Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś przypada 69. rocznica śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
August Emil Fieldorf w wieku 19 lat, po wybuchu I wojny światowej, zgłosił się na ochotnika do Legionów Polskich.
August Emil Fieldorf w wieku 19 lat, po wybuchu I wojny światowej, zgłosił się na ochotnika do Legionów Polskich. Archiwum cyfrowe
24 lutego 1953 r. o godz. 15, powieszono w więzieniu mokotowskim w Warszawie gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila". Był najwyższym rangą żołnierzem AK, który padł ofiarą zbrodni sądowej okresu stalinowskiego.

Urodził się 20 marca 1895 r. w Krakowie – po latach stał się legendą polskiej wojennej konspiracji. Był wybitnym żołnierzem, jednym z najważniejszych oficerów Armii Krajowej. Przyjął pseudonim „Nil” na pamiątkę egipskiego etapu drogi z Anglii do okupowanej Polski latem 1940 r.

Jak czytamy na stronie ipn.gov.pl: „W wieku 19 lat, po wybuchu I wojny światowej, zgłosił się na ochotnika do Legionów Polskich. Był m.in. uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, kampanii wrześniowej, na krótko przed upadkiem powstania warszawskiego awansował na stopień generała, został również dowódcą Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. Po wojnie przypadkowo aresztowany pod nieswoim nazwiskiem został wywieziony do ZSRR, w głąb nieludzkiej ziemi. Po powrocie aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i w konsekwencji po sfingowanym procesie na podstawie fałszywych oskarżeń skazany na karę śmierci. 24 lutego 1953 r. o godz. 15, na mocy szczególnie upokarzającego dla oficera wyroku, generała Nila powieszono w więzieniu mokotowskim. Był najwyższym rangą żołnierzem AK, który padł ofiarą zbrodni sądowej okresu stalinowskiego. Pięć lat później Generalna Prokuratura umorzyła postępowanie karne wobec generała z powodu braku dowodów winy. Dopiero w 1989 r., po upływie 36 lat od jego śmierci, postanowieniem prokuratora generalnego PRL gen. Nil został w pełni zrehabilitowany - stwierdzono, że nie popełnił zarzucanego mu czynu, nie dopuścił się zarzuconej mu zbrodni i był całkowicie niewinny. Jego symboliczny grób znajduje się w kwaterze Ł Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.”

Wrocław upamiętnił gen. Augusta Emila Fieldorfa w nazwie ulicy znajdującej się na osiedlu Stabłowice. Wybudowano przy niej Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka i Centrum Medycyny Ratunkowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska