MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duży protest pod Wrocławiem. Nie chcą składowiska plastiku. To płuca całej okolicy!

Jerzy Wójcik
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ponad 100 mieszkańców Sobótki protestowało wczoraj przeciwko planowanej w ich miejscowości inwestycji. Chodzi o składowisko plastikowych odpadów oraz miejsce ich ewentualnego przetwarzania. Mieszkańcy przypominają, że pierwszy raz takie plany pojawiły się ze strony koreańskiej firmy MGS kilka lat temu, teraz pomysł powrócił i mieszkańcy boją się konsekwencji tej inwestycji.

Inwestycję w budowę składowiska oraz miejsca przetwarzania odpadów w Sobótce planuje firma MGS Handel. Hale, gdzie gromadzony i przetwarzany byłby plastik, miałyby powstać przy ulicy Czystej, w pobliżu zabudowy jednorodzinnej oraz ośrodka zdrowia.

Na razie sami mieszkańcy, którzy w sobotę uczestniczyli w proteście, przyznają, że wciąż nie są znane szczegóły tej inwestycji w Sobótce. Z ich informacji wynika, że sanepid i Wody Polskie wydały pozytywne opinie dotyczące planowanej inwestycji, natomiast przeciwny jej ma być burmistrz Sobótki, Mirosław Jarosz. Co prawda nie pojawił się on na sobotnim proteście, ale zapowiedział duże spotkanie w tej sprawie z mieszkańcami, które planuje zorganizować w drugiej połowie sierpnia.

Ponad 100 osób zebrało się w sobotę, by zaprotestować przeciwko inwestycji, która ich zdaniem zatruje środowiska w otulinie parku krajobrazowego
Ponad 100 osób zebrało się w sobotę, by zaprotestować przeciwko inwestycji, która ich zdaniem zatruje środowiska w otulinie parku krajobrazowego Jerzy Wójcik

- Sprawa jest na etapie opiniowania - przyznaje radny Rady Powiatu Wrocławskiego reprezentujący Sobótkę. - Obawiamy się jednak, że nawet negatywna opinia burmistrza nie powstrzyma tej inwestycji, bo firma może się od niej odwołać i działać dalej. Dlatego organizujemy ten protest i zapowiadamy kolejne działania. Przy wsparciu posła Michała Jarosa, będziemy dobijać się do kolejnych instytucji i pokazywać naszą dezaprobatę wobec inwestycji, która w naszym przekonaniu zaszkodzi zdrowiu ludzi i środowisku - dodaje.

Według nieoficjalnych informacji, na które powołują się protestujący, projekt zakłada docelowo postawienie w Sobótce nawet 5 młynów mielących odpady plastikowe. Wydajność jednego takiego młyna wynosi 400 kg odpadów. Mieszkańcy podnoszą argument, że do umycia tylko jednej tony odpadów potrzeba aż 3500 litrów wody, a przypominają, że już są problemy z jej brakiem w gminie. Podkreślają, że do Sobótki tylko w ciągu jednego tygodnia miałoby przyjeżdżać 10 potężnych tirów wypełnionych plastikiem.

- Przestudiowałam raport oddziaływania na środowisko tej inwestycji - mówi Gazecie Wrocławskiej Marcela Hryniak-Bereżnicka, przewodnicząca rady miejskiej w Sobótce. - Wynika z niego, że w pięciu młynach będzie mielony plastik. To jest przede wszystkim problem zanieczyszczenia środowiska, a z drugiej strony sprawa transportów. Będą się odbywały po wąskiej ulicy Czystej, a podkreślam, że znajdujemy się w samej otulinie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. My jako mieszkańcy jesteśmy tego świadomi i dbamy o środowisko, mieszkamy właśnie tutaj, bo nie chcemy mieć w sąsiedztwie takich miejsc, jak to które próbuje się teraz przeforsować - dodaje i tłumaczy, że to stanowisko ogromnej większości radnych. Podczas ostatniego głosowania w tej sprawie w zeszłym tygodniu, 13 radnych (wszyscy wówczas obecni) jednoznacznie sprzeciwili się tego typu inwestycji na terenie miasta.

Do sobotniego protestu dołączył także Michał Jaros, poseł na Sejm z ramienia Platformy Obywatelskiej. Zapowiedział, że będzie wspierał mieszkańców w walce przeciwko tej inwestycji. Zachęcił wszystkich do aktywności i zwracania się na piśmie do konkretnych urzędów, które będą wydawały decyzję w tej sprawie. Sam zapewnił, że zwróci się z interpelacją poselską z tym temacie.

Więcej szczegółów kontrowersyjnej inwestycji w Sobótce poznamy zapewne po spotkaniu mieszkańców z burmistrzem Mirosławem Jaroszem. Protestujący organizują się już coraz liczniej w grupie na Facebook'u:

Jak również na stronie: CZYSTASOBOTKA.PL

- Sobótka i Ślężański Park Krajobrazowy to płuca Wrocławia i najbliższe zaplecze turystyczne. To miejsce, gdzie nigdy nie było dużego przemysłu i przetwórstwa - mówią protestujący mieszkańcy. - I zrobimy wszystko, by tak pozostało! - zapewniają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska