Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekolodzy piszą do prezydenta: Natychmiast zatrzymajmy masową wycinkę drzew

MAW
Tak wyglądają drzewa na ul. Krakowskiej. Na razie nie wiadomo, kto doprowadził je do takiego stanu
Tak wyglądają drzewa na ul. Krakowskiej. Na razie nie wiadomo, kto doprowadził je do takiego stanu fot. Jarosław Jakubczak
Ekolodzy mówią dość trwającej od kilku miesięcy masowej wycince drzew we Wrocławiu. We wtorek wręczą prezydentowi Rafałowi Dutkiewiczowi swój protest w tej sprawie. - List wyrażający oburzenie niespotykaną skalą wycinki drzew we Wrocławiu (około 30 tys. w ciągu ostatnich trzech lat) podpisało już ponad 1000 mieszkańców - wylicza Dorota Danowska, koordynatorka akcji ze stowarzyszenia Miasto Drzew. Na razie nie ma internetowej wersji petycji. List można było podpisywać tylko osobiście. - Prezydentowi przekażemy również książki "Jak dbać o drzewa". Poprosimy też Rafała Dutkiewicza, by wpłynął na urzędników, aby obrali mniej barbarzyńską ścieżkę podejścia do wrocławskiej przyrody, a w szczególności bezcennego starodrzewu - dodaje.

Rzeczywiście. We Wrocławiu ostatnio masowo wycinane są drzewa. W ubiegłym roku w stolicy Dolnego Śląska wycięto ich około 8,5 tysiąca, z czego około 5,7 tys. w związku z modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego. Drzewa usunięto również m.in. z takich miejsc, jak: park Zachodni, park na Praczach Odrzańskich, park Grabiszyński, park Złotnicki, park Stabłowicki, skwer przy ul. Partyzantów - Kosynierów Gdyńskich oraz na terenach zieleni wzdłuż ulic: Wyścigowej, Ślężnej, Powstańców Śląskich, Kosmonautów, Lotniczej. To oficjalne dane, przesłane nam przez Urząd Miejski Wrocławia.

Za usunięcie zdrowego drzewa trzeba posadzić nowe lub wnieść opłatę. W 2013 roku w decyzjach naliczono opłaty w łącznej wysokości 9,9 mln zł oraz przewidziano nasadzenie ok. 3,5 tys. drzew w ramach rekompensaty.

Takie nasadzenie powinno się robić w bezpośredniej okolicy usuniętego drzewa. Nie zawsze jest to możliwe. Drzewa wycięte z bulwaru Dunikowskiego zostaną zastąpione sadzonymi w ogrodach kardynalskich na Ostrowie Tumskim i na ul. św. Marcina.

Oto cały list ekologów do prezydenta Rafała Dutkiewicza:

List otwarty w sprawie zaprzestania masowej wycinki drzew we Wrocławiu
Szanowny Panie Prezydencie,
Jako świadkowie postępującego procesu dewastacji zieleni w mieście, wyrażamy oburzenie niespotykaną skalą wycinki drzew (w 2010 r. – ponad 5 tys., w 2011 r. – ponad 6 tys., w 2012 r. – blisko 10 tys. wyciętych drzew), dokonywanej często przy braku merytorycznych uzasadnień decyzji, także w przypadku okazów o pomnikowych rozmiarach.
Wrocław w powszechnej opinii był miastem zielonym, którego włodarze z wielkim pietyzmem traktowali drzewa jako nieodłączny element środowiska bytowania człowieka. Zasobność Wrocławia w szlachetny starodrzew o niekwestionowanej wartości przyrodniczej, kulturowej i ekonomicznej wynika z wieloletniej tradycji planowania przestrzennego, gdzie zieleń stanowiła jeden z priorytetów. Na ten dorobek pracowały pokolenia, my zaś wyrażamy troskę i zaniepokojenie o zachowanie tego dziedzictwa.
Drzewa, zwłaszcza stare, duże okazy, stanowią ważną część infrastruktury miasta, która współtworzy jego atrakcyjność dla mieszkańców i inwestorów. Drzewa nie tylko produkują tlen, pochłaniają zanieczyszczenia, chronią przed hałasem, ale i podnoszą wartość nieruchomości. Ta zielona infrastruktura, w razie zniszczenia, nie może być odtworzona za żadne pieniądze - odtworzenie 100-letniego dębu trwa dokładnie sto lat.
Obowiązujące ustawy, Europejska Konwencja Krajobrazowa oraz lokalne dokumenty strategiczne i planistyczne (Zasady polityki ekologicznej Wrocławia, Strategia – Wrocław w perspektywie 2020 plus, Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia) podkreślają rolę podtrzymania i kontynuacji przyrodniczej struktury miasta i nakładają szereg obowiązków na organy decyzyjne. Domagamy się konsekwentnego ich wypełniania.
Mając na uwadze powyższe wysuwamy następujące postulaty:
1. Natychmiastowe zatrzymanie masowej wycinki drzew w obrębie gminy Wrocław.
2. Zaprzestanie traktowania wycinki drzew jako źródła planowanych wpływów do budżetu miasta.
3. Przeprowadzenie szczegółowej inwentaryzacji drzewostanu zintegrowanej z monitoringiem zmian zachodzących w zasobach zieleni miejskiej oraz publicznie udostępnienie bazy danych.
4. Zapewnienie powszechnego dostępu do aktualnych informacji o prowadzonych inwestycjach i planowanych wycinkach w ich następstwie, z uwzględnieniem szczegółowych danych odnośnie liczby drzew, ich lokalizacji, wieku, składu gatunkowego oraz ujawnienia pełnej decyzji o ich wycince (pełna informacja na BIP UM).
5. Utworzenie skutecznego systemu nadzoru nad drzewostanem, któremu zagraża zniszczenie w następstwie prac budowlanych lub nieprawidłowych prac pielęgnacyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ekolodzy piszą do prezydenta: Natychmiast zatrzymajmy masową wycinkę drzew - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska