Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa lata rządu premier Beaty Szydło i "dobrej zmiany" PiS. Kiedy rekonstrukcja? Kto odejdzie?

Dorota Kowalska
Od kilku już tygodni trwają spekulacje, czy Jarosław Kaczyński zastąpi Beatę Szydło na stanowisku prezesa Rady Ministrów. Spodziewane są także zmiany na stanowiskach ministerialnych
Od kilku już tygodni trwają spekulacje, czy Jarosław Kaczyński zastąpi Beatę Szydło na stanowisku prezesa Rady Ministrów. Spodziewane są także zmiany na stanowiskach ministerialnych Marek Szawdyn
Dwa lata rządu premier Beaty Szydło to wiele nowych ustaw reformujących państwo. To także mocny akcent postawiony na sprawy socjalne, żeby wspomnieć chociażby program „500 Plus”.

Debatę publiczną zdominowały ostatnio dwa tematy: reforma sądownictwa, a konkretnie ostateczny kształt ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, które trafią pod obrady Sejmu, i planowana rekonstrukcja rządu. Dochodzi do niej po dwóch latach rządów Prawa i Sprawiedliwości, bo Rada Ministrów pod kierownictwem premier Beaty Szydło została powołana i zaprzysiężona przez prezydenta Andrzeja Dudę dokładnie 16 listopada 2015 r. Który z ministrów w ramach rekonstrukcji rządu może stracić stanowisko?

- Personalia są ważne, ale żeby realizować cele, również struktura musi być dobrze ułożona. W mojej opinii trzeba połączyć pewne resorty - mówiła w ostatnią sobotę w RMF FM premier Beata Szydło. - Jeżeli zostanie przyjęta moja koncepcja, czyli połączenia przynajmniej dwóch resortów i być może przesunięcia zadań z jednego do dwóch pozostałych, to wtedy naturalną rzeczą będzie, że te zmiany personalne będą musiały nastąpić - tłumaczyła premier.

Rząd w ciągu ostatnich dwóch lat wprowadził wiele zmian, między innymi w szkolnictwie czy prokuraturze

Wśród ministrów, którzy mogą pożegnać się ze stanowiskiem, wymienia się ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, minister cyfryzacji Annę Streżyńską (resort, którym kieruje, ma być zlikwidowany, a jego kompetencje podzielone między kancelarię premiera, MON i MSWiA), padają też nazwiska ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka czy ministra środowiska Jana Szyszki. Wciąż nie wiadomo, co z szefem MON Antonim Macierewiczem, który - obok Witolda Waszczykowskiego - jest najczęściej krytykowanym ministrem rządu Beaty Szydło. Wydaje się jednak, że to nie krytyka opozycji może mieć dla prezesa Jarosława Kaczyńskiego kluczowe znaczenie, ale to, że nasila się konflikt między ministrem Macierewiczem a prezydentem Dudą, który jest przecież zwierzchnikiem sił zbrojnych. Konflikt ten, jak zauważają eksperci, nie służy ani siłom zbrojnym, ani całemu systemowi obronnemu. Rekonstrukcja rządu zbiegnie się pewnie w czasie z głosowaniem nad ustawami o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, które prawdopodobnie jeszcze w listopadzie trafią pod obrady Sejmu. Negocjacje między stroną prezydencką a przedstawicielami rządu trwają od tygodni, ale ponoć doszło do wstępnego porozumienia. Z przecieków, które docierają do mediów, wynika, że sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa będzie musiał wybrać parlament trzema piątymi głosów, a jeśli nie będzie to możliwe - zadecyduje większość sejmowa. W rezultacie Prawo i Sprawiedliwość postawiło więc na swoim.

Pewnie w tym roku rząd Beaty Szydło będzie chciał jeszcze zmian w ordynacji wyborczej. Wiadomo, że planowana na jesień reforma medialna (konkretnie ustawa dekoncentracyjna) została przełożona.

Ale Prawo i Sprawiedliwość i tak w ciągu dwóch lat dokonywało zmian w błyskawicznym tempie: nowe ustawy były głosowane jedna po drugiej, także podczas nocnych obrad Sejmu.

Najważniejsze reformy dobrej zmiany? Na pewno reforma edukacji, która zakłada powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniej średniej. Ministrowi Ziobrze wprawdzie nie udało się do końca zreformować sądownictwa, ale zreformował prokuraturę, wcześniej ponownie połączono funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło też swoich sędziów do Trybunału Konstytucyjnego, który - jak podnosi opozycja - jest dzisiaj instytucją całkowicie upolitycznioną.

Zapleczem rządu Beaty Szydło jest mający większość w Sejmie i Senacie Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. W jego skład wchodzą przedstawiciele PiS, Polski Razem (przekształcona 4 listopada 2017 r. na Porozumienie) i Solidarnej Polski

Wśród ważniejszych ustaw, które w ciągu dwóch ostatnich lat weszły w życie, na pewno trzeba wymienić ustawę dezubekizacyjną. Zakłada ona obniżenie do najniższego wymiaru emerytury i renty tych, którzy przepracowali w Służbie Bezpieczeństwa PRL całe dorosłe życie, ale też tych, którzy u schyłku PRL zaledwie otarli się o SB, przeszli weryfikację i w III RP byli funkcjonariuszami policji czy UOP/ABW. Ustawa obejmuje też absolwentów i studentów WSO w Legionowie kształcącej kadry dla SB, a nawet uczestników kursów organizowanych przez legionowską szkołę.

Andrzej Duda podpisał też nowelizację ustawy o zgromadzeniach. Zgodność ustawy z konstytucją orzekł nowy Trybunał Konstytucyjny, do którego wniosek o zbadanie nowych przepisów skierował właśnie prezydent. Nowa ustawa zakłada między innymi, że odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż sto metrów. Przewiduje też możliwość otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie.

Wiele w ciągu ostatnich dwóch lat działo się w polskiej armii, z której odeszło prawie 30 generałów i 300 oficerów. MON wycofał się także z zakupu caracali, teraz minister Macierewicz zapowiada zakup innych śmigłowców. Resort obrony narodowej spore pieniądze inwestuje za to w obronę terytorialną, w tym roku ponad miliard złotych.

Rząd Beaty Szydło wprowadził dwa programy socjalne, program „500 Plus”, czyli nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko. I program „Mieszkanie Plus”, ułatwiający niezamożnym Polakom zakup własnego mieszkania. PiS podniósł też płacę minimalną. Polityka socjalna prowadzona przez rządzących musi się Polakom podobać. Partia rządząca wciąż prowadzi w sondażach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Dwa lata rządu premier Beaty Szydło i "dobrej zmiany" PiS. Kiedy rekonstrukcja? Kto odejdzie? - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska