Dutkiewicz: "Tusk się mnie bał". "Mogłem byłem zostać premierem" [FRAGMENTY KSIĄŻKI]

Redakcja
- Grzegorz Schetyna powiedział mi kiedyś: „Czy ty wiesz jak się Tusk ciebie bał?”. Kiedyś byłem serio rozważany jako ten, który może się liczyć w wyścigu prezydenckim albo może wejść do jakiejś rozgrywki o zostanie premierem - opowiada były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz w książce "Prezydent. Rafał Dutkiewicz (nie tylko) o Wrocławiu". W fotelu prezydenta Polski widział go też Aleksander Kwaśniewski. - To są rzeczy, które „mogłem byłem” zrobić, ale ich nie zrobiłem - mówi Dutkiewicz.

Oto fragmenty książki "Prezydent. Rafał Dutkiewicz (nie tylko) o Wrocławiu" autorstwa Jacka Antczaka, w której Dutkiewicz opowiada o swojej niedoszłej ogólnopolskiej karierze politycznej:

Polityka jest przestrzenią bardzo silnie konkurencyjną. A ma pan do czynienia z rozmówcą, który w kategorii dużych miast jest politykiem dość mocnym i był postrzegany przez rządzących jako bardzo silny. Grzegorz Schetyna powiedział mi kiedyś: „Czy ty wiesz jak się Tusk ciebie bał?”.
Czyli ja kiedyś byłem – teraz już nie jestem, to już minęło i dołożyłem wiele starań żeby nie być, bo chciałem dokończyć wiele projektów dla Wrocławia – serio rozważany jako ten, który może się liczyć w wyścigu prezydenckim albo może wejść do jakiejś rozgrywki o zostanie premierem…
Tylko że to jest przestrzeń potencjalna i myślę, że w naszej rozmowie mało interesująca, bo to nie są rzeczy, które zrobiłem. To są rzeczy, które „mogłem byłem” zrobić, ale ich nie zrobiłem(…) Krzysiu Bielecki mi kiedyś powiedział: „Rafał, ty jesteś tą legendą samorządu” i ja uważam, że dorobkiem mojego życia jest to, o czym powiedział Krzysztof. To znaczy to, że udało mi się wydobyć Wrocław z pewnej zapaści cywilizacyjnej i uczynić z niego miasto liczące się w Europie. To jest mój dorobek.

Zadzwonił kiedyś Rafał Matyja. I mówi. „Ty, w 'Krytyce Politycznej' ukazał się wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim i on na ostatnie pytanie „kto będzie prezydentem Polski” odpowiada krótko „Prezydentem będzie Rafał Dutkiewicz”. Ja pytam: „I co?” A Rafał Matyja „Na razie nie ma kłopotu, ale będzie jak twój przyjaciel Adam Michnik to przedrukuje”.
Następnego dnia Michnik to przedrukował w „Gazecie Wyborczej”. Dzwonię do Matyi i pytam co robimy. On mówi: „Poślij Kwaśniewskiemu kwiaty, bo koniak to chyba nie wypada”. Taka była historia.
A Tadeusz Różewicz w tejże kwestii udzielił mi słynnej porady: „Ja się zastanowiłem i naprawdę mówię bardzo poważnie. Lepiej jest być prezydentem pierwszorzędnej metropolii niż trzeciorzędnego mocarstwa”. Po czym dodał: „Pan się nie zajmuje polityką, nawet się o piłce nożnej pan nie wypowiada, bo to też jest sprawa polityczna". Ja na to: "Panie Tadeuszu, ale jak mnie będą zaczepiać, to co powiedzieć?". "Pan im powie, żeby poszli do Tadeusza to ja im powiem". "Ale co pan im powie panie Tadeuszu?" I to, co by im powiedział pan Tadeusz nie nadaje się do druku.

Nie było propozycji żeby poszedł pan w premierostwo, w prezydenturę, w ministra?
Nie umiem odpowiedzieć. Tego rodzaje propozycje stają się rzeczywistymi, gdy się podejmuje rozmowę. A to nie jest takie proste: „Ty, bądź ministrem transportu”, tylko raczej „Powiedz Rafał, co by cie interesowało”. Ponieważ nigdy nie podejmowałem takich rozmów, zbyt wiele tego nie było. Ale owszem, kilka razy były sugestie i zachęty, a kilka razy, jak mi potem relacjonowano, rozmawiano także na ten tema poza mną. Prawdą jest, że kiedyś mnie zapytano: „Co jest Rafał najważniejsze, co ty byś chciał?". "No ja chciałbym żeby finansowanie samorządów było na wyższym poziomie". "Nie, ale co TY byś chciał". „No chciałbym, żeby samorządy mogły więcej zarobić". „E, chrzanisz!"(...) Potem się zorientowałem, że to pytanie dotyczyło tego, jaką chcę dostać propozycję, jaką ofertę, jakie stanowisko. A ja nie umiem tak rozmawiać.

Fragmenty pochodzą z książki Jacka Antczaka "Prezydent. Rafał Dutkiewicz (nie tylko) o Wrocławiu" (Wydawnictwo Nieoczywiste). Książka trafi do sprzedaży 17 grudnia 2018.

Zobacz też:
Rafał Dutkiewicz wspomina dzieciństwo: "Bawiliśmy się w pogrzeby"

Zobacz wszystkie twarze Rafała Dutkiewicza (ZDJĘCIA)

Jacek Sutryk: "Najważniejsze są buty". Kto ubiera prezydenta?

Zobacz też:

Rafał Dutkiewicz oprowadza po gabinecie prezydenckim tuż przed tym, gdy wprowadził się tu Jacek Sutryk

Wideo

Dodaj ogłoszenie