Dziś obradują wrocławscy radni. Miasto chce likwidacji komisji w radzie, dlaczego?

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Obrady Rady Miasta Wrocławia prowadzi Przewodniczący Sergiusz Kmiecik, radny klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa.
Obrady Rady Miasta Wrocławia prowadzi Przewodniczący Sergiusz Kmiecik, radny klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa. JK
Udostępnij:
Rozpoczęły się obrady 48. sesji Rady Miejskiej Wrocławia. Wśród uchwał, którymi zajmą się dzisiaj radni, wiele emocji wzbudza zmiana ilości oraz składów osobowych komisji stałych rady. Falę niezadowolenia części rodziców uczniów szkół podstawowych wywołują też pomysły na nowe obwody, jakie w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 zamierza wprowadzić miasto.

- Ponieważ mniejszość małych klubów nie uczestniczy w dyskusjach merytorycznych poszczególnych komisji, co wynika to z tego, że ze względu na ilość komisji nie mają takiej możliwości – tłumaczy nam tuż przed rozpoczęciem sesji Jarosław Krauze, przewodniczący klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa. - W związku z tym uznaliśmy - a był już taki pomysł na początku kadencji – że lepiej będzie jak tych komisji będzie mniej, a poszerzymy zakres ich obowiązków. W konsekwencji - merytorycznie rozmawiamy o tym wszystkim co dzieje się w mieście, tylko w mniejszej ilości komisji. Trzeba zauważyć, że Klub Prawa i Sprawiedliwości nie miał dotychczas swoich przedstawicieli aż w trzech istotnych komisjach zajmujących się sprawami bezpieczeństwa, sprawami społecznymi i zdrowia, Klub Nowoczesnej aż w sześciu komisjach, a Współczesny Wrocław w ośmiu. Po tych zmianach radni będą mogli aktywnie uczestniczyć w pracy komisji, dzięki temu ich wiedza o tym, co się w nich dzieje będzie zdecydowanie większa. Likwidujemy aż cztery komisje, w których przewodniczącymi są radni z klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa, a w przypadku radnych klubu Nowoczesnej – tylko jedną.

- Koalicja rządząca miastem konsumuje stabilną na razie większość i wzmacnia swoimi ludźmi oraz zmniejsza ich liczbę, co oczywiście może być odczytane jako wzmocnienie się w tych komisjach, na których prezydentowi Wrocławia najbardziej zależy – mówi nam Michał Kurczewski, przewodniczący klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość. - Niestety od dawna mamy we Wrocławiu taką praktykę, że większość komisji należy do rządzących, umniejszając w nich udział radnych opozycji. Wolelibyśmy, żeby te komisje funkcjonowały w obecnym kształcie, bo spełniają one jednak istotne funkcje doradcze, mogą w nich uczestniczyć też mieszkańcy miasta, a jeśli przewodniczącym takiej komisji będzie radny z klubu rządzącego miastem – może pozostać absolutnie „głuchy” na wszelkie ich głosy. Trzeba patrzeć na ten ruch jako wzmocnienie władzy i pewien prestiż, bo niezbyt dobrze to wygląda, jeśli do proponowanej przez miasto uchwały, któraś z komisji wydaje negatywną opinię – konkluduje radny PiS.

Miasto planuje także zmianę obwodów szkół podstawowych. Nowy podział może okazać się szczególnie dotkliwy dla rodziców dzieci z osiedli na obrzeżach Wrocławia, które w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 będą rozpoczynać naukę w klasie pierwszej. Szczegółowo o tej sprawie piszemy tutaj:

Radni podejmą decyzję co do zamiaru likwidacji Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Zespole Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu przy ul. Hugona Kołłątaja 20 oraz zamiaru przekształcenia Młodzieżowego Domu Kultury im. Mikołaja Kopernika w Zespole Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu znajdującego się w tym samym miejscu.

Podczas obrad odbędą się także głosowania: w sprawie zadań Wrocławia z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, finansowanych w 2022 r. ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zmiany uchwały ws. cen maksymalnych za przewozy taksówkami, ustanowienia centrum usług wspólnych dla jednostek organizacyjnych gminy Wrocław pod nazwą Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu oraz nadania statutu, zmiana uchwały ws. Miejskiego Programu Wsparcia Partnerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Sektora Aktywności Gospodarczej czy w sprawie zadań Wrocławia z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, finansowanych w 2022 r. ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Od kiedy miasto Wrocław, a więc i jego mieszkańce tracą pieniądze przez pisowskie ustawy głosowane na kolanie jestem za tym żeby przedstawiciele pisowe partii która do tego doprowadziła nie mieli głosu w tym miescie ani w sprawach miasta. Już to niejednokrotnie wspominałem ze partia która powoduje straty finansowe we Wrocławiu czy w całej Polsce nie powinna mieć prawa głosu.
G
Gość
https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1057349,trwa-rozmowa-szefa-bbn-z-doradcami-przywodcow-panstw-b9-i-doradca-ds
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie