Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Centrum Historii Zajezdnia [ZDJĘCIA]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
W CHZ młodzież dolnośląskich szkół spotkała się z przedstawicielami Rodzin Katyńskich.
W CHZ młodzież dolnośląskich szkół spotkała się z przedstawicielami Rodzin Katyńskich. Janusz Gajdamowicz
We wtorek (5 kwietnia) w ramach cyklu “Wrocław Pamięta” w Centrum Historii Zajezdnia, przy ulicy Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu odbyło się wydarzenie upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej. Podczas uroczystości doszło do spotkania młodzieży dolnośląskich szkół z przedstawicielami Rodzin Katyńskich, kombatantami oraz młodymi artystami, którzy przygotowali na tę okazję specjalny program artystyczny. Za motto spotkania obrano hasło „Pamięci mego Taty".

- Kwiecień jest szczególnym miesiącem w naszej historii, a my doskonale pamiętamy, że właśnie wtedy w 1940 r. to wszystko, co nas do dzisiaj tak boli, na tej nieludzkiej ziemi się rozegrało – mówi nam Juliusz Woźny, rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia. - Dzisiaj musimy zwrócić też uwagę na perfidię ówczesnych władz Związku Sowieckiego, które na kilka dni przed rozstrzelaniem polskich żołnierzy, pozwoliły na napisanie listów do swoich rodzin, a im samym dając nadzieję na powrót do domów. Niestety tak się nie stało, adresy wykorzystano aby wywieźć ich rodziny na Syberię, a w tym samym czasie mordowano strzałem w tył głowy naszych oficerów – dodaje.

Spotkanie zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem "Dolnośląska Rodzina Katyńska" we Wrocławiu, a podczas wydarzenia córki zamordowanych oficerów opowiadały o swoich ojcach oraz o historii zbrodni. Charakter edukacyjny spotkania podkreślała liczna reprezentacja młodzieży z klas mundurowych Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Żaganiu oraz Liceum Służb Mundurowych we Wrocławiu, która nie tylko godnie reprezentowała mundur, ale też przygotowała pokaz musztry. Młodzi artyści sekcji Klubu 11 LDK Panc zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny, nawiązujący bezpośrednio do wydarzeń sprzed 82 lat.

- Swoimi działaniami pragniemy przyczynić się do kształtowania pamięci o bohaterach narodowych, w szczególności ocalania od zapomnienia trudnej pamięci, a także popularyzowania doświadczeń Świadków Historii – dodaje Juliusz Woźny. - Jako Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” staramy się rejestrować, a później spisywać te wszystkie opowieści, a Spotkanie z Rodziną Katyńską jest wyjątkową okazją do zapoznania się z bardzo ważną przeszłością Polski. Dzięki temu nie tylko upamiętnimy martyrologię narodu polskiego, ale i pogłębimy świadomość, wesprzemy kształtowanie postaw patriotycznych, przypomnimy o wartościach oraz kulturze duchowej Polaków - dodaje rzecznik CHZ.

Organizatorzy podkreślali, że poprzez realizowany w tej formie projekt, pragną zwiększyć świadomość ludzi, szczególnie młodych - w temacie przeszłości Polski. „Ponieważ świadkowie, którzy żyją wśród nas, ciągle mają wiele do opowiedzenia o czasach reżimów totalitarnych, naszą powinnością jest troska o zapisywanie i rozpowszechnianie tychże historii mówionych. Mamy nadzieję, że podczas uroczystości wspólnie oddamy hołd oficerom oraz rodzinom ofiar Katynia.” - napisali w treści zaproszenia.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska