Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Wielki Piątek. Dlaczego to ważny dzień? (ROZMOWA)

Agata Grzelińska
Piotr Krzyżanowski
Z ks. Stanisławem Jóźwiakiem, rzecznikiem archidiecezji wrocławskiej, rozmawia Agata Grzelińska

Dziś Wielki Piątek. Jakie ten dzień ma znaczenie w Kościele katolickim?
Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Pana Jezusa. W zbawczej ofierze Chrystus cierpiał i umarł za wszystkie grzechy każdego człowieka. To dzień, w którym się dokonuje zbawienie człowieka przez śmierć Boga, która prowadzi do życia wiecznego. Wielki Piątek jest więc dla nas znakiem nadziei.

Powiedział Ksiądz: zbawcza ofiara... A czy my w codziennym życiu potrafimy się jeszcze ofiarować za innych lub dla innych ludzi?
Potrafimy. Uważam, że nie ma co dramatyzować. Wbrew temu, co się mówi, wciąż najważniejsze rzeczy w życiu dokonują się za darmo, jako dar - choćby miłość czy przekazywanie życia. Przecież nadal są rodzice, którzy przyjmują dzieci i ofiarują im wszystko, nie brakuje też ofiarnych lekarzy, kapłanów, nauczycieli czy innych osób, które
z poświęceniem niosą pomoc, wykonując swoją pracę.

To też jest forma ofiary?
Oczywiście, gdyby nie ofiara i dar, świat nie przetrwałby jednego dnia. Całe nasze życie jest skonstruowane według filozofii daru i ofiary. Przypomina mi się postać lekarza z "Dżumy" Alberta Camusa, który mówił: "Ten czas (epidemii - przyp. red.) nauczył mnie, że w człowieku jest więcej dobra niż zła". Mimo krzykliwego zła wciąż więcej jest dobra w ludziach. Długie kolejki do spowiedzi świadczą o pragnieniu dobra, o tym, że ludzie chcą być lepsi.

Jak powinniśmy przeżywać Wielki Piątek? Poza tym, że tego dnia należy zachować ścisły post...
Wielki Piątek to dzień śmierci Chrystusa, kogoś nam najbliższego, więc najogólniej mówiąc, powinniśmy przeżyć go tak, jak przeżywamy czas śmierci bliskiego człowieka. Nie jest to zatem czas na uczty czy zabawy. Post jest oczywiście również bardzo ważny, by podkreślić pokutny charakter tego dnia, ale najważniejsze jest uczestnictwo w liturgii. Wielki Piątek to dzień, w którym nie odprawia się mszy św. Wielkopiątkowa liturgia składa się z kilku części: liturgii Słowa (czytań i modlitwy powszechnej, która tego dnia ma wyjątkowy charakter), adoracji krzyża, komunii św. i procesji do Grobu Pańskiego. Potem przy grobie trwa czuwanie do późnych godzin nocnych lub nawet do rana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska