Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Światowy Dzień Cukrzycy. Green Towers przy Strzegomskiej będzie dziś niebieski

Agata Grzelińska
Green Towers przy Strzegomskiej we Wrocławiu
Green Towers przy Strzegomskiej we Wrocławiu Fot. Tomasz Hołod / Polskapresse
Niebieskie koło jest symbolem cukrzycy. Dziś, 14 listopada przypada XXV Światowy Dzień Cukrzycy. W tym roku dzień ten obchodzony jest pod hasłem „Zobacz Cukrzycę: Działajmy już dziś, by zmienić jutro”. Z tej okazji jeden z dwóch biurowców przy ul. Strzegomskiej (ten bliżej ulicy) zostanie dziś podświetlony na niebiesko. Dlaczego akurat budynek Green Towers? Organizatorzy tłumaczą, że wybrano go ze względu na dobrą lokalizację. Jest dobrze widoczny i wielu wrocławian przejeżdża tędy późnym popołudniem.

Cukrzyca to ciężka choroba metaboliczna, może mieć bardzo poważne skutki. Nieleczona lub niewłaściwie leczona prowadzi do kalectwa, a także do śmierci. Az 90 procent osób dotkniętych te chorobą, cierpi na cukrzycę typu II.

Najnowsze dane są alarmujące. Na świecie żyje ponad 415 mln ludzi z cukrzycą, w tym 2,5 mln Polaków. Jedna na 2 osoby z cukrzycą nie wie, że jest chora. Co 6 sekund na świecie ktoś umiera z powodu cukrzycy. Ale jest tez dobra wiadomość: cukrzycy typu 2 można zapobiec – przede wszystkim poprzez wczesną profilaktykę - badania przesiewowe, a także przez zmianę nawyków żywieniowych i regularną aktywność fizyczną. To o tyle ważne, że jedną z głównych przyczyn cukrzycy typu II jest otyłość.

Pomoc w walce z otyłością u nastolatków, która jest coraz większym problemem w Polsce, oferuje gimnazjalistom i ich rodzicom program „PoZdro!”. Rodzice uczniów pierwszych klas we wrocławskich gimnazjach wciąż mogą wyrazić zgodę na udział swoich dzieci w profilaktycznym programie „PoZdro!”, w ramach którego prowadzone są bezpłatne badania przesiewowe gimnazjalistów.

– W tym roku przebadaliśmy już 1200 uczniów z Wrocławia. Wciąż można się zgłosić do programu. Zachęcamy rodziców do wyrażania zgody na udział dzieci w programie – przypomina Katarzyna Kostuch, koordynatorka „PoZdro!” we Wrocławiu. I dodaje, że w przypadku wykrycia u dziecka zagrożenia cukrzycą, pomocą obejmowana jest cała rodzina. W ciągu dwóch lat rodzina taka osiem razy spotyka się z zespołem specjalistów: lekarzem, dietetykiem, trenerem aktywności fizycznej i psychologiem.

– Oferujemy pełną pomoc w zmianie nawyków żywieniowych, uczymy czytania etykiet, zachęcamy do aktywności. Jedyne, o co prosimy, to by rodzice i dzieci skorzystali z programu.

Udział w programie jest całkowicie bezpłatny, finansowany przez Fundację Medicover.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska