Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekipa z Politechniki Wrocławskiej wymyśliła inteligentny kosz na śmieci

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Projekt przygotował zespół w składzie: Agnieszka Małyszko (z lewej), Anna Janda i Adam Mielniczek
Projekt przygotował zespół w składzie: Agnieszka Małyszko (z lewej), Anna Janda i Adam Mielniczek mat. prasowe
Ekologiczny kosz na śmieci wyposażony w ekran, czujniki, potrafiący zgniatać odpady i uczący przy tym ich segregacji? Poznajcie PWrBin, najnowszy projekt zespołu z Politechniki Wrocławskiej.

Pomysł na "PWrBin", bo taką nazwę otrzymał zaprojektowany kosz, zrodził się w ramach działalności koła naukowego Environmental Team. Jego głównym zadaniem było wdrożenie selektywnej zbiórki odpadów na terenie kampusu. Co potrafi inteligentny śmietnik?

Zaprojektowany kosz składa się z czterech osobnych pojemników: do zbiórki szkła, papieru, tworzyw sztucznych oraz odpadów zmieszanych. Śmietnik jest wyposażony w czujniki NIR (bliskiej podczerwieni), które potrafią wykryć rodzaj wyrzucanych materiałów i kontrolują czy śmieci zostały wrzucone poprawnie. Oprócz tego potrafi sprawdzać poziom swojego wypełnienia i obecność dymu. Za sterowanie tymi elementami odpowiada mikrokomputer Raspberry Pi.

- Kosz PWrBin nie segreguje sam odpadów. Idea działania kosza jest taka, że użytkownicy sami podejmują decyzję dotyczącą ich rozdziału. Każdy segment kosza wyposażony jest w półkę z klapą wlotową, która otwiera się lub nie - w zależności od informacji uzyskanej z mikrokomputera. Oczywiście wszystkie informacje wyświetlają się na ekranie. Jeśli odpady zostały wyrzucone do złej komory, użytkownik otrzyma taką informację - tłumaczy Anna Janda, liderka zespołu.

Dlaczego zdecydowano się na takie rozwiązanie? W projektowaniu kosza zespołowi z Politechniki przyświecał aspekt edukacyjny.

- W dostępnych na rynku rozwiązaniach inteligentnych śmietników rola użytkownika ogranicza się do wyrzucenia odpadów, a rozdział na poszczególne materiały realizowany jest przez pojemnik. Naszym zdaniem ograniczenie roli użytkownika jedynie do wyrzucenia odpadów stwarza ryzyko wytworzenia takiego nawyku przy korzystaniu z tradycyjnych koszów, gdzie poprawny rozdział odpadów na poszczególne materiały leży po stronie użytkownika. Ideą działania pojemnika PWrBin jest samodzielny rozdział odpadów przez użytkowników, nadzorowany przez automatyczny system. Dzięki temu użytkownicy będą mieli możliwość uczenia się zasad poprawnego rozdziału odpadów, obowiązujących również poza uczelnią i poza pojemnikami PWrBin - dodaje Anna Janda.

Segmenty przeznaczone do zbiórki tworzyw sztucznych i odpadów zmieszanych posiadają prasę, która zgniata śmieci i specjalne szpikulce, które przebijają zakręcone butelki. Sam pojemnik jest zasilany energią słoneczną - wyposażono go w dwa panele fotowoltaiczne oraz magazyn energii.

Zwycięski projekt w ekologicznym konkursie

Inteligentny kosz na śmieci wygrał w konkursie "Nagrody Santander Eko dla studentów i doktorantów PWr" spośród 33 innych prac. Jego założeniem było stworzenie projektu innowacyjnego ekologicznie, który ma wspierać dążenie Politechniki do zero-emisyjności. W nagrodę zespół otrzymał 3 tys. zł.

Kosz PWrBin jest na razie w etapie tworzenia i dopracowywania. Nie liczmy jednak na to, że zmieścimy go pod zlewem w kuchni - ze względu na zastosowaną technologię będzie raczej sporych rozmiarów. Organizatorzy konkursu planują na początku tego roku akademickiego zorganizować spotkanie, podczas którego omówiona zostanie możliwość jego wykonania. Zespół projektantów prowadzi również rozmowy z jedną z polskich firm produkujących inteligentne kosze na odpady.

Możliwe, że już w najbliższym czasie powstanie prototyp, a sam kosz będziemy mogli zobaczyć już niedługo na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej. Twórcy nie wykluczają pójścia o krok dalej.

- Jeśli kosz się sprawdzi i spotka się z pozytywnym przyjęciem przez społeczeństwo, wtedy pomyślimy nad komercjalizacją projektu - mówi liderka zespołu.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska