18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś środa popielcowa

Magdalena Gębicka
Wojciech Gadomski
Z bratem Pawłem Teprskim z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów rozmawia Magdalena Gębicka

Czy środa popielcowa jest świętem?
Święto to jest dzień, który ma odpowiednią rangę. Środa popielcowa nie jest świętem. Jest dniem rozpoczynającym przygotowania do świąt wielkanocnych.

Jakie znaczenie ma ten dzień dla religii chrześcijańskiej?
Środa popielcowa jest to wydarzenie rozpoczynające 40-dniowy okres pokuty. W kościele pierwotnym była przeżywana jako początek przygotowań do Paschy, czyli zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Był to także czas, kiedy publiczni grzesznicy odprawiali pokutę. Od samego początku Kościół katolicki żyje świętem zmartwychwstania. Jest to najważniejsze wydarzenie w religii chrześcijańskiej. Do niego przygotowujemy się przez 40 dni. Pierwszym dniem przygotowań jest środa popielcowa.

Dlaczego akurat 40 dni?
Jest to analogia do 40 dni pobytu Jezusa na pustyni oraz do wędrówki narodu wybranego do Ziemi Obiecanej. Chrześcijanie przeżywają w tym czasie coś takiego, jak paschumena. Jest to przygotowanie do okresu chrztu. Chrzest w dawnych czasach był udzielany wyłącznie w święto zmartwychwstania.

Skąd popiół w tym dniu?
Jak czytamy w Starym Testamencie lud był wzywany do pokuty. Grzesznik posypywał głowę popiołem, nie jadł i nie pił tego dnia.

Środa popielcowa nie jest świętem, ale ma bardzo duże znaczenie w religii chrześcijańskiej

Jaka jest symbolika popiołu?
Popiołem posypywano głowy publicznych grzeszników na znak, że mają się nawrócić. Jest to takie przypomnienie Księgi Rodzaju. "Prochem jesteś, w proch się powrócisz". Proch jest więc symbolem tej przemijalności. Posypywanie głowy popiołem jest też znakiem pokuty. Chcemy się uznać grzesznikami przed Bogiem i rozpocząć pokutę. Kto nie czuje się grzesznikiem, nie idzie do kościoła. Ten, kto jednak się nim czuje, idzie i uczestniczy w liturgii, podczas której wypowiadane są już wspomniane przeze mnie słowa o popiele. Często mówimy również "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

Co oznacza ten dzień dla ludzi wierzących?
Dla mnie jako grzesznika jest to dzień, kiedy mam przyjąć pokutę. To nie jest czas związany z odpuszczeniem grzechów. W środę popielcową przychodzimy do Jezusa, by uznać siebie za grzeszników. Tego dnia mówimy sobie, że jesteśmy niewolnikami grzechu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska