Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dutkiewicz: Wrocław gra w zielone. Bo liczy się ekologia!

Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
Agnieszka Cybulska-Małycha i Rafał Dutkiewicz tuż po ceremonii otwarcia Zielonej Stolicy Europy 2017 w Essen.
Agnieszka Cybulska-Małycha i Rafał Dutkiewicz tuż po ceremonii otwarcia Zielonej Stolicy Europy 2017 w Essen. Piotr Bera
Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, we wrocławskim magistracie rozpoczął działalność "Zielony Departament" do spraw zrównoważonego rozwoju w mieście. Na jego czele stanęła Agnieszka Cybulska-Małycha. Departament ma realizować zadania mające na celu rozwój miasta zgodnie z ekologiczną filozofią.

- Wrocław gra w zielone - mówił na konferencji prasowej prezydent Rafał Dutkiewicz, który podkreślał, że wrocławski magistrat chce jeszcze szerzej realizować politykę proekologiczną. Prezydent zapewniał również, że utworzenie nowego departamentu nie pociągnie za sobą żadnych dodatkowych kosztów.

W nowym departamencie powstanie Biuro Ochrony Przyrody i Klimatu, które będzie zajmować się m.in. ochroną jakości powietrza, utrzymaniem zieleni miejskiej, czy edukacją proekologiczną. W strukturach nowego departamentu jest także Biuro Zrównoważonej Mobilności, które odpowiadać będzie za rozwój transportu publicznego. Nowego dyrektor departamentu mówi, że jego zadanie będzie polegało m.in. na koordynowaniu projektów związanych z tzw. zrównoważonym rozwojem.

Cybulska-Małycha wcześniej przez kilkanaście ostatnich lat zdobywała doświadczenie przy tworzeniu dużych projektów. Współpracowała przy Programie dla Odry 2006, Euro 2012 i teraz Europejskiej Stolicy Zieleni 2019.

Urzędnicy przypomnieli, że w ostatnich trzech latach we Wrocławiu posadzono 15 tys. drzew na terenach zieleni miejskiej oraz 270 tys. sadzonek w lasach. W latach 2017-2018 ma zostać posadzonych minimum 3 tysiące drzew w ciągu roku.

Magistrat zakłada, że do 2022 roku powstanie 14 km tras tramwajowych i zostanie kupionych 56 tramwajów oraz 50 nowych autobusów. Wrocław aplikuje także o pieniądze z rządowego programu na zakup 50 elektrycznych autobusów. W stolicy Dolnego Śląska jest już ponad 250 km tras rowerowych. Miasto chce również zainwestować do 2020 r. w parkingi park&ride na Księżu, Bardzkiej, Oporowie i ul. Pełczyńskiej. Tam ma pojawić się ok. 800 miejsc parkingowych.

Prace tzw. zielonego departamentu mają pomóc miastu w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Zieleni. Jeśli nie w 2019 r., to w kolejnej dekadzie.

Czytaj: Wrocław zostanie Zieloną Stolicą Europy 2019? Na razie jest nią Essen (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska