MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki superjaju będziemy zdrowsi

Tomasz Zawadzki
- Od wieków ludzie zastanawiają się co było pierwsze: jajko czy kura? - mówi dr Joanna Kułdo, kierownik linii technologicznej we Wrocławskim Parku Technologicznym (WPT). - W przypadku jednej z inicjatyw podjętej w Klastrze NUTRIBIOMED, koncepcyjnie pierwsze było jajo, a właściwie "superjajo" o specjalnych prozdrowotnych właściwościach. Natomiast kura jest niezbędna, aby takie jajo w sposób naturalny wytworzyć.

Wykorzystanie naturalnych produktów i walka z chorobami XXI wieku to idea naukowców i firm z Klastra Nutribiomed, którego koordynatorem jest Wrocławski Park Technologiczny.

Jajo to produkt doskonały
Skąd pomysł wykorzystania jaj? Okazuje się, że najnowsze badania naukowe wskazują, że obecność dużej ilości bioaktywnych składników sprawia, iż jaja są doskonałym surowcem w biomedycynie.
- W jaju jest niesłychana ilość składników, które możemy wykorzystać jako naturalne dodatki recepturowe wykorzystywane podczas produkcji suplementów diety. Fosfolipidy izolowane z żółtek jaj zawierają więcej lecytyny i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w tym z grupy omega 3 w porównaniu do pozyskiwanych z surowca roślinnego - mówi dr Łukasz Bobak z Uniwersytetu Przyrodniczego. - Dostępne na rynku suplementy diety są z reguły pochodzenia roślinnego. My chcemy rozszerzyć ten rynek wzbogacając go o produkty pochodzenia zwierzęcego.

Już w połowie kwietnia będzie dostępny taki suplement nowej generacji stworzony ze zdrowych i w pełni naturalnych składników. Preparat Initium to pierwszy produkt z linii Ovobiovita, wykorzystujący cenne fosfolipidy z jaj, nazywane też "substancjami życia". Preparat wspomaga organizm w walce z chorobami cywilizacyjnymi np. cukrzycą, schorzeniami układu krążenia i serca, czy chorobą Alzheimera.
- To bio-preparat innowacyjny na skalę światową - mówi Cezary Rutka, prezes spółki Technox, producenta preparatu. - Gdy nasz organizm poddany jest dodatkowemu wysiłkowi psychicznemu czy też fizycznemu, dzięki fosfolipidom i innym odpowiednio dobranym substancjom zawartym w preparacie szybciej wróci do formy i odzyska sprawność.
Z szeroko dostępnych informacji dot. badań naukowych nad składnikami żółtka, w tym fosfolipidami wiadomo, że preparaty fosfolipidowe mają zdolność obniżania ciśnienia krwi do standardowego poziomu, pobudzają organizm do aktywności i zmniejszają napięcia wywołane stresem.

- Badania wykazały, że kurze jajo może mieć znacznie szersze zastosowanie niż sądzono pierwotnie, a czerpanie z zasobów natury to najlepsza droga - mówi Cezary Rutka. - Nie ma bowiem w przyrodzie drugiego tak doskonałego produktu spożywczego jak jajko.
Skorupki też są zdrowe!
Po zjedzeniu jajka większość z nas wyrzuca skorupki do kosza na śmieci. Tymczasem, znajdujący się w nich wapń jest doskonale przyswajalny przez nasz organizm. W skorupkach jest też mnóstwo istotnych dla organizmu mikroelementów, m.in. selen, cynk, miedź i stront, a także polipeptydy i węglowodany. Te pomagają wchłaniać wapń do organizmu. Liczne właściwości skorupek wykorzystała działająca w Klastrze NUTRIBIOMED firma FZNP Biochefa. Znajdujący się już na rynku Ovocalcium Plus to w pełni naturalny suplement diety pomagający w walce z osteoporozą.

Owies - źródło zdrowia i piękna
Przysłowie mówi, że owsianka czyni ludzi z żelaza. Jednak tych, którzy nie przepadają za owsem w tej postaci mogą zainteresować produkty z owsa firmy P.W. FUTURUM - beta glukan, białka owsiane oraz nierozpuszczalny błonnik owsiany. Preparaty te posiadają działanie dietetyczne; mówi współautorka technologii, dr inż. Joanna Harasym z Katedry Biotechnologii Żywności Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, regulujące poziom cholesterolu i tłuszczu we krwi, łagodzące objawy podrażnienia śluzówki jelit, poziom glukozy we krwi po posiłku oraz mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu czerniaka skóry.

Produkty z oleju lnianego
Wydawałoby się, że nie ma lepszego śniadania niż talerz owsianki i dwa jajka. Jednak Klaster Nutribiomed koordynowany przez Wrocławski Park Technologiczny nie ogranicza się tylko do działalności związanej z wykorzystywaniem "superjaj". Rozwój pozostałych branż jest równie intensywny.
Na bazie oleju lnianego powstała linia produktów pod marką OmegaRegen, wykorzystujących kwasy z grupy Omega-3. Jest on ważnym elementem budowy każdej komórki i okazuje się niezbędny w procesach regeneracji. Co ciekawe, aż 60 procent substancji szarej (czyli skupiska neuronów)w mózgu składa się z kwasów Omega-3. Wiedza ta skłoniła naukowców Uniwersytetu Wrocławskiego do pracy nad produktami bogatymi w kwasy tej grupy. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej linii technologicznej WPT, firmie FLC Pharma udało się już wprowadzić na rynek pierwsze preparaty.
OmegaRegen Cardio to suplement diety dla osób wymagających szczególnej troski o układ krążenia. Najważniejszym jego składnikiem jest kwas alfa-linolenowy (ALA) nowej generacji - w postaci estru etylowego. Jest on doskonałym źródłem kwasów Omega-3. Ten sam nowoczesny składnik wykorzystywany jest też w nutrikosmetykach wspomagających regenerację skóry OmegaRegen Skin Care.

W klastrze zrzeszeni są również producenci znanych marek przemysłu żywności, jak Tarczyński S.A., czy producentów kosmetyków, jak Torf Corporation Fabryka Leków produkująca produkty kosmetyczne pod marką TOŁPA. Wśród firm kosmetycznych jest firma Organique, produkująca naturalne kosmetyki.
Duże firmy współpracując w klastrze otrzymują dostęp do nowych technologii i usług. W prosty sposób przekłada się to na wzrost konkurencyjności. Natomiast mniejsi przedsiębiorcy mają możliwość szybkiego wdrożenia zaawansowanych technologicznie produktów, co byłoby niemożliwe bez takiego wsparcia, jakie daje współpraca w Klastrze Nutribiomed.

Linia technologiczna połączyła język biznesu i nauki
W czasach, gdy na sklepowych półkach dominuje przetworzona żywność, naturalna rozchodzi się jak przysłowiowe "ciepłe bułeczki". Azylem i miejscem współpracy innowacyjnych firm żywieniowych, biotechnologicznych i medycznych stał się Klaster Nutribiomed, którego koordynatorem jest Wrocławski Park Technologiczny.
Klaster to grupa przedsiębiorstw, uczelni, instytucji otoczenia biznesu i władz regionalnych, które współpracują przy tworzeniu nowych rozwiązań.
- Przekładamy język naukowy na biznesowy. Jak wiadomo te środowiska starają się porozumieć, ale czasem jest naprawdę trudno - mówi dr Joanna Kułdo, kierownik linii technologicznej. - Jedni pragną zrozumieć sedno wszechświata, drudzy chcą mieć na wczoraj rozwiązanie, które pozwala im być konkurencyjnym. Budujemy pomost pomiędzy nimi i umożliwiamy porozumienie.
Park korzystając ze współfinansowania z EFRR w ramach POIG wybudował w tym celu linię technologiczną. Dedykowana jest ona suplementom diety, a korzystają z niej członkowie Klastra Nutribiomed. Linia umożliwia wdrożenie technologii, które naukowcy przez lata opracowywali w swoich laboratoriach - mówi dr Joanna Kułdo. - Biznesmeni otrzymują nie tylko małą probówkę rewolucyjnego składnika, ale gotowy produkt, który mogą przetestować i wypuścić na rynek.
Większe firmy na linii technologicznej chętnie testują nowe pomysły. Dzięki temu nie muszą zatrzymywać całej swojej produkcji. - Nasz klaster jest otwarty, dlatego wciąż czekamy na kolejnych członków z głowami pełnymi pomysłów- mówi dr Joanna Kułdo.

Czy wiesz, że …
Klaster Nutribiomed, którego koordynatorem jest Wrocławski Park Technologiczny liczy 47 członków.
Zrzesza firmy z branży spożywczej, kosmetycznej, biotechnologicznej i farmacji. Działa w nim także osiem uczelni wyższych z Wrocławia, Torunia, Poznania i Krosna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska