Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś rocznica Krwawej Niedzieli. Wrocław pamięta o Polakach zamordowanych na Wołyniu

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Uroczyste obchody rocznicy Rzezi Wołyńskiej we Wrocławiu
Uroczyste obchody rocznicy Rzezi Wołyńskiej we Wrocławiu Fot. Janusz WóJtowicz / Polska Press
Dziś przypada 78 rocznica tzw. Krwawej Niedzieli, kulminacyjnego momentu rzezi wołyńskiej z lat 1943-1945. W niedzielę rano hołd ofiarom oddał prezydent Andrzej Duda. - Wolna Polska składa dziś hołd swoim zabitym córkom i synom. Pamiętamy o wszystkim, co ich spotkało, aby z historii wyciągać wnioski na przyszłość. Uroczystości odbywają się także we Wrocławiu, mieście gdzie wielu Polaków ze wschodu znalazło po wojnie swój nowy dom.

11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach mieszkających na kresach II Rzeczpospolitej. Właśnie tego dnia przed 78 laty doszło do największej fali mordów aż w 150 miejscowościach na Wołyniu. Trudno ustalić dziś dokładną liczbę Polaków, którzy stracili życie. Historycy szacują, że w lecie 1943 roku na Wołyniu zginęło od 50 do 60 tysięcy Polaków. W sumie od 1943 do 1945 roku z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło około 100 tys. Polaków, głównie na Wołyniu.

Wrocław oddaje hołd pomordowanym Polakom. W ramach obchodów rocznicy tego tragicznego wydarzenia, wrocławski IPN już 9 lipca przygotował zajęcia dla osób przebywających w Areszcie Śledczym we Wrocławiu w tym wykład dra Stanisława A. Bogaczewicza „Rzeź wołyńska” i prezentację filmu: „Było sobie miasteczko”. Oczywiście najważniejsze uroczystości przypadają dzisiaj.

Obchody Krwawej Niedzieli we Wrocławiu:

  • godz. 10:30: uroczystości pod pomnikiem Mauzoleum na skwerze Ksawerego Dunikowskiego. Okolicznościowe wystąpienia, modlitwa, Apel Poległych, salwa honorowa, składanie kwiatów i zniczy
  • godz. 12:00: msza święta w kościele NMP na Piasku za pomordowanych obywateli polskich przez OUN-UPA w latach 1939 – 1947.
  • godz. 16.30: początek konferencji naukowej w Dworze Polskim. Konferencja poświęcona rzezi wołyńskiej z udziałem Stanisława Srokowskiego – pisarza, krytyka literackiego i świadka zbrodni nacjonalistów ukraińskich.
  • godz. 18.30 Marsz Milczenia na wrocławskim Rynku, upamiętniający ofiary ludobójstwa.
  • godz. 18:45 - film „Zamordowane dzieciństwo” na antenie TVP3 Wrocław. Bohaterem, a zarazem narratorem, jest Stanisław Srokowski urodzony we wsi Hnilcze na Wołyniu w roku 1936. Jako siedmioletni chłopiec był świadkiem zagłady swego rodzinnego gniazda.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska