Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duże zmiany we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Radni zdecydowali o zmianach w finansowaniu Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Radni zdecydowali o zmianach w finansowaniu Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Gazeta Wrocławska
Radni przegłosowali uchwałę, która zmienia zasady finansowania projektów zgłaszanych przez mieszkańców.

Zmiany, które uchwalono podczas sesji wrocławskiej rady miejskiej 21 października dotyczą przede wszystkim zwiększenia kwot dla projektów osiedlowych i ponadosiedlowych oraz rocznej kwoty przeznaczanej na Wrocławski Budżet Obywatelski.

Więcej pieniędzy, precyzyjniejsze przepisy

Od przyszłego roku do rozdania w ramach WBO będzie nie 25 jak dotychczas, ale 30 mln złotych. Zwiększono tym samym kwoty dla poszczególnych projektów osiedlowych do 1 mln złotych oraz dla projektów ponadosiedlowych do 3 mln złotych.

Doprecyzowano też zasady zgodności projektów zgłaszanych w ramach WBO z zasadami projektowania zapisanymi w przepisach o samorządzie gminnym. Została tez doprecyzowana procedura w zakresie publikacji wyników, wycofywania i łączenia projektów. Na przykład warunkiem połączenia projektów będzie teraz wskazanie jednego lidera. Wprowadzono też zasadę mówiącą, że jeżeli w jednym rejonie Wrocławia wybrane zostaną dwa lub więcej projektów i ze względu na zawartość ich łączna realizacja nie będzie możliwa, wtedy realizowany będzie projekt lub projekty na które oddano większa liczbę głosów.

Do tej pory w ramach WBO rozdano 200 mln złotych

Warto wiedzieć, że Wrocław znajduje się na trzecim miejscu w kraju, jeżeli chodzi o wysokość roczne go budżetu obywatelskiego. W Warszawie opiewa on aż na 93,5 mln zł. Kolejne miasta pod względem wysokości budżetu obywatelskiego to: Kraków (35 mln zł), Wrocław (25 mln zł, a od przyszłego roku 30 mln zł), Łódź (26 mln zł); Poznań (22 mln zł) oraz Gdańsk (20,8 mln zł).

Wysokość środków, jakie miasta przeznaczają na budżet obywatelski określa ustawa. Budżet obywatelski obowiązkowo jest tworzony w każdym mieście na prawach powiatu. Przepisy ustawy o samorządzie gminnym określają także minimalną wysokość środków, jaką każde z miast na prawach powiatu ma przeznaczyć na budżet obywatelski stanowiąc, że ma on wynosić co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu.

Trzeba też zaznaczyć, że we Wrocławiu budżet obywatelski to nie jedyne pieniądze, o których podziale mogą decydować, czy współdecydować mieszkańcy.

Oprócz WBO od 2019 roku funkcjonuje u nas także Fundusz Osiedlowy, w którym o podziale środków decydują radni osiedlowi, a od 2014 roku Mikrogranty, czyli ogólnomiejski program wsparcia inicjatyw mieszkańców, takich jak różnego rodzaju imprezy czy warsztaty.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska