Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś festiwal herbaciany "Czaisz?" w CK Zamek [PROGRAM]

JW
Materiały organizatora
Dziś o godzinie 12 rusza czwarta edycja festiwalu dla miłośników herbat. Impreza o nazwie "Czaisz?" odbędzie się w leśnickim zamku i na jego tarasach. Organizatorzy zapewnili moc atrakcji związanych z herbatą. Wstęp jest bezpłatny.

W programie wydarzenia: bazar herbaciany, pokazy parzenia i degustacje i projekcje filmów o tematyce herbacianej.
Tegoroczną nowością będzie festiwalowe piwo z herbatą!
Odbędą się też warsztaty i prelekcje związanych z herbatą i kulturą picia. Będzie można poszerzyć swoją herbacianą wiedzę, nabyć nowe umiejętności i zdobyć ciekawe doświadczenia.

Na koniec dnia organizatorzy zapraszają na TEA PARTY, podczas którego odbędzie się klimatyczny koncert oraz wybrzmi DJski set w klimacie Orientu.

PROGRAM

TARASY CK ZAMEK
12:00 – 12:20 Otwarcie Festiwalu

Oficjalne otwarcie wydarzenia, zapraszają: Czajownia Wrocław oraz Centrum Kultury “Zamek”
12:30 – 13:20 Czy herbata to superżywność? (Piotr Mońka)

Zapraszam na prezentację o prozdrowotnych właściwościach i zagrożeniach dla zdrowia związanych z piciem herbaty. Będzie o katechinach i taninach, ale też o szczawianach i pestycydach. Czym są, skąd się biorą i jaki mają wpływ na zdrowie? Czy można nadużyć herbaty i czy jest ona używką?

Spotkanie poprowadzi Piotr Mońka – doktor nauk technicznych, na ścieżce herbaty od 2010 roku, współzałożyciel wrocławskiej Czajowni, współorganizator Festiwalu Czaisz?
13:30 – 14:20 Symbioza Kombucha – wszystko o fermentowanej herbacie (Mariusz Jakubowski)

Symbioza to współdziałanie kilku gatunków mikroorganizmów, polegające na wzajemnej stymulacji wzrostu. Takie współdziałanie występuje w kulturach fermentacyjnych kombuchy, czyli napoju na bazie herbaty, który podbił rynek USA i Australii. Ten tradycyjny napój to także ciekawe przemiany biochemiczne, dawka zdrowia i źródło nut pochodzących z herbaty, które zmieniają się w trakcie fermentacji. Opowiem o stronie naukowej na podstawie swoich badań oraz praktycznej na podstawie doświadczenia ze Stanów.

Mariusz Jakubowski- mgr inż. towaroznawstwa i zarządzania jakością, przedsiębiorca i badacz napoju kombucha, obecnie prowadzi badania w swoim start-upie Better Industry we współpracy z Laboratorium PPNT Gdynia.
14:30 – 15:50 Kultura herbaty w Korei (Łukasz Janik)

Podczas spotkania odbędziemy podróż w czasie do początków herbaty na Półwyspie Koreańskim, tych legendarnych i tych udokumentowanych, po czym przebędziemy wraz z nią jej pełną wzlotów i upadków drogę ku współczesności. Przyjrzymy się postaciom i okolicznościom, które ukształtowały podejście Koreańczyków do herbaty i ich zwyczaje z nią związane.

Spotkanie poprowadzi Łukasz Janik, z wykształcenia koreanista, badający kulturę herbaty (nie tylko) w Korei.
16:00 – 17:20 Wietnam okiem herbaciarza (Joanna Bożek)

Jak bardzo herbacianym krajem jest Wietnam? Czy Wietnamczycy znają i lubią herbatę, którą produkują? Tego starałam się dowiedzieć podczas moich dwóch wypraw do tego niezwykłego kraju. Z plecakiem na plecach przemierzyłam ponad 3500 kilometrów. Co odkryłam i gdzie zajechałam ? Tego dowiesz się podczas mojego wykładu.

Joanna Bożek – pasjonatka herbaty i podróżniczka, autorka bloga o herbacie i inicjatorka herbacianych spotkań.
17:30 – 18:20 Jak pić herbatę…przyjemnie! (Anton Tiscornia)

W Japonii jest herbaciane przysłowie Ichigo Ichie: „w czasie jednego życia, każde spotkanie jest unikalne”, więc nasz prelegent Anton postanowił spróbować znaleźć odpowiedź na proste pytanie: jak pić herbatę? Zapraszamy w podróż dookoła świata w poszukiwaniu najprzyjemniejszej czarki herbaty, którą można odnaleźć w niepowtarzalności codziennych czynności.

Anton Tiscornia – fascynat kultury herbaty, inicjator spotkań przy herbacie, właściciel katowickiej herbaciarni Ekspedycja Coffehouse
18:30 – 19:30 Czaj z samowara! (Roman Wirth)

Zapraszamy na herbatę z samowara, degustację połączoną z instruktażem prawidłowego rozpalania samowara węglowego i przygotowaniem kilku rodzajów herbat czarnych łamanych. Nie zabraknie herbaty gruzińskiej na esencję, tureckiej z pokazem prażenia, earl greya i rosyjskiej karawany.

Samowar uruchomi Roman Wirth, współorganizator cieszyńskiego Święta Herbaty, człowiek herbaty.
20:00 Tea Party (Wojtek Furmaniak)

Zapraszamy na orientalną podróż muzyczną, inspirowaną ścieżkami herbaty.
STREFA WARSZTATOWA

Parter CK Zamek
12:00 – 13:30 Podstawy parzenia herbaty i jej ocena sensoryczna (Maciej Stafiej)

Obowiązują zapisy (bilet 5 zł) https://bit.ly/2kf55c4

Warsztaty herbaciane połączone z degustacją, to wstęp do świata herbaty dla osób, które chcą poukładać wiedzę na temat tej rośliny i naparu, który z niej powstaje. W trakcie spotkania, dowiesz się między innymi:

– Jak produkowana jest herbata;

– Czym różni się herbata zielona od herbaty czarnej;

– Dlaczego warto jest być świadomym konsumentem herbaty;

– Jaka jest przewaga herbat liściastych nad ekspresowymi;

– Jak wybrać dobrą herbatę;

– Dlaczego parzenie herbaty w stylu wschodnim jest najlepszym wyborem;

Po części teoretycznej, będziemy wspólnie parzyć herbaty oraz dowiemy się jak robić to poprawnie.

Forma warsztatu jest luźna, dlatego podczas spotkania będziemy mogli wymienić się swoimi doświadczeniami, a także poznać zdanie innych na temat konkretnych herbat. Będziemy pracować również na „kole smaków i aromatów”, dzięki czemu łatwiej będzie nam wyrazić swoje doznania sensoryczne.

Maciej Stafiej – bloger, który obrał kurs na herbatę, współorganizator poznańskiego Festiwalu Herbaty Zaparzaj!
13:30 – 14:30 Warsztaty wypieku i zdobienia pierników (Piernikarnia Wrocławska)

Obowiązują zapisy (bilet 5 zł) https://bit.ly/2kexcbk

Warsztaty poprowadzą właściciele Piernikarni Wrocławskiej – małej manufaktury pierników, która na co dzień działa tuż obok wrocławskiego rynku. Powstają tam tradycyjne pierniki z najlepszych dolnośląskich składników: mąki z małego młyna, masła z lokalnej mleczarni, miodu z zaprzyjaźnionej pasieki.

Podczas warsztatów, każdy z uczestników przygotuje własnoręcznie piernik, poznając wszystkie etapy jego przygotowania: wygniatanie ciasta, wałkowanie, wycinanie, formowanie, pieczenie i wreszcie zdobienie.
15:30 – 16:30 Warsztaty wypieku i zdobienia pierników (Piernikarnia Wrocławska)

Obowiązują zapisy (bilet 5 zł) https://bit.ly/2kexcbk

Warsztaty poprowadzą właściciele Piernikarni Wrocławskiej – małej manufaktury pierników, która na co dzień działa tuż obok wrocławskiego rynku. Powstają tam tradycyjne pierniki z najlepszych dolnośląskich składników: mąki z małego młyna, masła z lokalnej mleczarni, miodu z zaprzyjaźnionej pasieki.

Podczas warsztatów, każdy z uczestników przygotuje własnoręcznie piernik, poznając wszystkie etapy jego przygotowania: wygniatanie ciasta, wałkowanie, wycinanie, formowanie, pieczenie i wreszcie zdobienie.

17:00 – 18:00 Blaski i cienie własnej uprawy herbaty w Gruzji (Michał Królikowski)

Nie każdy ma możliwość picia herbaty z własnego ogródka… Dlaczego nie? To da się zrobić. Od jakiegoś czasu Herbaciarni Laja oraz festiwal Święto Herbaty w Cieszynie ma własny kawałek herbacianego ogrodu położonego u podnóża Kaukazu. Poznajemy tam z czym się je uprawa i produkcja herbaty. I najważniejsze jak może smakować własnoręcznie zrobiona herbata. Spotkanie poprowadzi

Michał Królikowski który, na co dzień ogarnia cieszyńską herbaciarnię Laja, współorganizuje festiwal Święta Herbaty, a od jakiegoś czasu poświęca swoją uwagę nowemu projektowi związanemu z herbatą na puerh.pl
19:00 – 20:00 Warsztaty czekoladowe

Obowiązują zapisy (bilet 5 zł) https://bit.ly/2k9SVB3

Warsztaty o historii i produkcji czekolady, na których będzie możliwość nauczenia się robienia i temperowania czekolad oraz samodzielnego wyprodukowania własnej czekolady z naturalnych składników. Warsztaty poprowadzi producent czekolad (i nie tylko) i właściciel herbaciarni ‘U Dziwisza’ w Kaziemierzu Dolnym, herbaciarz i podróżnik
PARK
13:00 – 13:50 Herbata z ptakami: shinrin-CHA-yoku (One Cup of Tea)

Odbudowanie kontaktu z naturą jest jak „powrót do domu”. Skupiając się na własnej czarce, ze smakiem i aromatem herbat z różnych stron świata poznamy otaczający nas najbliższy świat przyrody. W szczególności skupimy się na zauważeniu, zobaczeniu i usłyszeniu najczęstszych gatunków ptaków, które zamieszkują parki i ogrody. Agata Ożarowska – ornitolog, fotograf, podróżnik oraz założycielka sklepu z himalajskimi herbatami One Cup of Tea, współorganizatorka poznańskiego Festiwalu Herbaty Zaparzaj! – nawiązując do japońskiej sztuki czerpania sił z przyrody (shinrin yoku) spróbuje poprzez wspólną degustację herbat oraz opowieści o herbacie i ptakach, odnaleźć w każdym jego własną „drogę do domu”.
STREFA CEREMONII
13:00 – 19:00 (co pół godziny) Japońska Ceremonia z Mistrzem Takadą

Obowiązują zapisy (bilet 5 zł) https://bit.ly/2lIb5dC

Degustacyjna ceremonia parzenia pięciu rodzajów japońskiej herbaty w wykonaniu Pana Masahiro Takada, Mistrza Ceremonii Herbacianej. Parzenie odbędzie w stylu formalnym, metodami tradycyjnymi i autorskimi. Będzie to możliwość skosztowania niedostępnych na co dzień smaków i aromatów, pochodzących z japońskiej herbaty, przygotowanych i podanych w japońskiej oprawie.
19:30 Projekcja filmu dokumentalnego Jeff’a Fuchs’a “The Tea Explorer”

reż. Andrew Gregg. Film obejrzymy w ramach współpracy ze stowarzyszeniem Klub herbaty Zaparzaj! Trailer znajdziecie tutaj!

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska