Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś świętujemy Dzień Ojca. Tatusiowie domagają się równouprawnienia

Ewa Wilczyńska
Marcin Florek spędza z córką Hanią tyle czasu, ile tylko może. W niedzielę świętowali razem Dzień Ojca na Wyspie Słodowej
Marcin Florek spędza z córką Hanią tyle czasu, ile tylko może. W niedzielę świętowali razem Dzień Ojca na Wyspie Słodowej Ewa Wilczyńska
- Jedyne, czego nie potrafimy, to urodzić i karmić piersią - mówi Ireneusz Dzierżęga, prezes Centrum Praw Ojca i Dziecka, które walczy o równouprawnienie rodziców. Chwali, że polscy ojcowie są w europejskiej czołówce pod względem czasu spędzanego ze swoimi dziećmi.

Tylko że kiedy między rodzicami dochodzi do konfliktu i spotykają się na sali sądowej, ojcowie stoją na straconej pozycji. - Zaledwie kilka procent spraw kończy się przyznaniem pieczy nad dzieckiem ojcu czy orzeczeniem opieki naprzemiennej - skarży się Dzierżęga.

ZOBACZ KONIECZNIE: Dziś Dzień Ojca - wyślij życzenia SMS dla taty (KRÓTKIE ŻYCZENIA SMS NA DZIEŃ TATY)

- Nie dość, że żona mnie zdradziła, to po wyprowadzce niemalże nie pozwalała mi widywać się z córką. Ciągle słyszałem, że to ona jest matką i wie, co dla dziecka najlepsze - opowiada Łukasz, który po roku sądowych batalii może zabierać córkę na co drugi weekend i dodatkowo dwa dni w tygodniu spotykać się z nią popołudniami.
Dzierżęga przyznaje, że na sali sądowej widział już niejedno.

7800 Samotnych ojców mieszka na terenie Wrocławia. To rekordowa liczba w skali całego Dolnego Śląska

- Żony potrafią oskarżyć swoich partnerów o alkoholizm czy molestowanie seksualne, byleby wygrać opiekę nad dzieckiem. Bo te sprawy traktują często właśnie w kategorii wygranej, a korzyścią są dla nich chociażby alimenty - opowiada prezes Centrum Praw Ojca i Dziecka.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wrocław: Czteroletni Mieszko milionowym gościem ZOO w tym roku (ZDJĘCIA)

Psycholodzy i pedagodzy są jednak zgodni, że dla dzieci najlepszy jest kontakt z obojgiem rodziców. Mają go zapewnić chociażby urlopy tacierzyńskie i ojcowskie.
- Dwa tygodnie spędzone z żoną i córką w domu były dla mnie bardzo ważnym czasem - przyznaje Marcin Tworek, tata Hani. Teraz jednak to on pracuje, a żona poświęca czas córce. Jemu zostają popołudnia i wieczory. Bo zgodnie z prawem tacie przysługuje jedynie 14 dni. Dłuższy urlop należy mu się tylko wtedy, gdy zrezygnuje z niego matka, a to znowu nie zdarza się tak często. - Żonie zależało, by zostać z córką - przyznaje pan Marcin.

- Społeczeństwo i kultura w dalszym ciągu stawiają matkę na piedestale - mówi Dzierżęga. I apeluje, by dostrzec rolę ojca. - To wszystkim wyjdzie na dobre - zapewnia.

CZYTAJ DALEJ O PROBLEMACH POLSKICH TATUSIÓW

- Tata najlepiej bawi się w koło graniaste - uśmiecha się Hania. Marcin Florek chętnie spędza każdą wolną chwilę z córką i przyznaje, że współczesne ojcostwo różni się od tego sprzed kilkunastu lat. - Przeczytałem kilka poradników, ale najważniejszy jest zdrowy rozsądek - mówi.

- My naprawdę wiemy, jak zmienia się pieluchy, przygotowuje dzieci do szkoły czy bawi się na placu zabaw - zastrzega Ireneusz Dzierżęga, prezes Centrum Praw Ojca i Dziecka. Jego organizacja walczy o równouprawnienie ojców. Głównym postulatem jest popularyzacja opieki naprzemiennej (tzn. że dziecko mieszka na przemian u obojga rodziców). W Polsce takim orzeczeniem kończy się zaledwie kilka procent spraw o przyznanie opieki nad dzieckiem przy rozwodzie. Na Zachodzie - kilkadziesiąt.

- Badania wskazują, że takie rozwiązanie jest najlepsze dla rozwoju dziecka. Niestety, u nas pokutuje stereotyp, że matka bez względu na wszystko najlepiej sprawdzi się w roli opiekuńczej - tłumaczy psycholożka Agnieszka Daruk. To pokutuje nawet w języku. Mówi się "Matka Polka", "matka jest tylko jedna", a o ojcach cisza. - Tak naprawdę ani matka nie zastąpi ojca, ani ojciec matki. I wcale nie o to chodzi - mówi psycholożka.

ZOBACZ TEŻ: Wojsko bierze w kamasze rektorów wrocławskich uczelni

Ireneusz Dzierżęga zapewnia, że celem jego organizacji nie jest umniejszanie znaczenia matek. - Nie chcemy konkurować, tylko współpracować. Dla dobra dziecka - mówi. Zdaje sobie sprawę, że niełatwo o szybkie zmiany. - Sądy w Polsce są sfeminizowane. W ok. 90 proc. spraw rodzinnych orzekają kobiety. I, niestety, ojcowie często już na początku są na straconej pozycji - opowiada Dzierżęga.

Łukasz starał się o opiekę naprzemienną nad córką, gdy jego żona postanowiła odejść do innego mężczyzny. Mieszkają niedaleko, nie byłoby problemu. Sąd jednak nie przychylił się do jego wniosku, mimo że psycholog stwierdził silny związek taty z córką. Łukasz rozważa apelację, a na razie cieszy się, że może się spotykać z córką w tygodniu i co drugi weekend. Podczas rozprawy jego była żona skutecznie utrudniała mu widzenia z dzieckiem. Oczekiwała od niego tylko regularnych wpłat na konto. - Bycie ojcem to coś więcej niż przelewy gotówki - denerwuje się Łukasz.

NAJPIĘKNIEJSZE ŻYCZENIA NA DZIEŃ OJCA - ZOBACZ

Agnieszka Daruk przyznaje, że przez ostatnie lata wiele się zmieniło. Na lepsze. - Mężczyźni przejmują coraz więcej obowiązków domowych, także tych związanych z opieką nad dziećmi.
Mają temu sprzyjać choćby urlopy tacierzyńskie i ojcowskie.

- Te dwa tygodnie to było głównie wsparcie dla żony tuż po porodzie - przyznaje Marcin Florek. W 2014 r. co trzeci mężczyzna zdecydował się skorzystać z 14 dni pełnopłatnego urlopu ojcowskiego. O rewolucji obyczajowej trudno jednak mówić. Z przedłużonego urlopu rodzicielskiego, który może wykorzystać tak ojciec, jak i matka, w 2014 roku skorzystało 310,6 tys. kobiet i... 5,2 tys. mężczyzn.

Ireneusz Dzierżęga przyznaje, że w kwestii ojcostwa musimy jeszcze popracować nad zmianą naszej mentalności.
Tymczasem dziś Dzień Ojca. Nie zapomnijcie o życzeniach!

ZOBACZ TEŻ:
- Dzień Ojca 23 czerwca. Ugotuj tacie pyszny obiad - przepisy na idealny stek i nietypowy schabowy
- Prezent na Dzień Ojca - pomysły na niedrogi prezent dla taty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska