Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Święto Flagi! Wyślij nam zdjęcie!

Sylwia Królikowska
2 maja to w Polsce Święto Flagi. Wywiesiliście biało-czerwoną? Przyślijcie zdjęcie na [email protected]. Pokażemy je na naszej stronie!

Sztafeta Święta Flagi to nowy pomysł Dzierżoniowa, by promować symbole narodowe. Każdy, kto 3 maja zdecyduje się przebiec choćby tylko 500 m na trasie prowadzącej przez okoliczne miasta, otrzyma: flagę, koszulkę z orłem, oraz egzemplarz konstytucji RP.

W Dzierżoniowie od półtora roku każdy 18-latek wraz z dowodem osobistym otrzymuje flagę. Rozdano ich już prawie 260. - Pełnoletność to dobry moment na taką lekcję patriotyzmu - wyjaśnia Rafał Pilśniak z Urzędu Miejskiego w Dzierżoniowie. - Liczymy, że jak już flaga będzie u kogoś w domu, to w dni ważnych uroczystości zostanie przez młodych ludzi wywieszona na balkonie czy w oknie.

Prof. Krzysztof Koseła, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, chwali te pomysły. - Takie akcje mogą sprawić, że młodzi docenią wartość tego symbolu. Dziś bowiem flagę z okazji świąt państwowych wywieszają najczęściej ludzie starsi, wierzący i ci, którzy interesują się polityką - wylicza profesor. I dodaje, że wzorowym przykładem na sięganie po symbole narodowe są Szwedzi, którzy flagę wywieszają nawet z okazji imienin w rodzinie.

Nam do takich postaw wciąż daleko. Przeprowadzone rok temu przez OBOP badania pokazują, że zaledwie 25 proc. młodych ludzi ma w domu flagę, a 70 proc. niewiele wie o narodowej symbolice. Badani przyznali, że do patriotycznych gestów najbardziej skłaniały ich sukcesy sportowców. Dlatego ten rok może być niepowtarzalną okazją, by zmienić postawy Polaków. Znamienny sygnał - firmy handlujące flagami i różnymi patriotycznymi gadżetami nie ukrywają, że zbliżające się Euro oznacza dla nich prawdziwe eldorado.

Jak Wrocław zamierza promować patriotyzm? Ratusz apeluje do mieszkańców, by wywieszali flagi. Dla przykładu najpierw zawisną one na ratuszu i na budynku urzędu miasta przy Nowym Targu.
Takich apeli nie będzie w małych miejscowościach, bo tam zwyczaj wywieszania flag z barwami narodowymi nie zanika. Wręcz przeciwnie, flagi są wywieszane coraz chętniej i coraz częściej.

- Obowiązek wywieszania flag mają tylko sołtysi, ale nie musimy o tym przypominać. Podobnie z mieszkańcami. Obserwuję, że na początku maja na domach pojawia się bardzo dużo flag - mówi Wiesław Ślawski z urzędu gminy Stare Boga-czowice.
Jeśli ktoś jeszcze nie ma flagi, nie powinien mieć kłopotów z kupnem. Jest niemal w każdym kiosku, a będzie pewnie na każdym rogu, bo zbliżają się piłkarskie mistrzostwa Europy.
Teresa Mariniak ze sklepu kibica Mikrus we Wrocławiu na razie nie widzi większego zainteresowania flagami i innymi gadżetami z biało-czerwonymi symbolami.
- Sprzedaję ok. 10 sztuk na tydzień. Sytuacja się poprawia, gdy nadchodzą święta patriotyczne - mówi Teresa Mariniak. Liczy, że sprzedaż mocno wzrośnie przed i w trakcie Euro.

Mistrzostwa stały się też okazją do promowania polskiego hymnu. Dwa tygodnie temu w trasę wyruszył autobus ze studiem nagraniowym, gdzie każdy może nagrać wyśpiewany przez siebie hymn. Kampania promocyjna "Do hymnu" cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.
- Polacy powinni być dumni ze swojego kraju. To oznacza, że dumni powinni być też z jego symboli: flagi, godła i hymnu - podkreśla aktorka Krystyna Janda, która bierze udział w kampanii. - Ludzie mają potrzebę śpiewania hymnu, bo to daje im poczucie, że są razem - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska