Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edukacja: 1 września mogą zniknąć kuratoria

Anna Gabińska
Mariola Kuźmicka-Mazurek i Marzena Koziara  zbadają poziom nauczania w LO w Sycowie
Mariola Kuźmicka-Mazurek i Marzena Koziara zbadają poziom nauczania w LO w Sycowie fot. paweł relikowski
Lepsze oceny uczniów, lepsze wyniki na egzaminach zewnętrznych, szkoła jako przyjemne i bezpieczne miejsce - to cele, jakie stawiają sobie specjaliści nadzorujący dolnośląską oświatę. Paradoksalnie może w tym pomóc rozwiązanie kuratorium oświaty, co stanie się prawdopodobnie 1 września tego roku.

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje właśnie nad nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Regionalny Ośrodek Jakości Edukacji powstanie z połączenia części kuratorium i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, która przygotowuje sprawdzian szóstoklasisty, egzamin gimnazjalisty i matury.
Do tych zmian pracownicy Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty we Wrocławiu przygotowywali się od ponad roku. Już nie opiekują się stałą grupą szkół, nie są już przypisani na trwałe do żadnej. Teraz mają działać jak lotne brygady.

Część wizytatorów z DKO z Wrocławia i jego delegatur: z Jeleniej Góry, Wałbrzycha i Legnicy (w sumie 18 osób) przeszło już 16-dniowe szkolenie w Krakowie i zostało tzw. ewaluatorami (czyli badającymi rozwój). Ich sposób działania można porównać do audytorów - specjalistów badających od podszewki przedsiębiorstwa. Do końca sierpnia kuratorium będzie ich miało 30.

Dwuosobowe zespoły jeżdżą po szkołach i badają za pomocą pytań, na które odpowiada dyrektor, nauczyciel i rodzice, na jakim poziomie jest placówka. Za każde z 17 wymagań szkoła może dostać notę od A (najwyższe) do E (najniższa nota).

- W naszym województwie żadna placówka nie miała E - mówi Mariola Kuźmicka-Mazurek z kuratorium. W każdej szkole spędza 5 dni roboczych, a potem przez 7 dni pisze raport. Teraz kończy opracowywanie badania Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Bobrzej. Raport najpierw dostanie dyrektor szkoły, potem zapozna się z nim rada pedagogiczna. W końcu będą mogli go obejrzeć rodzice, zaglądając na stronę: www.npseo.pl.

30 osób będzie badać poziom nauczania w szkołach na Dolnym Śląsku

Inna grupa pracowników oświaty w województwie to kontrolerzy (obecnie 26 osób). Sprawdzają, czy przestrzegane jest prawo oświatowe, np. czy grupy w przedszkolu liczą nie więcej niż 25 osób. Jeśli nie, wydają zalecenia i robią rekontrolę. Jeśli dalej nic się nie zmienia, informują o tym organ prowadzący, czyli np. gminę. Ewaluatorzy i kontrolerzy będą pracować od jesieni w Regionalnym Ośrodku Jakości Edukacji.

Trzecia grupa to wizytatorzy, którzy zasiadają teraz w komisjach awansu zawodowego, nadzorują wypoczynek dzieci itd. Jest ich w kuratorium 30, a ma zostać połowa. Po likwidacji kuratorium staną się oni pracownikami urzędu wojewódzkiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska