiązań spełniających oczekiwania i świata nauki, i świata biznesu. – W bazie DOTWIT znajduje się już wiele projektów innowacyjnych, które można łatwo dostosować pod konkretne potrzeby inwestora. Pamiętajmy, że pomysł innowacyjny, który nie uwzględnia możliwości modyfikacji, może nigdy nie zostać wykorzystany. Oczywiście, można spotkać też takie, które idealnie wpisują się w oczekiwania inwestorów, jednak nawet one są otwarte na możliwość wprowadzania dalszych modyfikacji – informuje dr inż. Dominika Sokulska, dyrektor Departamentu Komercjalizacji Wiedzy i Departamentu Doradztwa Strategicznego w Agencji Rozwoju Innowacji SA.

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy ekspertów DOTWIT
DOTWIT, jako platforma wspomagająca nawiązywanie kontaktów i współpracy pomiędzy przedstawicielami środowiska naukowego i biznesowego, od lat skutecznie komercjalizuje innowacje. Zajmuje się także koordynacją całego procesu wdrożeniowego. Efektem tego jest coraz większa liczba projektów innowacyjnych, które znajdują finansowanie i trafiają na rynek komercyjny.

Więcej informacji na temat działalności DOTWIT można znaleźć na stronie: WWW.DOTWIT.PL

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska