Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś światowy Dzień Walki z Gruźlicą

Tomasz Targański, Magdalena Gębicka
Prześwietlenie płuc to pierwszy krok do wykrycia gruźlicy
Prześwietlenie płuc to pierwszy krok do wykrycia gruźlicy Paweł Relikowski
Dziś przypada Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. Na tę groźną chorobę w Polsce co roku zapada średnio trzykrotnie więcej osób niż w krajach Europy Zachodniej.

Gruźlica, do niedawna uważana za przeszłość, znów rośnie w siłę. Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na Dolnym Śląsku w ubiegłym roku gruźlicę zdiagnozowano u 1058 osób. Rok wcześniej były 652 takie przypadki. Jak się bronić przed tą chorobą?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że zachorowalność na całym świecie wynosi obecnie około 150 przypadków na 100 tys. osób. W Polsce odsetek zachorowań (24 na 100 tys. według biuletynu Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc) jest ciągle trzykrotnie wyższy w porównaniu ze średnią w krajach starej Unii Europejskiej.

- Najważniejsza jest profilaktyka. Gruźlica to choroba groźna, ale we wczesnym stadium niepozorna. Zdarzało się, że przyjmowaliśmy chorych z bardzo rozwiniętym stadium, którzy po prostu zlekceważyli pierwsze objawy - mówi Elżbieta Marko, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych z Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc.

Jakie objawy powinny wzbudzić naszą uwagę? Wszelkiego rodzaju osłabienia organizmu, nasilający się kaszel, nagły spadek wagi. Objawy mogą pojawiać się osobno albo wszystkie naraz. W każdym przypadku należy o nich powiedzieć lekarzowi pierwszego kontaktu. - Kluczem do wykrycia tej choroby jest zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Lekarz słysząc o naszych objawach, powinien wypisać skierowania na takie zdjęcie - podkreśla doktor Marko.

Narodowy Fundusz Zdrowia, aby zachęcić do wczesnych badań, prowadzi na Dolnym Śląsku program profilaktyki gruźlicy. Jest on skierowany do dorosłych, którzy jeszcze nie chorowali na tę chorobę i są w tzw. grupie zagrożenia. Wśród osób szczególnie narażonych są bezrobotni, bezdomni, cierpiący na choroby przewlekłe i niepełnosprawni.

Program realizuje pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej, która przeprowadzi z pacjentem ankietę i wstępnie oceni zagrożenie gruźlicą. Jeśli wyniki ankiety okażą się niepokojące, pielęgniarka powinna nas skierować na badania, np. prześwietlenie albo na leczenie do Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc.

Dzień Walki z Gruźlicą został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w rocznicę odkrycia prątka gruźlicy przez niemieckiego lekarza Roberta Kocha, który fakt ten ogłosił w swoim wykładzie 24 marca 1882 r. Choć wydaje się nam, iż gruźlica odeszła w przeszłość, to na świecie wciąż zabija ok. 1,6 miliona osób rocznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska