Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2015 - Przyroda - jest już arkusz CKE! Sprawdź, co było! (ODPOWIEDZI ONLINE)

MH, AS
Egzamin gimnazjalny 2015 - przyroda - arkusz CKE - odpowiedzi - testy online
Egzamin gimnazjalny 2015 - przyroda - arkusz CKE - odpowiedzi - testy online Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE)
Egzamin gimnazjalny 2015 - Przyroda - jest już arkusz CKE! Przedmioty przyrodnicze Biologia, Chemia, Fizyka i Geografia. Dzisiaj uczniowie musieli sprawdzić swoją wiedzę z genetyki, świata zwierząt, obliczania stężenia procentowego i znajomości map świata. Zaleszczotki to pajęczaki czy owady? Czy dostępność światła jest ważna dla kiełkowania nasion danego gatunku rośliny? Na egzaminie gimnazjalnym trzeba było również porównać temperatury wrzenia i topnienia poszczególnych metali. Jak wygląda model klatki piersiowej? Poniżej znajdziecie arkusz CKE z przyrody i przykładowe odpowiedzi do testu.

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2015 - CZĘŚĆ JĘZYKOWA - ANGIELSKI, NIEMIECKI, FRANCUSKI... - ARKUSZ CKE, ODPOWIEDZI
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2015 - JĘZYK ANGIELSKI PODSTAWOWY -ZOBACZ ARKUSZ CKE I ODPOWIEDZI!

ZOBACZ ARKUSZ CKE - MATEMATYKA: EGZAMIN GIMNAZJALNY 2015 - MATEMATYKA - JEST JUŻ ARKUSZ CKE - ODPOWIEDZI - TEST ONLINE

Egzamin gimnazjalny 2015. Pojawił się już arkusz CKE Przyroda. Dzisiaj uczniowie zmagali się z częścią przyrodniczą (biologia, chemia, fizyka, geografia) oraz matematyczną. Poniżej znajdziecie przykładowe, wstępne odpowiedzi do testu przyrodniczego. Arkusz CKE z matematyki również opublikujemy jeszcze dzisiaj na naszej stronie internetowej GazetaWroclawska.pl.

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2015 - PRZYRODA (BIOLOGIA, CHEMIA, FIZYKA, GEOGRAFIA) - ZADANIA I PRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI:

Zadanie 1: Zaleszczotki żyją w ściółce leśnej, pod korą obumarłych drzew oraz w glebie. Mają ciało podzielone na głowotułów i odwłok, cztery pary odnóży krocznych, gruczoły jadowe, a także gruczoły przędne, które znajdują się na odnóżach gębowych. Zaleszczotki są też pożytecznymi mieszkańcami uli, w których żywią się roztoczami szkodliwymi dla pszczół i małymi gąsienicami owadów.

Zaleszczotki należą do PAJĘCZAKÓW, ponieważ mają CZTERY PARY ODNÓŻY KROCZNYCH

Zadanie 1b:Drapieżniki - mają chitynowy oskórek

Zadanie 2: Uczniowie badali wpływ różnych czynników na kiełkowanie nasion pewnej rośliny. W tym celu przygotowali trzy zestawy z taką samą ilością nasion i zapewnili im rózne warunki. Dokumentację doświadczenia przedstawiali w tabeli. Znakiem "+" zaznaczyli obecność danego czynnika w zestawie doświadczalnym, a znakiem "-" brak czynnika w zestawie zapisali też wynik doświadczenia.

  • zestaw I - nie miał dostępu światła, miał dostępną wodę i tlen, nasiona wykiełkowały
  • zestaw II - dostępne światło i woda, niedostępny tlen, nasiona nie wykiełkowały
  • zestaw III - dostępne światło, woda i tlen, nasiona wykiełkowały

na tej podstawie trzeba było ocenić prawdziwość następujących zdań:

Wyniki doświadczenia pozwalają na sformułowanie wniosku, że dostępność światła nie jest konieczna do kiełkowania nasion tego gatunku - Prawda

Doświadczenie pozwala odpowiedzieć na pytanie, czy woda jest niezbędna do kiełkowania nasion - Fałsz

Zadanie 3: Na rysunku przedstawiono model klatki piersiowej, który uczniowie wykorzystali do zilustrowania pewnego procesu. Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych:

Za pomocą tego modelu pokazano:

  • A. współdziałanie żeber i mięśni klatki piersiowej
  • B. wymianę gazów oddechowych w płucach
  • C. znaczenie przepony w wentylacji płuc - prawidłowa odpowiedź
  • D. wydawanie głosu

Zadanie 4. Wiele grzybów występujących w lesie wytwarza owocniki nadziemne, w których powstają zarodniki służące rozprzestrzenianiu grzyba w środowisku. Niektóre grzyby mają jednak owocniki ukryte pod ziemią. Zapach podziemnego grzyba przywabia różne zwierzęta, m.in. larwy chrząszczy, które odżywiają się grzybnią, a następnie przepoczwarczają się we wnętrzu owocnika. Gdy opuszczają owocniki jako dorosłe osobniki, niosą na sobie liczne zarodniki grzyba, które rozprzestrzeniają po okolicy.

W zadaniu trzeba było dokończyć zdanie (wybrać odpowiedź A lub B i dopasować uzasadnienie nr 1,2 lub 3): Opisana w tekście zależność między larwami chrząszcza i grzybami tworzącymi owocniki pod ziemią to przykład:

A: Symbiozy lub B: pasożytnictwa ponieważ:
1. larwy owada odżywiają się kosztem tkanki grzyba.
2. larwy owada przepoczwarczają się w owocnikach i je uszkadzają.
3. larwy owada odżywiają się grzybnią, a dorosłe osobniki roznoszą zarodniki.

Zadanie 5: Pląsawica Huntingtona jest chorobą genetyczną, powodującą degenerację ośrodkowego układu nerwowego. Objawia się zwykle w wieku 35–50 lat. Allel, który ją wywołuje, jest dominujący, a gen znajduje się w autosomie.

Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.

Jeśli oboje rodzice są heterozygotami pod względem genu wywołującego pląsawicę Huntingtona, to prawdopodobieństwo, że ich dzieci będą chore, wynosi
A. 100%
B. 75% - prawidłowa odpowiedź
C. 50%
D. 25%

ZADANIE 6:Tak zwane zięby Darwina, żyjące na wyspach Galapagos, żywią się owadami i nasionami roślin. Od roku 1973 prowadzono analizę zwyczajów pokarmowych i wielkości dzioba zięb z Galapagos. W czasie trzech długich okresów suszy na Isla Daphne Major (1977–1978, 1980 i 1982), z których jeden zakończył się wyjątkowo mokrym okresem wywołanym przez El Niño (1983), zaobserwowano, że zmniejszyła się liczba owadów i małych nasion, w wyniku czego głównym pokarmem ptaków stały się nasiona duże i ciężkie. Wiele zięb w tym czasie zginęło, a większość tych, które przetrwały, miała dziób większy i grubszy. W ciągu kilku pokoleń ptaki o większych dziobach stały się w populacji częstsze. Kiedy po kolejnych mokrych okresach mniejsze nasiona ponownie stały się głównym źródłem pokarmu zięb, wzrosła znacznie liczba ptaków o dziobie średniej wielkości

Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.

Tekst opisuje przykład działania
A. doboru sztucznego.
B. konkurencji międzygatunkowej.
C. łańcucha pokarmowego.
D. doboru naturalnego - prawidłowa odpowiedź.

Zadanie 7: Dotyczyło układu okresowego pierwiastków. Przedstawiono fragment układu okresowego pierwiastków i schemat mechanizmu tworzenia wiązania jonowego między atomami dwóch pierwiastków – metalem M i niemetalem X. W zadaniu trzeba było wskazać, w którym wierszu tabeli właściwie zidentyfikowano metal M oraz niemetal X tworzące wiązanie jonowe według podanego schematu?

ODPOWIEDŹ B

Zadanie 8: Wodór występuje w przyrodzie w postaci trzech izotopów. O liczbie masowej 1 i liczbie atomowej 1, o liczbie masowej 2 i liczbie atomowej 1 oraz o liczbie masowej 3 i liczbie atomowej 1.

Oceń prawdziwość podanych zdań. Wybierz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, albo F – jeśli zdanie jest fałszywe.

1. Każdy izotop wodoru ma w jądrze atomowym jeden proton. PRAWDA
2. W jądrze atomu izotopu wodoru o liczbie masowej 3 i liczbie atomowej 1, jest o 2 neutrony więcej niż w jądrach atomowych pozostałych izotopów wodoru. FAŁSZ

Zadanie 9: Dwaj uczniowie otrzymali zadanie sporządzenia roztworu wodnego azotanu(V) srebra. Pierwszy wsypał kryształy AgNO3 do zlewki z wodą destylowaną i całość wymieszał bagietką. Drugi zamiast wody destylowanej użył wody z kranu, która zawierała rozpuszczone sole mineralne, m.in. chlorki.

Poniżej zamieszczono fragment tabeli rozpuszczalności soli w wodzie w temperaturze 25 stopni Celsjusza

Oceń prawdziwość podanych zdań.
1. Dodanie do wody z kranu kryształków azotanu(V) srebra spowoduje, że wytrąci się osad. PRAWDA
2.Woda destylowana stosowana jest w laboratoriach m.in. do przygotowywania roztworów wodnych różnych substancji, np. azotanu(V) srebra, ponieważ nie zawiera jonów soli mineralnych. PRAWDA

Zadanie 10. E i C

Zadanie 11: Uczniowie przygotowali dwa roztwory w ten sposób, że do rozpuszczalnika dodali odpowiednią ilość substancji, którą chcieli rozpuścić. Skład roztworów zobrazowany był wykresem punktowym.

W zadaniu trzeba było dokończyć zdanie: Stężenie równe 20% wyrażone w procentach masowych ma roztwór

A. I lub B. II ponieważ:
1. 10 g substancji rozpuszczonej znajduje się w 50 g roztworu.
2. 3 g substancji rozpuszczonej znajduje się w 15 g roztworu.

Odpowiedź: A ponieważ 1.

Zadanie 12: W celu identyfikacji trzech gazów: etanu, etenu i etynu, przygotowano zestaw doświadczalny przedstawiony na poniższym schemacie (schemat pokazywał że do trzech fiolek z wodą bromową dodano kolejno, etan, eten i etyn)

należało dokończyć zdanie: Po przeprowadzeniu doświadczenia można było zidentyfikować jedynie

A. Etan
B. Eten
C. Etyn
ponieważ tylko ten gaz
1. odbarwia wodę bromową.
2. nie odbarwia wody bromowej.

Odpowiedź: A ponieważ 2

Zadanie 13: Na wykresie przedstawiono zależność drogi od czasu dla dwóch pociągów A i B poruszających się po prostoliniowych odcinkach torów. Na jego podstawie trzeba było wskazać które informacja jest fałszywa:
A. Pociąg A poruszał się z prędkością 40 m/s
B. Prędkość pociągu B była o 20 m/s mniejsza od prędkości pociągu A.
C. W każdej sekundzie ruchu pociąg B przebywał 25 m.
D. W czasie 5 sekund pociąg A przebył dwukrotnie dłuższą drogę niż pociąg B.

Prawidłowa odpowiedź: C

Zadanie 14: Uczniowie wyznaczali ciepło właściwe wody. W tym celu ogrzali pewną ilość wody za pomocą grzałki o mocy 600 W.

temperatura początkowa wody wynosiła 20 st. Celsjusza, temperatura końcowa 70 st. Celsjusza, czas ogrzewania wody - 10 min.

Na podstawie tych danych należało ocenić prawdziwość zdań:
1. Uczniowie wykonali wszystkie pomiary niezbędne do wyznaczenia ciepła właściwego wody. - FAŁSZ
2. Dane zawarte w informacji i wyniki pomiarów umożliwią obliczenie zarówno przyrostu temperatury wody, jak i energii dostarczonej przez grzałkę. - PRAWDA

Zadanie 15:
Do dwóch naczyń w kształcie rurek o tej samej średnicy wlano taką samą ciecz. Poziomy cieczy w naczyniach były różne. Wzajemną wysokość cieczy w naczyniach opisuje zależność h1 = 2·h2.

Oceń prawdziwość podanych zdań.
1. Ciśnienie hydrostatyczne na dnie naczynia A jest większe niż ciśnienie hydrostatyczne na dnie naczynia B - PRAWDA
2. Ciśnienie hydrostatyczne w naczyniu A na wysokości h2 jest mniejsze od ciśnienia hydrostatycznego wywieranego na dno naczynia B - PRAWDA

Zadanie 16: W tabeli podano niektóre właściwości fizyczne kilku substancji. Na podstawie danych trzeba było odpowiedzieć na następujące pytania:

1. Na powierzchni rtęci nie może pływać lita kulka wykonana - odpowiedź C. ze złota
2. Która substancja w temperaturze 2600 °C jest w stanie lotnym, a w temperaturze 500 °C jest w stanie stałym? Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. - odpowiedź A - aluminium

Zadanie 17: W tabeli podano nazwy urządzeń elektrycznych oraz moc i czas ich pracy w ciągu dnia.

Ogrzewacz wody - moc 3500 W - czas pracy 1/4 godziny
telewizor - 150 W - czas 7 godzin
czajnik - 1800W - 0,5 godziny
suszarka do grzybów - 250 W - 4 godziny

Które z wymienionych urządzeń zużywa w ciągu dnia najwięcej energii?
A. czajnik, B. telewizor, C. ogrzewacz wody, D. suszarka do grzybów

Prawidłowa odpowiedź: B

Zadanie 18: Na rysunku przedstawiono półkrążek wykonany ze szkła, na który skierowano światło ze wskaźnika laserowego. Linią przerywaną oznaczono normalną (prostą prostopadłą) do płaskiego boku półkrążka

Oceń prawdziwość podanych zdań.
1. Promień załamany w półkrążku tworzy większy kąt z normalną niż promień padający na półkrążek. - Fałsz
2. Gdy zwiększymy kąt padania światła, to wzrośnie również kąt załamania - Fałsz

Zadanie 19. Na mapie konturowej Ameryki Południowej zaznaczono port rzeczny Manaus oraz najdalej na wschód wysunięty punkt kontynentu – przylądek Branco, dla którego podano długość geograficzną. Na mapie południki narysowano co 10°.

Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. Przez Manaus przechodzi południk
A. 60 st. E
B. 10 st. E
C. 10 st. W
D. 60 st. W - prawidłowa odpowiedź

Zadanie 20: Polski polarnik i podróżnik Marek Kamiński zdobył 23 maja 1995 roku biegun północny, a 27 grudnia 1995 roku dotarł na biegun południowy

Oceń prawdziwość podanych zdań.
1. Marek Kamiński dotarł na biegun północny podczas nocy polarnej. - PRAWDA
2. Marek Kamiński dotarł na biegun południowy w najcieplejszej porze roku, w czasie lata polarnego - PRAWDA

Zadanie 21: Na mapie konturowej Europy oznaczono numerami wybrane pasma górskie. Linią kropkowaną na mapie zaznaczono fragment umownej granicy pomiędzy Europą a Azją.

21.1. Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.
Alpy zostały oznaczone na mapie numerem
A. I
B. II - odpowiedź prawidłowa
C. III
D. IV

21.2. Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.

Zaznaczony na mapie odcinek umownej granicy pomiędzy Europą a Azją przebiega m.in. wzdłuż wybrzeży
A. Jeziora Aralskiego
B. Jeziora Bajkał
C. Morza Kaspijskiego - odpowiedź prawidłowa
D. Jeziora Ładoga

Zadanie 22: W tabeli przedstawiono procentowy udział poszczególnych typów elektrowni w produkcji energii elektrycznej w Polsce w latach 2000 i 2011.

Oceń prawdziwość podanych zdań.
1. W roku 2011 udział elektrowni cieplnych (węglowych) w produkcji energii elektrycznej w Polsce był większy niż w roku 2000 - Fałsz
2. W roku 2011 udział odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej w Polsce przekroczył 11% - Prawda

Zadanie 23: W tabeli przedstawiono informacje dotyczące liczby ludności i powierzchni wybranych województw w Polsce w 2011 roku.

Które województwo charakteryzuje się największą gęstością zaludnienia?

  • A. dolnośląskie - prawidłowa odpowiedź
  • B. podkarpackie
  • C. podlaskie
  • D. wielkopolskie

Zadanie 24: Na mapie przedstawiono rozkład średniej wieloletniej temperatury powietrza w °C w styczniu w Polsce.

Która informacja dotycząca rozkładu średniej wieloletniej temperatury powietrza w styczniu jest prawdziwa? Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.

  • A. W styczniu najniższe średnie temperatury powietrza są nad morzem.
  • B. Średnia temperatura powietrza w styczniu w Warszawie jest niższa niż we Wrocławiu. C. W Polsce nie ma obszarów o średniej temperaturze powietrza w styczniu niższej niż –5 °C.
  • D. Na obszarze Gór Świętokrzyskich średnia temperatura powietrza w styczniu jest wyższa niż –3 °C.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska