Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś piękny spektakl na nocnym niebie. Ziemia wlatuje w rój Perseidów. Gdzie najlepiej je obserwować na Dolnym Śląsku?

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Aneta Zurek / Polska Press
Widoczne jako "spadające gwiazdy" okruchy gwiezdnego pyłu dadzą dziś spektakl, którego sceną będzie wieczorne niebo. Do obserwowania zjawiska nie trzeba specjalistycznego sprzętu ani wielogodzinnego nocnego oczekiwania.

Piękny spektakl można będzie podziwiać dziś na wieczornym niebie. Ziemia w swojej rocznej wędrówce wokół Słońca przechodzi przez rój Perseidów. Z powierzchni globu będzie to widoczne jako “spadające gwiazdy”. Aby je obserwować nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Wystarczy od godz. 21 popatrzeć na północno-wschodnie niebo.

Prognozy pogody wskazują, że zachmurzenie w nocy będzie słabe lub umiarkowane, co pozwoli dostrzec Perseidy. Jak informuje popularnonaukowy blog crazynauka.pl przy bardzo sprzyjających warunkach można zauważyć 110 Perseidów na godzinę. W praktyce da się zaobserwować połowę mniej. Zjawisko najlepiej będzie widoczne od godz. 21 do północy. Im ciemniejsze niebo i mniej zanieczyszczone światłem np. dużych miast, tym lepiej widoczne będą Perseidy. Najlepsze warunki do obserwacji będą mieli na Dolnym Śląsku przebywający w Górach Izerskich, nad którymi niebo jest w naszym województwie najciemniejsze.

Pył z komety zawieszony w kosmosie

Widoczne jako punkty zostawiające za sobą świetliste znaki, w rzeczywistości Perseidy to okruchy z komety 109P/Swift-Tuttle. Ta kometa przelatuje koło Słońca raz na 133 lata. Wtedy paruje i uwalnia pył, który pozostaje zawieszony w przestrzeni kosmicznej. 12 sierpnia Ziemia będzie przelatywać przez najbardziej gęstą część tego pyłu. Wtedy, w kontakcie z atmosferą ziemską, okruchy pyłu rozpędzone do 212 tysięcy kilometrów na godzinę spalają się, co można obserwować z Ziemi. Smugi po większych okruchach są grubsze, mają zielonkawy odcień, a ślad po nich utrzymuje się nawet kilkanaście sekund.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska