Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci walczą z infekcjami. Pediatrzy z Wrocławia mają pełne ręce roboty. Wyjątkowo groźny jest wirus RSV

oprac. Monika Fajge
Wirus RSV to jeden z tych, które powróciły po pandemicznej przerwie.
Wirus RSV to jeden z tych, które powróciły po pandemicznej przerwie. Przemysław Swiderski / Polska Press - zdjęcie ilustracyjne
Wrocławskie oddziały pediatryczne pękają w szwach. Powodem są infekcje wirusowe. Wśród najczęściej diagnozowanych jest m.in. wirus RSV, szczególnie niebezpieczny dla maluchów. "Więcej infekcji wśród dzieci, to powrót do normy po dwóch latach pandemii" – uważa prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, członek Rady ds. Covid-19 działającej przy Prezesie Rady Ministrów.

Spis treści

Lekarze i pielęgniarki z wrocławskich oddziałów pediatrycznych mają pracowite święta. Podobnie wygląda sytuacja w całym województwie i innych regionach kraju. Maluchy walczą z infekcjami wirusowymi. Najgorzej, że to dopiero początek tzw. sezonu grypowego.

Pandemia covid-19 odsunęła inne wirusy na bok

– Podczas pandemii covid-19 obserwowaliśmy zdecydowanie mniej typowych infekcji wśród dzieci, ale to nie znaczy, że zniknęły drobnoustroje, które je wywołują – tłumaczy prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, członek Rady ds. covid-19, działającej przy Prezesie Rady Ministrów.

Wirusy nie zniknęły, a tylko miały utrudnione warunki do przechodzenia z człowieka na człowieka. Dotyczy to szczególnie wirusów przenoszonych drogą oddechową.

– Noszenie maseczek, częste mycie rąk, zachowywanie dystansu i wszelkie środki ostrożności, związane z pandemią, okazały się skuteczną obroną przed zakażeniami. Tak skuteczną, że już niemal zapomnieliśmy o istnieniu takich chorób, jak choćby grypa czy krztusiec. Teraz, kiedy większość obostrzeń już nie działa, patogeny wychodzą z przymusowej kwarantanny, a my wracamy do normalności. Jej nieodłącznym elementem są właśnie choroby zakaźne – wyjaśnia profesor.

Prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, członek Rady ds. covid-19, działającej
Prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, członek Rady ds. covid-19, działającej przy Prezesie Rady Ministrów. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Wirus RSV – objawy zakażenia u dzieci

Wirus RSV to jeden z tych, które powróciły po pandemicznej przerwie. W 2021 r. zakażenia RSV w całej Europie niemal zniknęły. Pojawiły się ponownie w niektórych krajach nietypowo, bo już maju 2022 roku. W Polsce dały o sobie znać we wrześniu.

RSV powoduje najczęściej zapalenie oskrzelików i płuc, które są szczególnie niebezpieczne u dzieci poniżej 2. roku życia.

Objawy RSV:

  • katar lub zatkany nos
  • kaszel
  • zmęczenie
  • brak apetytu
  • niska gorączka
  • ból głowy
  • ból gardła
  • duszności
  • bezdechy
  • szybki i płytki oddech
  • kaszel
  • drażliwość
  • brak apetytu
  • ospałość
  • odwodnienie
  • świszczący oddech

Choroby wirusowe dzieci – nie tylko RSV

W tym roku lekarze notują więcej zakażeń adenowirusami, wywołującymi często poza objawami ze strony układu oddechowego zapalenie spojówek. Rośnie liczba zakażeń paciorkowcami, wywołującymi m.in. szkarlatynę. Niepokojąco brzmią doniesienia z Wielkiej Brytanii o ciężkich zakażeniach paciorkowcem, zakończonych śmiercią kilkanaściorga dzieci.

– Nie wiemy jeszcze, czy nie jest to nowa choroba. Gdyby tak było, to dotrze także do nas, najprawdopodobniej po świętach, gdy wiele osób przyjedzie do swoich rodzin z Wielkiej Brytanii – prognozuje szef Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UMW.

W 2022 r. ujawniła się zupełnie nowa choroba – nieznany wcześniej rodzaj zapalenia wątroby nie-A i nie-E.

– Dotyka głównie dzieci i młodzieży, a może przebiegać bardzo gwałtownie, w konsekwencji doprowadzając do ostrej niewydolności wątroby i konieczności przeszczepienia tego narządu. W szerszej perspektywie jednym z poważniejszych skutków trwającej dwa lata „infekcyjnej przerwy” jest ogólna większa podatność na zakażenia wśród noworodków. Matka przekazuje odporność dziecku w ostatnich tygodniach ciąży. Ponieważ matki także nie chorowały i miały ograniczony kontakt z „krążącymi drobnoustrojami”, nowonarodzone dzieci są gorzej wyposażone w specyficzne przeciwciała i łatwiej ulegają zakażeniom – mówi prof. Szenborn.

W ostatnich tygodniach do Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych we Wrocławiu trafia też coraz więcej pacjentów z covid-19, ale choroba rzadko ma ciężką postać.

Szczepienia – najlepsza ochrona przed wirusami

– Choroby zakaźne nie znikną, a najskuteczniejszą metodą obrony są szczepienia – przekonuje prof. Szenborn.

Szczepionki przeciwko grypie dostaną bezpłatnie (na podstawie wystawionej recepty) kobiety w ciąży oraz seniorzy w wieku powyżej 75 lat. Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, za samo szczepienie płaci NFZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska