Eksperci i politycy dyskutują we Wrocławiu o energetyce

Bożena Kończal
Bożena Kończal
fot. DISE
Od wczoraj we Wrocławiu obraduje VIII Kongres Energetyczny DISE. Tym razem hasłem przewodnim jest Bezpieczeństwo dostaw energii w dobie transformacji. W programie przewidziano dwa dni debat, w których można poznać opinie wybitnych specjalistów sektora paliwowo-energetycznego, polityków, doświadczonych managerów i naukowców z Polski i zza granicy. Patronat honorowy nad VIII Kongresem Energetycznym DISE objęli m.in.: Prezes Rady Ministrów, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Aktywów Państwowych i Urząd Regulacji Energetyki, ambasady Norwegii, Dani, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Przełomowy rok

Kongres, którego organizatorem jest Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych stanowi forum dyskusji o najważniejszych zagadnieniach dla polskiej energetyki. Tym razem temat obrad jest szczególnie aktualny. Spotkanie rozpoczęło się zanim jeszcze na dobre opadły emocje związane z symbolicznym uruchomieniem - 27 września - w tłoczni gazu w Goleniowie przesyłu gazu przez gazociąg Baltic Pipe. Gaz ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym do Polski 900-kilometrową trasą przez Danię ma zacząć płynąć 1 października. Inna ważna inwestycja uruchomiona została w maju br. To gazociąg GIPL, który połączył Polskę i Litwę. Dzięki nowemu interkonektorowi do Polski będzie mogło docelowo popłynąć prawie 2 mld m sześc. gazu, co stanowi około 10 proc. zapotrzebowania kraju.

Nie jest więc przesadą stwierdzenie, że rok 2022 rok jest przełomowy dla budowania polskiego bezpieczeństwa energetycznego, że jest to punkt zwrotny w dążeniu do niezależności energetycznej Polski. Ale rok 2022 to też czas galopujących podwyżek cen energii, obawami o zbilansowanie potrzeb energetycznych z możliwościami dostaw podczas nadchodzącej zimy, problemów z zaspokojeniem popytu na węgiel, obaw, że cele związane z polityką Zielonego Ładu, staną się trudniej osiągalne i przesunie się czas ich realizacji.

Wielkie wyzwania

Wyzwań przed zarówno polską jak europejską energetyką jest wiele. Jak twierdzi Grzegorz Tobiszowski, poseł do Parlamentu Europejskiego źródeł problemy należy upatrywać, nie tylko w agresji Rosji na Ukrainę i sankcjach gospodarczych nakładanych na agresora, ale we wcześniejszej pandemii koronawirusa. Problemy energetyczne dotknęły całą Europę, stąd nerwowe działania niektórych państw, które krytykowały nasz kraj za zbyt wolne wchodzenie na drogę energetyki odnawialnej, a teraz same wznawiają produkcję energii opartej o klasyczne źródła – np. węgiel.

Zebrani dyskutują o bezpieczeństwie energetycznym, stabilnych łańcuchach dostaw i działaniach strategicznych dla dalszej transformacji energetycznej. Niestabilne warunki geopolityczne i kryzys energetyczny wymagają podjęcia pilnej debaty nad wzmocnieniem systemu energetycznego, zacieśnianiem sojuszy międzynarodowych i rewizją polityki energetycznej. Potrzebna jest merytoryczna dyskusja nad najważniejszymi zagadnieniami dla sektora energetycznego, w tym scenariuszami obniżenia wzrostu cen energii, wymaganymi do wdrożenia instrumentami wsparcia i inwestycjami, które pozwolą na zieloną elektryfikację Polski.

Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio, zwrócił uwagę, że przed Polską stoi duże wyzwanie związane z transformacją energetyczną kraju. Obecna sytuacja na Ukrainie zdeterminowała m.in. potrzebę aktualizacji Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040). Wyjaśnił także, że ważny w transformacji energetycznej będzie udziału odnawialnych źródeł energii, bo Polska stawia na energetykę odnawialną. W przyszłości ważną rolę będzie odgrywała geotermia. Daje ona czystą, bezemisyjną energię, co ma szczególne znaczenie dla naszej gospodarki. W obecnych realiach szczególnie ważne jest osiągnięcie suwerenności energetycznej poprzez dywersyfikację dostaw, inwestycje w moce produkcyjne, rozbudowę infrastruktury liniowej i magazynowej oraz rozwój paliw alternatywnych.
W programie zaplanowano panel dotyczący energetyki wiatrowej, gdzie jednym z tematów jest likwidacja barier dla lokalizacji lądowych elektrowni wiatrowych i perspektywach dla rozwoju offshore oraz dyskusję o technologii wodorowej (w tym znaczenia współpracy dolin wodorowych i planowanych projektów wodorowych). Uczestnicy kongresu mają także określić możliwości realizacji programu polskiej energetyki jądrowej. Koncern KGHM jeden z największych konsumentów energii w kraju, czyni już starania, aby do 2029 r. rozpocząć produkować energii w małych reaktorach nuklearnych powstałych we współpracy z firmą z USA.

Cenne wnioski

Kluczowym punktem Kongresu będzie także dyskusja o przyszłej roli gazu ziemnego w Europie i perspektywach wdrożenia tzw. gazów zdekarbonizowanych. Najlepsze rozwiązania potrzebują spojrzenia z wielu punktów widzenia, dlatego otwarta dyskusja kongresowa z udziałem cenionych ekspertów branży pozwoli wypracować rekomendacje dla budowania bezpiecznego, nowoczesnego i zeroemisyjnego systemu energetycznego. Wnioski płynące z dyskusji ekspertów, po podsumowaniu konferencji powinny stać się cenną informacją i inspiracją dla rządu i polityków, także z Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Strefa Biznesu - Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska