Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec PKS we Wrocławiu. Tak wyglądał na lata przed Wroclavią. Funkcjonował w zupełnie innym miejscu! [ZDJĘCIA]

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Dworzec przy PKS obecnie można wspomnieć tylko przez przeglądanie starych zdjęć. Wciąż wyzwalają jednak wspomnienia z dawnych lat.
Dworzec przy PKS obecnie można wspomnieć tylko przez przeglądanie starych zdjęć. Wciąż wyzwalają jednak wspomnienia z dawnych lat. Archiwum Gazety Wrocławskiej
Wroclavia obsługuje w swoich podziemiach nowoczesny dworzec PKS. W historii powojennego Wrocławia były ich trzy. Poprzedni dworzec był w tym samym miejscu, co nowa galeria handlowa. A kto pamięta jeszcze ten z placu Konstytucji 3 Maja?

Stary dworzec PKS we Wrocławiu. Gdzie się znajdował?

Przed II wojną światową dzisiejszy plac Konstytucji 3 Maja był niedużym skwerem służącym za teren rekreacyjny dla mieszkańców Przedmieścia Oławskiego. W latach 1947-1949 zbudowano tu budynek dworca głównego PKS, który służył do początku lat 90.

Jak na wielkość naszego miasta, wydawał się niezbyt spektakularny, ale spełniał swoją funkcję. Obsługiwał popularne w PRL-u autobusy Jelcz 043E potocznie nazywanymi "ogórkami". Na dużej tablicy widniał pełny rozkład jazdy z Wrocławia do miast w całym regionie i kraju. Na rogu stał również słup ogłoszeniowy z zegarem na swoim czubku.

Zobacz, jak wyglądał stary dworzec PKS we Wrocławiu!

Pasażerowie często "walczyli" o miejsce

W 2018 roku wrocławskie Centrum Historii Zajezdnia opublikowało wystawę poświęconą transportowi zbiorowemu w naszym mieście. Była to również okazja na przywołanie wspomnień.

Obsługiwał m.in. popularne w PRL-u autobusy Jelcz 043E potocznie nazywanymi "ogórkami".
Obsługiwał m.in. popularne w PRL-u autobusy Jelcz 043E potocznie nazywanymi "ogórkami". Archiwum Gazety Wrocławskiej

- To zawsze była brutalna walka wręcz o to, żeby dostać się do środka. Pamiętam, że kiedyś w takim tłoku zgubiłem czapkę z karakułów. Najfajniej było usiąść z tyłu, bo tam zbierali się ludzie młodzi i była tam wesoła zabawa, dowcipy, często przaśne. Jak już człowiek dostał się do środka, był wtedy triumf, radość, przepychanie się do tyłu. Tam byli koledzy i najfajniejsze dziewczyny – wspominał wówczas Juliusz Woźny z Ośrodka „Pamięć i przyszłość”.

Dworzec przy PKS obecnie można wspomnieć tylko przez przeglądanie starych zdjęć. Wciąż wyzwalają jednak wspomnienia z dawnych lat.

- Pamiętam jeszcze dworzec przy ul. Małachowskiego, jeździłem stamtąd z mamą do cioci, do Prusic koło Trzebnicy. Teraz tam już stoją wielkie, nowe budynki z różnymi instytucjami – opowiadał Marek Mutor, dyrektor ośrodka.

Od początku lat 90. teren niszczał

W 1994 roku przy ulicy Suchej, po drugiej stronie kolejowego dworca, otwarto "dumę Wrocławia", a więc nowy główny przystanek autobusowy dla pasażerów. Szybko dworzec autobusowy stał się raczej powodem do wstydu i miejscem, przed wejściem do którego warto było zatkać nos.

Nie funkcjonował długo. Od początku lat 2000 przez kilkanaście lat nie działo się tu nic.
Nie funkcjonował długo. Od początku lat 2000 przez kilkanaście lat nie działo się tu nic. Fotopolska.eu

Na placu Konstytucji 3 Maja powstał biurowiec ukraińskiego inwestora

Teren po dawnym dworcu kilka razy zmieniał swojego właściciela. W 2012 roku działkę po dawnym PKS-ie kupił ukraiński deweloper, firma Wisher Enterprise. W samym sercu Wrocławia powstało centrum biznesowe o nazwie "Silver Tower Center".

Znajdują się tu biura, sale konferencyjne, restauracja i sklepy oraz hotel. 14-piętrowa konstrukcja pomieściła również parking dla 184 samochodów. Wyższa część wieżowca ma 54 metry wysokości. Koszt inwestycji to 133 miliony złotych.

Co ciekawe, deweloper uratował zabytkowy słup, który obecnie stoi w centralnym miejscu placu, przed wejściem do Silver Tower.

Co ciekawe, deweloper uratował zabytkowy słup, który obecnie stoi w centralnym miejscu placu, przed wejściem do Silver Tower.
Co ciekawe, deweloper uratował zabytkowy słup, który obecnie stoi w centralnym miejscu placu, przed wejściem do Silver Tower.
Archiwum Gazety Wrocławskiej

- Przeniesiony słup ogłoszeniowy ma w tej kompozycji kluczową rolę głównego punktu skupiającego uwagę odbiorców. Po kompleksowej rewaloryzacji stanowi bardzo interesujący obiekt służący informacji - tłumaczy architekt Zbigniew Maćków.

Tu znajdował się kiedyś dworzec PKS:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska