„Miłość” to bezapelacyjny zwycięzca naszego konkursu na najpiękniejsze polskie słowo. Polacy najwyraźniej piękna dopatrują się nie tylko w dźwięku słowa, ale także w jego znaczeniu. Tuż za „miłością” uplasowało się słowo, które cechuje się zbitką typowo polskich spółgłosek. „Źdźbło” zajęło drugie miejsce, pozostawiając „filiżankę” nieco w tyle. Tuż za podium znalazły się „kocham” i „mama”.
Zobacz w galerii pełne wyniki konkursu na najpiękniejsze polskie słowo. Co oznaczają i jaka jest historia słów, które zajęły najwyższe miejsca?
Wybierz najpiękniejsze polskie słowo i dowiedz się, jaka jes...
CZY JĘZYK POLSKI JEST PIĘKNY? PRZECZYTAJ WYWIAD Z PROF. MIODKIEM
Piękno i brzydota języka. Co to oznacza pięknie mówić?
Czy język może być piękny lub brzydki? Zwykle przez „piękne mówienie” rozumiemy mówienie poprawne – akcentowanie bez błędów, używanie słów zgodnie z ich znaczeniem. Dobrze, jeśli mówiący ma spory zasób słownictwa. Świetnie, jeśli wie, co to emisja głosu i prawidłowa artykulacja głosek. Prof. Jan Miodek zauważa, że piękna należy się dopatrywać także w mocy oddziaływania na słuchacza. - Pięknie mówić to mówić tak, żeby ludziom chciało się słuchać. Każdy Niemiec mówi świetnie po niemiecku, każdy Hiszpan po hiszpańsku, a każdy Polak po polsku. To nie jest żadna sztuka wysławiać się dobrze w swoim własnym języku. Na atrakcyjność i piękno języka pracuje wszystko, nie tylko poprawna gramatyka, nie tylko wyczucie stylistyczne, ale także intonacja i gestykulacja. Wszystko to czyni człowieka atrakcyjnym w mowie.