Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziura przy stadionie pozostanie dopóki nie skończą się o nią spory

Marcin Rybak
Marcin Rybak
.
. Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Co się dzieje z najsłynniejszą wrocławską dziurą? Niestety, niewiele. Co więcej, w najbliższym czasie nie można spodziewać się jej zagospodarowania. Dlaczego?

- Grunt przy wrocławskim stadionie nie zostanie zagospodarowany dopóki nie zakończą się administracyjne spory o ten teren – powiedział nam rzecznik prezydenta Wrocławia Arkadiusz Filipowski. Chodzi o 6,5 hektarową działkę, na której przed laty miała powstać galeria handlowa finansująca piłkarski klub Śląsk Wrocław.

Po niedoszłej inwestycji została dziura w ziemi. Dziś w części zalana wodą i zarośnięta wodną roślinnością. Po fiasku inwestycji miasto próbowało grunt sprzedać, ale chętnych nie było. Potem powstał pomysł by teren – przynajmniej częściowo - zagospodarować na park technologiczny.

Ale o teren niedoszłej galerii toczą się spory. Trzy rodziny – wywłaszczone z tych gruntów jeszcze w latach 70- tych - żądają zwrotu nieruchomości. Bo zabrano im ich własność na budowę „przędzalni czesankowej”. A ta nigdy nie powstała. Prawo mówi zaś, że w takiej sytuacji wywłaszczenie można odwołać .

- Spory dotyczą prawie całej dziury – mówi mecenas Krzysztof Jasiński pełnomocni dwóch z trzech rodzin walczących o ziemię. Rozpoznają je w pierwszej instancji starostowie. We Wrocławiu starostą jest prezydent miasta, więc spory przekazano do sąsiednich powiatów – ziemskiego wrocławskiego i wołowskiego. Postępowania toczą się od wielu lat i od lat nie zapadła żadna prawomocna decyzja. I końca tych postępowań nie widać. A toczą się od 2008 roku.

Kiedy może zapaść ostateczna (taka, której nie da się już zmienić) decyzja w sprawie słynnej dziury przy stadionie? No właśnie na to pytanie nikt dziś nie odpowie. Od decyzji starosty można się odwołać do wojewody. Jego decyzja teoretycznie byłaby prawomocna, ale zawsze można ją zaskarżyć do sądu administracyjnego. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a potem do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W 2016 roku pisalismy, że starosta w Wołowie zdecydował o zwrocie rodzinie Krzywdów 1500 metrów kwadratowych gruntu koło stadionu. Ale ta decyzja została uchylona. Niedawno kolejny raz sprawa wróciła do ponownego rozpoznania. Z kolei decyzje korzystne dla miasta - wydawane przez starostę Powiatu Ziemskiego Wrocławskiego - też były uchylane przez wojewodę.

We wrześniu piłkarska reprezentacja Polski zagra we Wrocławiu z Irlandią. Będzie to 25 mecz biało-czerwonych w naszym mieście. Do tej pory spotkania kadry odbywały się na trzech stadionach – Olimpijski, przy Oporowskiej i na stadionie miejskim. Oto przegląd najważniejszych meczów kadry, które odbyły się we Wrocławiu.Przejdź strzałkami do kolejnego meczu.

Najważniejsze mecze reprezentacji Polski we Wrocławiu [ZOBACZ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska