Dziwna "postać" w Górach Sowich. Co nagrali przyrodnicy?...

  Dziwna "postać" w Górach Sowich. Co nagrali przyrodnicy? [FILM]

  ADA

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dziwna "postać" w Górach Sowich. Co nagrali przyrodnicy? [FILM]
  1/8
  przejdź do galerii

  ©Screen z filmu

  Wideo, które pojawiło się w mediach społecznościowych na stronie Przyrodnik Góry Sowie, wywołuje dreszcze nie tylko u autorów... Przyrodnicy zastawiają w lasach foto-pułapki licząc m.in.na nagranie wilków. Tymczasem zarejestrowali coś, czego sami nie rozumieją. Poniżej dwa filmy, którymi zainteresowano się także za granicą.
  - Wracamy z lasu do domku w górach, włączamy komputer, a przez okno słychać pohukiwanie sowy. Przeglądamy materiał zebrany z dwóch tygodni i nagle pojawia się puste video. Przyglądamy się zawsze szczególnie takim klatkom, bo może coś ciekawego przebiegło w rogu nagrania. Ale wtedy... przeszły nas ciarki - napisali przyrodnicy na swojej stronie.

  Nagranie dziwi internautów, dziwi także nas. Im dłużej je odtwarzamy, słuchamy niepokojących dźwięków, wpatrujemy się w ciemność, tym bardziej wyraźnie widzimy dziwną małą postać, kręcącą się w prawym rogu nagrania. Wszystko sprawia, że po plecach biegną nam dreszcze... Postanowiliśmy skontaktować z autorami filmu. To wykształceni fachowcy, miłośnicy przyrody, Gór Sowich zwłaszcza.

  - Przyrodnik Góry Sowie to pierwsza regionalna strona na Facebooku, która została w całości poświęcona przyrodzie i nauce oraz wiadomościom lokalnym. Jako mieszkańcy Gór Sowich obserwowaliśmy, że wszystkie portale i źródła prezentujące nasz region traktowały przyrodę jedynie jako wycinek zbiorczych danych, a przecież to natura jest naszym największym lokalnym walorem - tłumaczy nam Anna Tomańska, mieszkanka Gór Sowich, prawnik, pedagog i inżynier zootechniki, studentka medycyny weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, koordynatorka projektu. Pomaga jej Adam Gil, którego można uznać za współautora i osobę zajmującą się techniczną organizacją materiałów. To właśnie Adam zajął się obserwacją przyrody za pomocą leśnej fotopułapki.

  Jak zaznacza pani Anna, to co zobaczyli, wystraszyło także ich. - To co zobaczyliśmy wywołało w nas falę strachu, z prawej strony nagrania zaczyna poruszać się obiekt o nieznanym kształcie i nie przypominający niczego, co przez ostatni rok udało nam się kiedykolwiek zarejestrować. Do tego pojawiają się zakłócenia w formie zniekształconego dźwięku. Przyznam, że przyglądaliśmy się temu obrazowi wielokrotnie i na początku podchodziliśmy, jako ,,ludzie nauki” do niego dość sceptycznie lecz w gruncie rzeczy do dziś nie potrafimy wyjaśnić czym ów obiekt jest.Co to jest? - pyta kobieta.

  I dodaje, że Góry Sowie ukryły w sobie z pewnością nie jedną tajemnice… nie tylko samą infrastrukturą, która została celowo utajniona, ale jak widać nawet przyroda może zaskoczyć i stanowić pewną zagadkę.

  Wideo pojawiło się na stronie Przyrodnika 24 maja i wywołało duże zamieszanie. Jak zaznaczają autorzy, sprawą zainteresowało się wiele osób, w tym specjalistów zza granicy. - Prosili nas o przesłanie materiału celem analizy. Nie wiemy, co wyniknie z rozważań, jednak każde z nich bierzemy poważnie. Nikomu nie można zabronić wiary ani też negować naukowych racji, dopóki nie dowiedzie własnych wyników wobec postawionej przez siebie tezy
  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo