Eksperci we Wrocławiu: Zalegalizować marihuanę i zaprzestać...

  Eksperci we Wrocławiu: Zalegalizować marihuanę i zaprzestać karania za posiadanie narkotyków

  Agata Wojciechowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Marihuana powinna zostać zalegalizowana. Nie będzie to oznaczało zachęcania do jej zażywania. Wprost przeciwnie - ułatwi leczenie. Do tego państwo powinno zaprzestać karania za posiadanie nawet "twardych" narkotyków, jeśli są one w niewielkiej ilości. To postulaty uczestników trwającej we Wrocławiu konferencji "Od rozpoznania do leczenia w uzależnieniach".
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©fot. Paweł Relikowski

  Sonda

  Czy marihuana powinna zostać zalegalizowana?

  Dziś we Wrocławiu rozpoczęła się międzynarodowa konferencja „Od rozpoznania do leczenia w uzależnieniach”. Wnioski płynące z rozmów z ekspertami są zaskakujące.
  - Uzależnienie jest chorobą - mówi dr Jacek Gąsiorowski z Katedra Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego i specjalista ds uzależnień związany ze Stowarzyszeniem Podwale. - Nie chcemy, jako lekarze, by osoby chore na uzależnienie, były traktowane jako przestępcy.

  W swojej wieloletniej praktyce spotkał się z sytuacjami, gdy o narkomanów, którzy poddali się leczeniu i już niemal wychodzili na prostą, upomniał się wymiar sprawiedliwości.
  Niestety często było to jednoznaczne z zaprzepaszczeniem terapii. Jego zdaniem, to nie bossowie narkotykowi trafiają do więzień, a właśnie osoby słabe, które nie potrafią się schować. W związku z tym, powinno się rozpocząć publiczną debatę o zaprzestaniu karania osób, które posiadają niewielkie ilości narkotyków.

  O krok dalej idzie dr Katarzyna Malinowska-Sempruch z Global Drug Policy program OSF, która m.in. pracowała dla ONZ.
  - Nie należy wrzucać wszystkich narkotyków do jednego worka - mówi. - Z badań wynika, że w krajach, w których zalegalizowano marihuanę na własny użytek, np. w Czechach czy Holandii nie odnotowano gwałtownego wzrostu problemów z uzależnieniem od narkotyków. Np. w Czechach niemal pozbyli się problemu twardych narkotyków. Po prostu ludzie nie mają powodów, by spotykać się z dilerem, ponieważ mogą mieć, o ile sobie dobrze przypominam, pięć krzaczków konopii na własny użytek. Niedawno marihuanę zalegalizowały też dwa stany: Waszyngton i Kolorado. To tzw. "rekreacyjna marihuana". Nie widzę więc powodów, dla których nie mielibyśmy jej legalizować w Polsce - mówiła dr Katarzyna Malinowska-Sempruch.

  Zgodnie z badaniami, na które powołuje się dr Katarzyna Malinowska-Sempruch, legalizacja nie jest równoznaczna z zachęcaniem do zażywania narkotyków.
  - Ludzie próbują różnych rzeczy w życiu. Niektórzy zażywają narkotyki czy to dla towarzystwa, czy w ramach eksperymentów - wyjaśnia lekarka. - Ale tylko 20 proc. z nich uzależnia się bardzo głęboko i destrukcyjnie. Jest to związane z licznymi traumami, czy to w dzieciństwie czy w życiu dorosłym. Czasami mogą być to nawet nieuświadomione negatywne przeżycia - dodaje.

  Dlatego - jej zdaniem - powinniśmy przestać się skupiać na całkowitej abstynencji, a zacząć pomagać ludziom uzależnionym, którzy mają za sobą potworne przejścia. Tylko w ten sposób można redukować szkody, jakie niesie za sobą uzależnienie od narkotyków.

  Czytaj dalej na kolejnej stronie (kliknij)
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (139)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ze mną sie bracie nie napijesz?;)))

  Bakałarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  "Nie gadaj mi tu chopie, że to max radykalny
  W sumie to taka myśl banalna
  Mniej szkodliwa marihuana
  Prosta w uprawie jest nielegalna
  Bo trudniej obłożyć jest taką akcyzą
  I czerpać podatki dla...rozwiń całość

  "Nie gadaj mi tu chopie, że to max radykalny
  W sumie to taka myśl banalna
  Mniej szkodliwa marihuana
  Prosta w uprawie jest nielegalna
  Bo trudniej obłożyć jest taką akcyzą
  I czerpać podatki dla zgrai
  Niech wódka, co twarda, zabija conocnie
  Przynajmniej my żreć co tam mamy, he"
  (Kult, Salon Recreativo)

  Co więcej trzeba dodać...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pani doktor

  Kopciuch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Wielki szacun dla Pani. Kłaniam się w pas, za dobrą robotę, i wielką mądrość.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Normalność idzie !?

  Mundek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Cieszę się ,że wreszcie odpowiednie osoby wzięły się za bary z problemem karania za dragi. Miło , że pani dr Malinowska-Sempruch próbuje odczarować konopie , należy im się to po prawie 100 latach...rozwiń całość

  Cieszę się ,że wreszcie odpowiednie osoby wzięły się za bary z problemem karania za dragi. Miło , że pani dr Malinowska-Sempruch próbuje odczarować konopie , należy im się to po prawie 100 latach nagonki.
  Marihuana leczy i to jest fakt, ciężko się niektórym z tym pogodzić , wiem , ale już pora!
  W ogóle to postarajcie się być nieco bardziej tolerancyjni wobec innych, spróbujcie być nawet mili ,hehe, a co ? dajcie czadu !!!
  "Jeszcze będzie przepięknie,
  Jeszcze będzie normalnie"
  pozdrawiam .

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wolność

  Bom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Apel do Wszystkich mediów! Pomóżcie nam! Wolność dla konopi!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ech

  polka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

  wiecie na czym polega problem? na ciasnych umyslach niestety w wiekszosci starszych ludzi. niewiedza prowadzi do wrzucania marihuany do jednego wora z reszta. pytalam ostatnio kolezanke...rozwiń całość

  wiecie na czym polega problem? na ciasnych umyslach niestety w wiekszosci starszych ludzi. niewiedza prowadzi do wrzucania marihuany do jednego wora z reszta. pytalam ostatnio kolezanke przeciwniczke narkotykow w calym zakresie o legalizcje. ona na to ze do czego doszlo ze pozwalamy na legalizacje narkotyku przeciez narkotyki prowadza do smierci. kolezanka pali papierosy i pije alkohol ale nie utozsamia tego z uzaleznieniem. no bo co to taka fajka czy dwie albo jak to impreza bez drinka. panstwo pietnuje tylko konkretne uzywki ale na jakiej podstawie? bo jest spoleczne przyzwolenie na wypijanie kilku piw dziennie a w weekend wodki? bo nikt nie podnosi alarmu widzac pijanego goscia o 12 w poludnie? toz to podwojna moralnosc. i zobaczcie ze konkretne badania przeprowadzone przez konkretne, nierzadko autorytarne osoby nie przemawiaja do ludzi. jestesmy tak ciezko nadazajacy za potrzebami czlowieka ze to przeraza. owszem nie zgadzam sie z popularyzacja chemii. ale boimy sie marihuany jak apokalipsy i demonizujemy ja zupelnie bezpodstawnie. nic o niej nie wiemy a tylko bezmyslnie powtarzamy wyzute frazesy o jej szkodliwosci. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Legalize Marijuana

  Damian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Rzeczpospolita Polska w zakazy ubrana
  Nikogo nie zabiła, a jednak zakazana
  Dla rasta sakramentem jest marihuana
  Sadzić, palić, zalegalizować!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TO KOTAŃSKI

  ZAPAMIĘTAJCIE TO NAZWISKO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17

  TO DZIĘKI NIEMU POSIADACZE LUFEK I PUSTYCH WORECZKÓW SIEDZĄ W PIERDLU.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  plus banda matołów w sejmie (celowo z malej)

  Bakałarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  oraz półdebil, niejaki (pożal się Boże) presidęt Kwaśniewski, podobno lewicowiec, buahahahahaha.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TO MAREK KOTAŃSKI WPROWADZIŁA KARALNOŚĆ

  DLA MŁODZIEŻY POSIADAJĄCEJ LUFKĘ PO MARIHUANIE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

  I WASZE WŁADZE PO 90 ROKU WPROWADZIŁY TAKIE PRAWO. ZA KOMUNY MOŻNA BYŁO POSIADAĆ KAŻDĄ ILOŚĆ TRAWY I NIC ZŁEGO SIĘ NIE DZIAŁO. WASZE ZAKŁAMANIE W WYBORACH I WPROWADZENIE KAPITALIZMU (UPADEK...rozwiń całość

  I WASZE WŁADZE PO 90 ROKU WPROWADZIŁY TAKIE PRAWO. ZA KOMUNY MOŻNA BYŁO POSIADAĆ KAŻDĄ ILOŚĆ TRAWY I NIC ZŁEGO SIĘ NIE DZIAŁO. WASZE ZAKŁAMANIE W WYBORACH I WPROWADZENIE KAPITALIZMU (UPADEK PEGIEERÓW - 30 PROCENT SAMOBÓJSTW WTEDY) SPOWODOWAŁO PENALIZACJĘ. KOTAŃSKI NALEGAŁ W SEJMIE, ABY KARAĆ ZA NAJMNIEJSZĄ ILOŚĆ NARKOTYKÓW. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie do końca jak myślisz

  XL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Uzależnienie paradoksalnie jest czymś co najczęściej dopiero kończy się na narkotykach. Najpierw są problemy, trauma, (wieloletnia) depresja, beznadzieja, myśli/próby samobójcze i jak człowiek...rozwiń całość

  Uzależnienie paradoksalnie jest czymś co najczęściej dopiero kończy się na narkotykach. Najpierw są problemy, trauma, (wieloletnia) depresja, beznadzieja, myśli/próby samobójcze i jak człowiek myśli, że nie ma nic do stracenia, a nie ma jaj/sumienia żeby się zabić, zaczyna się znieczulać. Często nawet swoją drogą przeceniając szkodliwość narkotyków. W większości to tacy ludzie się uzależniają, to im w zamyśle "ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii" ma pomóc, a ich akurat g**** odstrasza marnych kilka lat w pierdlu. Zaostrzanie kar też nic nie da, patrz Singapur gdzie za dragi można pójść i na stryczek, a ćpuny jednak są. Jak są ludzie gotowi wstrzyknąć sobie krokodyla, po którym wiedzą, że mogą zgnić od środka i umrzeć w niewyobrażalnych męczarniach to o czym my tu mówimy.
  Jedyne co daje prohibicja to daje właśnie te nieszczęsne krokodyle i dopalacze (przesadnie demonizowane swoją drogą bo dop=nowy drag, a każdy drag był kiedyś nowy). Jakby państwo edukowało i udostępniało, a przynajmniej nie utrudniało dostępu do czystych +/- bezpiecznych narkotyków, nie wzrosłaby się liczba uzależnionych, na ulicach nie wybuchłyby zamieszki tylko ludzie którzy i tak by ćpali mieliby więcej czasu żeby się otrząsnąć i wziąć w garść, zanim stoczyliby się na dno.
  Oczywiście, że istnieją też hedoniści którzy uzależniają się bez tej całej otoczki, ale jak zabrać im koks to uzależnią się od alko, zabrać alko umrą na hiv, a zabrać jeszcze przygodny seks to sami palną sobie w łeb z nudów.
  Swoją drogą alko a koks czy opiaty to wcale nie tak wielka różnica. Żeby nie być gołosłownym, np: http://www.sg.unimaas.nl/_OLD/oudelezingen/dddsd.pdf
  Polecam lekturę także tym mówiącym że gandzia jest nieszkodliwa i nie jest narkotykiem, a dmt czy lsd albo ketamina to zło, bo chemia. Jesteście takimi samymi ignorantami jak pijacy mówiący że alko szkodzi mniej niż babka.
  Szkodliwość na organizm alko>mj>grzyby/lsd
  Szkodliwość na umysł alko>mj>trzeźwość>grzyby/lsd (nie, że trzeźwość zła, ale psychodeliki, zażywane z głową, polepszają kondycję psychiczną. Udowodnione tak jak wpływ mj na jaskrę, ponad wszelką wątpliwość)
  Niebezpieczeństwo (przedawkowanie) alko>lsd(?)>mj/grzyby
  Niebezpieczeństwo (nieogar, agresja, itp) alko>grzyby/lsd>mj

  PS: Co do opiatów: są bardzo specyficzne. Wbrew powszechnej opinii nie dają euforii jako takiej, jak koks czy meta. Główne ich działanie polega na blokowaniu negatywnych emocji wprowadzając w błogostan i dając przyjemne ciepełko, które idealnie do tego pasuje. Poza tym, bardziej niż po alko wzrasta pewność siebie i jest jakoś tak spokojnie i lekko na duszy. Działanie opio najbardziej poczują osoby w dołku czy w stresie, czyli podatne na uzależnienie. Efektem tego jest to, że inni raczej eksperymentu nie powtórzą, a ci co powtarzają uzależniają się stadami.

  PS2: Jak liczyć zadławienie się wymiocinami jako przedawkowanie, to marihuana też ma kilka dusz na koncie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  keep calm and smoke weed !!

  Jurek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

  Jeśli ganja będzie legalna to co będzie robić policja ?? Juz nie będą latać po mieście za małolatami z jointem :) Moze w końcu będą tam gdzie ich naprawde potrzeba tzn do awantury po libacji...rozwiń całość

  Jeśli ganja będzie legalna to co będzie robić policja ?? Juz nie będą latać po mieście za małolatami z jointem :) Moze w końcu będą tam gdzie ich naprawde potrzeba tzn do awantury po libacji alkoholowej lub na mieście jak ktoś najebany z kosą lata :) Oczywiście ja jestem za pełną legalizacją ale tylko jesli będzie mozna sadzić w domku a nie kupować jakiś shit na miescie podlewany chemią i innymi wynalazkami :) Co sobie wychoduje to sobie spale wiem co pale i wiem co mam :) zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo