Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie ulice zmienią nazwy, bo propagują komunizm

Kacper Chudzik
Przemków - Ul. Świerczewskiego i Żymierskiego przechodzą do historii

Od 25 lutego mieszkańcy dwóch przemkowskich ulic będą musieli przyzwyczajać się do nowych nazw. Rada miejska podjęła decyzję o ich zmianie w związku z ubiegłoroczną ustawą dekomunizacyjną.

Ulica gen. Świerczewskiego stanie się od soboty ulicą gen. Andersa. Z kolei ulica marszałka Roli-Żymierskiego zmieni nazwę na ul. ks. Jana Skiby. Obie wcześniejsze nazwy zostały wskazane przez Instytut Pamięci Narodowej jako propagujące ustrój totalitarny. Czy zmiana narobi problemów ludziom mieszkającym przy tych ulicach?

- Zmiana nazwy ulicy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Chodzi o dowody osobiste, prawa jazdy i inne dokumenty. Zachowają one ważność, a ich wymiana nie będzie wymagana przed końcem terminu ważności dokumentu - zapewnia mieszkańców Jerzy Szczupak, burmistrz Przemkowa.

W sumie przy obu ulicach zameldowanych jest kilkaset osób. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zgłosić zmianę adresu poprzez złożenie w Urzędzie Miejskim w Przemkowie wniosku o zmianę wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

O ile postać generała Andersa znana jest wielu osobom, to jednak ludzie spoza Przemkowa mogą nie wiedzieć kim był ks. Jan Skiba. To postać związana bezpośrednio z historią miasta.

Był on długoletnim proboszczem Parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przemkowie, w której obowiązki duszpasterskie objął w 1961 r. i pełnił je aż do śmierci w dniu 15 sierpnia 1993 r. Wcześniej był wikariuszem oraz proboszczem w kilku parafiach, kapelanem w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu oraz w szpitalu sióstr Elżbietanek Szarych w Szklarskiej Porębie oraz pracownikiem Sądu Biskupiego i Kurii Biskupiej we Wrocławiu. Będąc kapelanem więziennym był świadkiem egzekucji członków Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych, a świadectwo tragicznych wydarzeń, których był świadkiem przekazał Instytutowi Pamięci Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska