Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin na prawo jazdy pod Wrocławiem. Zdasz łatwiej i szybciej?

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Filia WORD-u w Oławie rozpoczęła dziś egzaminy. W przyszłym tygodniu rusza Oleśnica, a od roku działa placówka w Miliczu, która tylko w 2019 r. przeegzaminowała prawie 6 500 przyszłych kierowców. Otwieranie ośrodków poza dużymi miastami to dla WORD-ów sposób na pozyskiwanie klientów. Klienci natomiast chętnie wyjeżdżają do mniejszego miasta, ponieważ tam jest znacznie łatwiej zdać egzamin i otrzymać upragnione prawo jazdy
Filia WORD-u w Oławie rozpoczęła dziś egzaminy. W przyszłym tygodniu rusza Oleśnica, a od roku działa placówka w Miliczu, która tylko w 2019 r. przeegzaminowała prawie 6 500 przyszłych kierowców. Otwieranie ośrodków poza dużymi miastami to dla WORD-ów sposób na pozyskiwanie klientów. Klienci natomiast chętnie wyjeżdżają do mniejszego miasta, ponieważ tam jest znacznie łatwiej zdać egzamin i otrzymać upragnione prawo jazdy fot. ilustracyjne / Przemyslaw Wronecki / Gazeta Wroclawska
Filia WORD-u w Oławie rozpoczęła dziś egzaminy. W przyszłym tygodniu rusza Oleśnica, a od roku działa placówka w Miliczu, która tylko w 2019 r. przeegzaminowała prawie 6 500 przyszłych kierowców. Otwieranie ośrodków poza dużymi miastami to dla WORD-ów sposób na pozyskiwanie klientów. Klienci natomiast chętnie wyjeżdżają do mniejszego miasta, ponieważ tam jest znacznie łatwiej zdać egzamin i otrzymać upragnione prawo jazdy.

Pięć minut po godz. 8 w piątek, 27 września, rozpoczął się pierwszy egzamin na prawo jazdy w nowo otwartej filii wrocławskiego WORD-u w Oławie. Na egzamin w pierwszym dniu i w kolejnych było zapisanych 9 osób. Od wtorku, 1 października, zacznie egzaminować placówka w Oleśnicy.

- Otwieranie filii do nasz zamysł, który w przypadku Oleśnicy mocno stymulowany był przez burmistrza Oleśnicy, który argumentował, by zbliżyć usługi publiczne do mieszkańców – mówi Tomasz Smolarz, dyrektor wrocławskiego WORD-u.
Już od lipca 2018 r. prawo jazdy można zdobyć w Miliczu, gdzie swoją filię otworzył jeleniogórski WORD.

Filia w Oławie od początku działa wg standardów, które obowiązkowe staną się dopiero od stycznia przyszłego roku. Egzaminy praktyczne trwają 50 minut, a egzaminowani przychodzą pojedynczo na określoną godzinę, a nie jak do tej pory całą grupą, w obrębie której ustalana była kolejność.

Ośrodki egzaminacyjne poza wielkimi miastami cieszą się rosnącą popularnością, ponieważ zdać w nich „prawko” jest po prostu łatwiej: - Analizy wskazują, że głównym powodem niezdania egzaminu jest stres. Egzamin przeprowadzany blisko domu jest mniej stresujący. Można robić kurs na prawo jazdy na tych ulicach, które zna, a potem tam egzamin zdawać – uważa Smolarz, ale też dodaje: - Z perspektywy WORD jest to pozyskanie klientów, bo liczmy, że będą przyjeżdżać do nas osoby z ościennych regionów. Np. do tej pory mieszkańcy Brzegu jeździli 40 kilometrów do Opola, bo to ich województwo. Jednak teraz mogą korzystać z filii w Oławie, do której mają tylko 15 km.

Szef wrocławskiego ośrodka podkreśla także, że w grupie 18-19 latków, a więc najczęstszych klientów WORD-ów, utrzymuje się niż demograficzny, który spowodował, że odbywa się prawie dwa razy mniej egzaminów niż 10 lat temu.

O tym, że rzeczywiście łatwiej zdać egzamin w mniejszym mieście, świadczą statystyki zdawalności.
Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii „B” w I półroczu 2019 r. zdało 38,89 proc. z tych, którzy do niego przystąpili. Tymczasem egzamin praktyczny zdało 48,69 proc. z 6432 osób, które od stycznia do września tego roku pojawiły się w filii WORD w Miliczu. Zdawalność egzaminu praktycznego w całym kraju wynosi 34 proc.

Egzamin teoretyczny we Wrocławiu zdaje 55,71%, a mniej w Miliczu – 50,2 proc. W skali kraju ten wskaźnik wynosi około 54%. W pierwszym dniu działania filii w Oławie na 9 osób, które przystąpiły do egzaminu sukces może świętować 6 osób.

Miejsca, w których można przystąpić do egzaminu można dowolnie wybierać: - Zdawanie egzaminów na prawo jazdy jest „odmiejscowione”. Każdy może zdawać w dowolnym WORD w kraju. U nas wystarczy się zapisać w serwisie InfoCar przez stronę internetową WORD lub osobiście we Wrocławiu, Oławie albo w Oleśnicy – tłumaczy Tomasz Smolarz.

Koszt egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kategorii „B” to 30 zł, egzamin praktyczny kosztuje 140 zł. Koszt egzaminów poprawkowych wynosi tyle samo, ile przystąpienie do sprawdzianu w pierwszym terminie. Wychodząc na egzamin trzeba pamiętać o zabraniu dowodu osobistego lub paszportu. Cieszyć się prawa jazdy można po pozytywnym ukończeniu egzaminu teoretycznego oraz praktycznego, który odbywa się na placu manewrowym i w mieście. Aby otrzymać prawo jazdy, trzeba mieć ukończone 18 lat.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska