Duże zmiany wakacyjne w MPK. Remont w centrum, utrudnienia na Grabiszyńskiej. SPRAWDŹ, CO SIĘ ZMIENI

Weronika Skupin
Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
27 czerwca wchodzą w życie nowe rozkłady jazdy MPK, a w nich wiele zmian. Autobusy i tramwaje będą jeździć rzadziej niż w roku szkolnym - od godziny 6 do 18 co 15 minut. Czeka nas remont torowiska na skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i Podwala, a co za tym idzie objazdy. Tramwaje nie pojadą także do Leśnicy i na Biskupin z powodu remontów na ul. Kosmonautów i Wróblewskiego. Utrudnienia czekają nas także na ul. Kowalskiej i Grabiszyńskiej. Zmienią się też statusy i nazwy niektórych przystanków. Dodatkowo najpewniej już od 27 czerwca w pojazdach MPK usłyszymy głos nowego lektora. Na dalsze wakacyjne miesiące planowane są kolejne remonty torowisk, wprowadzenie na tory nowych tramwajów i stopniowe wprowadzanie nowych autobusów podwykonawcy.

1. Pojedziemy rzadziej, ale... częściej

Wakacyjne rozkłady jazdy wejdą 27 czerwca 2015 r. Autobusy i tramwaje będą kursować rzadziej niż w roku szkolnym, czyli:

Wszystkie linie tramwajowe w dni robocze będą kursowały z częstotliwością:

 • od godziny 5 do godziny 6 co 20 minut
 • od godziny 6 do 18 co 15 minut
 • od godziny 18 do godziny 23 co 20 minut

Jest to jednocześnie częstsze kursowanie niż w latach ubiegłych. Do tej pory w wakacje tramwaje w ciągu dnia także kursowały co 20 minut. Wiele zmieniło się po liście naszego Czytelnika:W wakacje tramwaje pojadą częściej niż w poprzednich latach (SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY)

 • Autobusy linii A, C, D, K, N, 115, 116, 122, 127, 128, 131, 134, 136, 141, 145, 146, 149, 700, 900L, 900P, 901, 910 i 923 będą kursowały według specjalnych wakacyjnych rozkładów jazdy.
 • Zawieszone zostaną kursy szkolne do Iwin realizowane przez autobusy linii 133.
 • Zawieszone zostaną kursy szkolne przez ulicę Rumiankową realizowane przez autobusy linii 109.
 • Autobusy linii 319 będą kursowały w skróconej relacji FAT - Dolnośląski Park Innowacji i Nauki - FAT

2. Tramwaje nie dojadą na Biskupin

Z powodu przebudowy torowiska tramwajowego na ulicy Wróblewskiego na odcinku od ulicy Kopernika do ulicy Tramwajowej, od 27 czerwca tramwaje nie pojadą na Biskupin.

- Stan techniczny torowiska uległ pogorszeniu, dlatego zleciliśmy w zeszłym roku wykonanie projektu i wykonujemy remont teraz - tłumaczy Ewa Mazur, rzeczniczka Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Tramwaje linii 1, 2, 4 i 10 pojadą innymi trasami. Linie 2 i 10 zostaną skierowane w obu kierunkach objazdem od mostu Zwierzynieckiego przez ulicę Mickiewicza do pętli Sępolno.

"Jedynka" i "czwórka" będą kursowały w skróconej relacji do pętli ZOO zlokalizowanej przy skrzyżowaniu ulicy Wróblewskiego i Kopernika.

Dodatkowo na odcinku Rondo Reagana - Biskupin - Bartoszowice zostaną uruchomione kursy zastępczej linii autobusowej nr 701.

Pasażerowie, którzy skasowali bilet jednorazowy w tramwaju linii 1, 2, 4,10 lub w autobusie linii 710 będą mogli kontynuować podróż autobusem linii 701 i odwrotnie, pasażerowie, którzy skasowali bilet jednorazowy w autobusie linii 701 będą mogli kontynuować podróż tramwajami linii 1, 2, 4 lub 10 oraz autobusem linii 710.

Skasowany bilet będzie zachowywał ważność nie dłużej niż przez 80 minut.

TRAMWAJE NIE POJADĄ DO LEŚNICY - CZYTAJ NA KOLEJNEJ STRONIE

3. Tramwaje nie pojadą do Leśnicy

Kolejny etap przebudowy ul. Kosmonautów wraz z budową skrzyżowania. Tym razem, od 27 czerwca, odnawiany będzie mały mostek nad strumykiem Ługowina. Utrudnienia czekają pasażerów MPK.

Między Pilczycami i Leśnicą nie będą kursowały tramwaje, linie 10 i 20 zostaną skierowane do pętli na Pilczycach. Zostanie uruchomiona zastępcza linia autobusowa 710.

Pasażerowie, którzy skasowali bilet jednorazowy w tramwaju linii 10, 20 lub w autobusie linii 701 będą mogli kontynuować podróż autobusem linii 710. Powyższa zasada również będzie obowiązywała w kierunku powrotnym. Skasowany bilet będzie zachowywał ważność nie dłużej niż przez 80 minut.

4. Wymiana rozjazdów tramwajowych na skrzyżowaniu ulicy Świdnickiej i Podwala

Rusza sezon wymiany torowisk i ich elementów. Jako pierwsze zostaną wymienione rozjazdy na skrzyżowaniu ulicy Świdnickiej i Podwala (w jezdni ulicy Świdnickiej). Trasę zmienią linie tramwajowe: 6, 7, 14, 17, 20 i 24 oraz autobusy linii A, D, 149, 243, 247, 249, 253, 257, 406 i 409.

ZOBACZ TEŻ: Leśnica i Biskupin w wakacje bez tramwajów. Mieszkańców czekają duże utrudnienia

 • Tramwaje linii 6 i 7 w kierunku pętli Kowale i Poświętne zostaną skierowane objazdem od ulicy Powstańców Śląskich przez ulicę Piłsudskiego, Kołłątaja, Skargi, Teatralną do ulicy Widok, a w kierunku pętli Krzyki od ulicy Krupniczej przez ulicę Sądową, pl. Legionów i ulicę Piłsudskiego do ulicy Powstańców Śląskich.
 • Tramwaje linii 14 i 20 w kierunku przystanku FAT i pętli Grabiszynek pojadą objazdem od ulicy Krupniczej przez ulicę Sądową, pl. Legionów i ulicę Piłsudskiego do ulicy Powstańców Śląskich, a w kierunku przeciwnym linia 20 i 24 do Pilczyc lub Osobowic będzie kursowała objazdem od ulicy Powstańców Śląskich przez ulicę Piłsudskiego, pl. Legionów i ulicę Sądową do ulicy Krupniczej.
 • "Siedemnastka" w w obu kierunkach będzie kursowała od ulicy Powstańców Śląskich przez ulicę Piłsudskiego, Kołłątaja do ulicy Piotra Skargi.

Zmiany również dotkną komunikacji autobusowej z uwagi na prace prowadzone na jezdni:

 • Linie A i D jadące w kierunku Alei Piastów i ulicy Giełdowej pojadą objazdem od ulicy Podwale przez ulicę Muzealną i Kościuszki do pl. Kościuszki.
 • Linie 149, 406, 409 i kursy nocne linii 247 i 257 jadące w kierunku pl. Grunwaldzkiego, Dworcowej oraz ulicy Powstańców Śląskich od ulicy Podwale pojadą objazdem przez ulicę Muzealną i Kościuszki do pl. Kościuszki z pominięciem przystanku "Renoma". Dla tych linii zostanie uruchomiony przystanek tymczasowy na pl. Kościuszki.
 • Kursy nocne linii 243, 249 i 253 w kierunku Dworca Głównego PKP i węzła "Petrusewicza" od ulicy Podwale pojadą objazdem przez ulicę Muzealną i Kościuszki do pl. Kościuszki z pominięciem przystanku "Renoma".

Wymiana rozjazdu na ul. Świdnickiej (przy Renomie) potrwa od 27 czerwca do 25 lipca, a od 25 lipca do 14 sierpnia potrwa wymiana rozjazdu na Podwalu przy ul. Świdnickiej.

ZMIANY W KURSOWANIU AUTOBUSÓW NA GRABISZYŃSKIEJ - SPRAWDŹ NA NASTĘPNEJ STRONIE

5. Remont na Grabiszyńskiej – autobusy pojadą inaczej

Trwa przebudowa ulicy Grabiszyńskiej od pętli tramwajowej przy Cmentarzu Grabiszyńskim do mostu na rzece Ślęza, połączona z remontem pętli Oporów. W związku z tym od 27 czerwca zostaną wprowadzone zmiany tras linii autobusowych A, 107, 125, 251, 319, 325 i 607. Czas trwania prac to około 2-3 miesiące.

 • Autobusy linii A, 125 i kursy nocne linii 251 jadące w kierunku Alei Piastów zostaną skierowane objazdem od skrzyżowania ulicy Grabiszyńskiej i Ostrowskiego przez ulicę Ostrowskiego, Krzemieniecką, Trawową, Avicenny i Wiejską do Alei Piastów.
 • Autobusy linii 107 w kierunku Kleciny i pętli Krzyki, od ulicy Stanisławowskiej pojadą objazdem przez ulicę Avicenny i Wiejską do ulicy Karmelkowej.
 • Kursy linii 325 do Poczty Polskiej zostaną skierowane objazdem od skrzyżowania ulicy Grabiszyńskiej i Ostrowskiego przez ulicę Ostrowskiego, Krzemieniecką, Trawową do ulicy Avicenny.
 • Autobusy linii 319 i 607 jadące w kierunku ulicy Tynieckiej oraz koncernu LG od skrzyżowania ulicy Grabiszyńskiej i Ostrowskiego pojadą przez ulicę Ostrowskiego, Krzemieniecką, Trawową, Avicenny od ulicy Mokronoskiej.
 • W kierunku przeciwnym, ww. linie autobusowe będą kursowały bez zmian tj. obecną trasą przejazdu przez ulicę Solskiego i Grabiszyńską.

6. Zmiany na Kowalskiej

W związku z planowanym rozpoczęciem kolejnego etapu prac związanych z budową sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na osiedlu Kowale, od 27 czerwca 2015 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany trasy linii autobusowej 118 i nocnych kursów linii 241.

Autobusy linii 118 będą kursowały w skróconej relacji od pętli na Rędzinie do skrzyżowania ulicy Kowalskiej i Tczewskiej, od ulicy Toruńskiej przez ulicę Kwidzyńską, Działdowską i Tczewską.

W kierunku przeciwnym od skrzyżowania ulicy Kowalskiej i Tczewskiej autobusy linii 118 zostaną skierowane objazdem przez ulicę Chłopską do ulicy Kowalskiej.

Na odcinku od pętli przy 3M przy ulicy Kowalskiej do pętli na Sępolnie lub Wojnowie, zostaną uruchomione kursy linii zastępczej 718.

Nocne kursy linii 241 realizowane w kierunku centrum miasta nadal będą kursowały z pominięciem przystanków zlokalizowanych na ulicy Kowalskiej, Działdowskiej i Kwidzyńskiej, a w kierunku przeciwnym od ulicy Działdowskiej zostaną skierowane przez ulicę Tczewską, Kowalską i Chłopską do ulicy Kowalskiej.

Prace potrwają do końca wakacji.

7. Nowe nazwy przystanków i nowy lektor

Nazwę od 27 czerwca zmienią następujące przystanki:

 • "Dokerska" na "Kozanów (Dokerska)"
 • "Muchobór Wielki (pętla)" na "Muchobór Wielki (Roślinna)"
 • "Weigla" na "Weigla (Szpital)"
 • "Opatowicka 69" na "Opatowicka 59"
 • "Bukowskiego" na "Jutrzenki"
 • "Wrozamet" na "Wołowska"
 • "Kamiennogórska" na "Kamiennogórska (Ośrodek dla niewidomych)"
 • "Małopolska" na "Małopolska (Ośrodek dla niewidomych)"
 • "Kowalska (Urząd Pocztowy)" na "Kowalska 56"

Dodatkowo od 27 czerwca przystanki najpewniej będą już zapowiadane przez nowego, profesjonalnego lektora, Łukasza Klinke. Niektóre z nich będą zapowiadane w języku angielskim.

Czytaj więcej: Posłuchaj głosu, który zapowie przystanki we Wrocławiu

NOWE PRZYSTANKI NA MIŃSKIEJ I KOLEJNE REMONTY WE WROCŁAWIU - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

8. Dodatkowe przystanki na ul. Mińskiej

Od 27 czerwca będą dodatkowe przystanki na trasie przejazdu autobusów linii 107, 119, 319 i kursów nocnych linii 241:

 • przystanek "Zagony" przy skrzyżowaniu ulicy Mińskiej i Zagony - będzie miał status "na żądanie";
 • przystanek "Muchobór Wielki (Roślinna)" przy ulicy Mińskiej w miejscu pętli autobusowej linii 132

9. Zmiana statusu przystanków komunikacji miejskiej

 • Przystanek "Mińska (rondo Rotmistrza Pileckiego)" na ulicy Mińskiej przy rondzie Rotmistrza Pileckiego zostanie zmieniony na przystanek stały dla autobusów linii 107, 119, 132 i 319. Dla kursów linii nocnej 241 ten przystanek nadal będzie posiadał status przystanku "na żądanie".
 • Status przystanku "Brochowska" przy ulicy Tyskiej przed skrzyżowaniem z ulicą Opolską dla kierunku do centrum miasta zostanie zmieniony na przystanek "na żądanie" dla autobusów linii 134 i 243.
 • Status przystanku "Brodzka" na ulicy Maślickiej przed skrzyżowaniem z ulicą Brodzką i Królewiecką dla kierunku do centrum miasta zostanie zmieniony na przystanek "na żądanie" dla autobusów linii 102, 103 i 923.

10. Inne, nadchodzące zmiany: remonty, nowe tramwaje i autobusy

27 czerwca rusza taże wymiana rozjazdów na ul. Słowiańskiej, ale nie będzie się ona wiązała z utrudnieniami dla pasażerów MPK. W kolejnych dniach i tygodniach czekają nas inne wakacyjne zmiany. Będą remonty torowisk: na ul. Kujawskiej (tor od pl. Wróblewskiego) od 25 lipca do 14 sierpnia, a także na Nowowiejskiej na odcinku od ul. Wyszyńskiego do ul. Wygodnej. Ten drugi remont potrwa od 4 lipca, ale nie będzie się wiązał z utrudnieniami, bo Nowowiejską i tak nie kursują tramwaje z powodu dużego remontu trwającego na innym odcinku ulicy.

W wakacje na pewno na wrocławskie tory trafią tramwaje Pesa Twist. Termin jest jeszcze nieznany. Dodatkowo w lipcu obsługę kolejnych linii przejmie podwykonawca MPK, firma Michalczewski. Dla pasażerów będzie to oznaczało podróż nowymi autobusami Man Lion's City G. Na razie takie wozy jeżdżą na linii 146. Szczegóły przejęcia kolejnych linii są jeszcze nieznane.

Czytaj więcej: Nowe MAN-y już na ulicach Wrocławia. Pasażerowie: czyste i wygodne, ale się spóźniają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 34

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
jak ja mieszkałem we Wrocławiu, to ciebie pewnie w planach nie było skoro używasz takiego określenia jak"słój". Ulica Oprowska prowadzi do stadionu Śląska przciwnej stronie Fadromy. A mój błąd polega na tym że dałem się złapać na literówkę bo istotnie nie jast to ulica Zaporowska a Zaporoska. Oczy już nie te co kiedyś, więc nie dostrzegłem tej różnicy. W potocznej mowie nie dostrzega się tej różnicy a dla tych co znają topografię miasta mapa jest niepotrzebna. Z drugiej strony- tyle się zmienia
w
wroclawianka
Odpowiadam ZUMIE, ul.Zaporowska tj boczna Grabiszynskiej jadac od pl.Legionow w lewo przy pierwszych swiatlach na skrzyzowaniu w lewo.
x
x.
jwt
C
Cyrograf
Może i łatwo ale i tak nie wypada pomylić ulicy Oporowskiej z Zaporoską.
e
ebola
Tym razem proponuje zastanowić się nad lokalizacją miejsca o nazwie "MUZEUM PREZYDENTA WROCŁAWIA itd".
1 nieukończony obiekt budowlany przy szkole na ul. Wojkowickiej a przeznaczony do rozbiórki od 2008 r
2 wiadukt przy ulicy chociebuskiej zamknięty dla ruch kołowego od 2013 r a obecny projekt zakłada budowę nad jednym torowiskiem kolejowym a przydałby się w połączeniu nad torowiskiem ul. Bystrzyckiej tym bardziej , że miejsca ci dosyć na takie rozbudowanie wiaduktu.
Czekam na dalsze propozycje.
m
mix
...bo tylko taki geniusz jak ty wie gdzie we Wrocławiu jest Zaporowska. Posłuchaj kolegi poniżej i sprawdź na mapie
S
Sivert
Moje gratulacje!!!
p
przedłużcie
torowisko do Bartoszowic !
G
Gość
Jadąc ul Grabiszyską od pl Legionów w kierunku Oporowa dojeżdżamy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną i skręcając na tym skrzyżowaniu w lewo mamy ul Zaporowską - nie trzeba geniuszu
Z
Zuma
Myśli, że busami jeżdżą tylko albo uczniowie albo emeryci jeżdżący do marketów po pietruszkę. Inni nie istnieją. Po co zmieniać rozkłady??? Takie 134 raz, że jeździ jeden na kilkanaście minut, dwa, nie ma dnia by przyjechał punktualnie. Wystarczy, że się spóźni i człowiek nie wyrobi się do pracy.
a
almac
znajdź mi na mapie Wrocławia ulicę Zaporowską. Powodzenia!
Z
Zuma
gdzie jest ulica Zaporowska?
w
wroclawianka
Proponuje zmiane nazwy przystanku ul.Grabiszynska na ul.Zaporowska tak jakprzystanek ul.Stalowa lub Pereca, jest bardziej przejrzyscie dla przesiadajacych sie na autobus 127 lub 126.
k
kula
A gdzie ja pisałam o MKP? Zacytuj ten fragment, bo ja jakoś może nie umiem czytać po sobie...
A i tak będziesz narzekać, że stoisz w korku, a jeszcze jak przed tobą będzie stać autobus... >)
a
anon
nie tylko emeryci :] bardzo fajne połączenie, brakuje autobusu na Bartoszowice przez Biskupin, nie pajacuj.
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie