Dutkiewicz obiecał MPK za darmo, w sieci zawrzało

Redakcja
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Od początku 2016 roku dzieci i młodzież z rodzin wielodzietnych będą mogły przez cały rok za darmo korzystać z komunikacji miejskiej we Wrocławiu - ogłosił wczoraj wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski. Chwilę później ogłosił to na Facebooku także prezydent Rafał Dutkiewicz. A w sieci zawrzało. "Dlaczego to prezent tylko dla wybranych" - pytają internauci.

Dotąd z darmowych przejazdów MPK we Wrocławiu rodziny wielodzietne (z przynajmniej trójką dzieci) mogły korzystać tylko w soboty, niedziele i święta. Od przyszłego roku dzieci i młodzież do 24 roku życia z takich rodzin będzie mogła jeździć za darmo autobusami i tramwajami codziennie. Ich rodzice i opiekunowie nadal nie będą musieli kasować biletów w weekendy.

- Z nowych zasad już na początku 2016 roku będą korzystać wrocławskie rodziny wielodzietne objęte miejskim programem „dwa plus trzy i jeszcze więcej” oraz te, które do niego przystąpią - potwierdził wczoraj na Facebooku prezydent Rafał Dutkiewicz.

Internauci zareagowali natychmiast. - Czyli singiel, który kilka razy więcej czasu poświęca pracy zawodowej, przyczyniając się tym samym do rozwoju gospodarki, miasta i jego mieszkańców, jest obywatelem gorszej kategorii od ludzi stawiających ponad rozwój zawodowy - rozród. Gratuluję Panie Prezydencie! - odpowiedział Rafałowi Dutkiewiczowi na jego oficjalnym profilu internauta Maciej Żaczek.
- Oczywiście, że gorszej - spieszę z wyjaśnieniem: singiel w wyborach na prezydenta Wrocławia oddaje 1 głos, a rodzina wielodzietna minimum 2, a czasami i ze dwa albo trzy razy więcej (bezpłatne przejazdy do 24 lat, a głosowanie już od 18 roku życia). Proste? - skomentował ten wpis administrator profilu Wolne Krzesła.
- Non stop tylko rodziny wielodzietne ! a te małodzietne ? czy single ? Znowu to my mamy dopłacać aby ktoś jeździł za darmo ? Bo pewnie za pół roku będzie podwyżka . Albo obniżka dla Wszystkich albo dla nikogo - oburzył się Arkadiusz Muszyński.
- Gratuluję dyskryminowania części mieszkańców Wrocławia. Czy pozostali będą mieć przyjemność płacić za bilety więcej od stycznia 2016 roku, czy dopiero ciut później - dopytuje Martyna Wilk.

Dyskusja o darmowej komunikacji miejskiej dla rodzin wielodzietnych toczy się też na GazetaWroclawska.pl
Internauta Zdzich pisze: - Nie ma czegoś takiego jak darmowe MPK! Napiszcie zgodnie z prawdą, że to będą bezpłatne przejazdy, za które zapłacę ja i inni mieszkańcy Wrocławia. To raczej forma przymusowego sponsoringu. Zmuszany jestem do płacenia na cudze dzieci.

Rafał Dutkiewicz internautom nie odpowiedział. Racji miejskich urzędników broni za to na naszym forum m.in. internauta dziq.
- Mam dwójkę dzieci (3 lata) i już jakiś czas zastanawiamy się z żoną nad kolejnym... W domu się nie przelewa, ani nie jest też "patolka", ot normalnie. Lecz niestety zazwyczaj kiedy chcemy się gdzieś wybrać we czwórkę to bierzemy auto.
Teraz dzieci na szczęście jeżdżą jeszcze bezpłatnie, ale bilet dla mnie i mojej żony to już 12 zł w obie strony. Za rok, gdy dzieci będę miały już bilety, to taka przejażdżka to co najmniej 15 zł... Dzięki takiej inicjatywie więc osób wybierze za środek lokomocji MPK, co będzie lepsze dla portfela oraz da mniej spalin czyli czystsze powietrze itd itp... Wymieniać zalety takiego rozwiązania można bez końca. Jeśli zachęci to do zakładania większych rodzin to jestem w 100% ZA!

A czy Waszym zdaniem darmowa komunikacja miejska dla rodzin wielodzietnych do dobry pomysł? A może MPK powinno być bezpłatne dla wszystkich? Zapraszamy do dyskusji!

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 173

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

d
ddt

To nie pozwól na to. Rozmnażaj się od nich prędzej! Chyba potrafisz. Co to dla Ciebie wyprzedzić jakąś patologię.

e
eda

W takim razie ja też będę jeździć za darmo choć jestem sama. A jak złapie mnie kanar to będę się sądzić do upadłego bo konstytucja mówi, że wszyscy obywatele są wobec prawa równi, natomiast w przypadku wybiórczej darmowej komunikacji tak nie jest. Są równi i równiejsi. Tak być nie może.

w
woj.

Kierowcy bez wypłat ,no nie wiem czy będą społecznie pracować.

123

Jednak najchętniej z "pomocy" korzysta patologia, która zacznie taśmowo produkować dzieci w ustawicznym upojeniu alkoholowym, nie troszcząc się bynajmniej o wychowanie dzieci, no chyba, że przyszłych pomoco- biorców...

d
ddt

Bez wątpienia jest to gest propagandowy władcy naszego miasteczka. Jednakże z drugiej strony ludzie , którzy podejmują trud wychowania wielu dzieci , tzn. przyszłych wytwórców PKB ( dla niewtajemniczonych , produktu krajowego brutto), przyszłych podatników i płatników spłacających zadłużenie państwa ( szczególnie chodzi tu o długi państwa które istniało teoretycznie, ale zadłużało się realne), powinni otrzymać jakąś pomoc . To oczywiste. Problemem, jest tylko jak robić efektywnie. Niestety, dotychczasowi władcy 3RP, taką pomoc organizowali okazjonalnie, jedynie w celu doraźnego pozyskania elektoratu. Teraz skoro, PIS , daje 500 zł, to władcy samorządowi nie mogą być obojętni. Też muszą się pochylić nad losem rodzin wielodzietnych, aby nie stracić ich głosów, a w konsekwencji kontaktu z korytem.

K
Konrad

Dlatego, że ktoś, kto ma 3 dzieci (czy więcej), wychowuje co najmniej 3 przyszłych podatników, którzy będą pracowali i płacili podatki między innymi na Twoją emeryturę (a przynajmniej tak by było, gdyby nie rządzili nami złodzieje). Wystarczający argument?

W
Włościanka

Bo są bogacze wielodzietni, są też bezrobotne single.
To nie jeżdżący MPK sprzedali zakłady pracy, tylko tacy co jeżdżą autami za 100 tysiaków lub jeszcze droższymi.

m
mieszkanka

Jakim prawem rodziny bezdzietne czy z jednym dzieckiem są dyskryminowane? Dlaczego my mamy płacić bez za to żeby inni mieli za darmo? Mam jedno dziecko, uczciwie pracuję, płacę podatki i też mi na wiele rzeczy brakuje. Teraz będzie mi jeszcze ciężej bo jedno najwyraźniej nie ma żadnych potrzeb i nic mu się nie należy w tym kraju.

k
kogo dziś skłócimy?

dzieciatych z bezdzietnymi? samochodziarzy z rowerzystami? związkowców z singlami?

a
astra

Noc zaczyna już zapadać, kiedy sługa, pnąc się pośród zarośli przy rzece, pokonuje różnicę poziomów, istniejącą w tym miejscu, pomiędzy rzeką a drogą do wioski. Spina ostrogami konia, z którego paruje pot. Boki biednego zwierzęcia drżą z powodu szybkiego i długiego biegu. Czarna sierść jest marmurkowa od potu i piana z pyska spryskuje jasnymi [plamami] pierś. Dyszy wyginając kark i potrząsając głową.

Oto jest już na ścieżce. Szybko zbliża się do domów. Sługa zeskakuje na ziemię, przywiązuje konia do parkanu i woła.

Zza domu wysuwa się głowa Piotra. Pyta ochrypłym głosem:

«Kto woła? Nauczyciel jest zmęczony. Od wielu godzin nie miał spokoju. Jest prawie noc. Wróćcie jutro.»

«Ja nic nie chcę od Nauczyciela. Jestem w dobrym zdrowiu. Mam Mu tylko coś do powiedzenia.»

Piotr podchodzi, mówiąc:

«A w czyim imieniu, jeśli wolno spytać? Jeśli nie potrafię kogoś rozpoznać, to nikogo nie przepuszczam, szczególnie kogoś, kto cuchnie Jerozolimą jak ty.»

Zbliża się powoli, bo jest podejrzliwy bardziej z powodu piękna śniadego konia, bogato przyodzianego, niż z powodu mężczyzny. Ale kiedy staje naprzeciw niego, pyta zaskoczony:

«Ty? Czyż nie jesteś sługą Łazarza?»

Sługa nie wie, co powiedzieć. Jego pani kazała mu rozmawiać jedynie z Jezusem, lecz apostoł wydaje się zdecydowany nie przepuścić go. Imię Łazarza, on wie o tym, robi wrażenie na apostołach. Decyduje się więc i mówi:

«Tak, jestem Jonasz, sługa Łazarza. Muszę rozmawiać z Nauczycielem.»

«Źle z Łazarzem? Czy to on cię wysyła?»

«Tak, źle. Ale nie zatrzymuj mnie. Muszę wrócić najszybciej jak to możliwe» – a aby Piotr się zdecydował, mówi mu: – «W Betanii byli członkowie Sanhedrynu...»

«Członkowie Sanhedrynu!!! Przejdź! Chodź! – i otwiera furtkę, mówiąc: – Odwiąż konia. Damy mu pić i trawy, jeśli chcesz.»

«Mam owies. Ale trochę trawy mu nie zaszkodzi. A potem – woda. Gdybyś mu dał zaraz, to by mu zaszkodziło.»

Wchodzą do pomieszczenia, w którym znajdują się posłania. Piotr przywiązuje zwierzę w kącie, żeby nie było na powietrzu. Sługa okrywa je derką, jaką miał przytroczoną do siodła, daje mu owsa, a Piotr przynosi skądś trawę. Potem wychodzą na dwór.

Piotr prowadzi sługę do kuchni, daje mu kubek ciepłego mleka, zamiast wody, o którą prosił sługa. Nalewa je z małego kociołka, stojącego w pobliżu rozpalonego ognia. W czasie gdy sługa pije i grzeje się przy ogniu, Piotr, który heroicznie powstrzymuje się od stawiania pytań, mówi:

«Mleko jest lepsze niż woda, której chciałeś się napić. A ponieważ je mamy! Pokonałeś drogę bez postoju?»

«Tak. I tak samo zrobię wracając.»

«Będziesz zmęczony. A czy koń to wytrzyma?»

«Mam nadzieję. Poza tym wracając nie będę już tak galopował, jak w tę stronę.»

«Ale wkrótce zapadnie noc. Księżyc już wstaje. Jak przejedziesz przez rzekę?»

«Mam nadzieję, że dojdę do niej, nim księżyc zajdzie, w przeciwnym razie pozostanę w lesie do świtu. Ale zdążę przed [zachodem].»

«A potem? Długa jest droga od rzeki do Betanii, a księżyc szybko zachodzi. To pierwsze dni.»

«Mam dobrą latarnię. Zapalę ją i pojadę powoli. Chociaż pojadę wolno, to i tak będę coraz bliżej domu.»

«Chcesz chleba i sera? Mamy to i także ryby. Sam je złowiłem. Bo dziś zostałem tu z Tomaszem. Ale teraz Tomasz poszedł po chleb do pewnej niewiasty, która nam pomaga.»

«Nie, niczego cię nie pozbawię. Jadłem w drodze, ale chciało mi się pić i potrzebowałem czegoś ciepłego. Teraz jest mi dobrze. Czy jednak zechciałbyś iść po Nauczyciela? Jest tutaj?»

«Tak, tak. Gdyby Go nie było, zaraz bym ci o tym powiedział. Jest obok, odpoczywa, bo przychodzi tu tak wielu ludzi... Nawet się boję, że to się rozniesie i dojdzie do faryzeuszów. Napij się jeszcze trochę mleka. Zresztą powinieneś pozwolić koniowi się najeść... i odpocząć. Jego boki trzepotały jak źle napięty żagiel...»

«Nie, mleko jest wam potrzebne. Jest was wielu.»

«Tak, ale z wyjątkiem Jezusa – który mówi tak wiele, że ma pierś zmęczoną – i najstarszych, my jesteśmy silni, jemy to, co zmusza zęby do pracy. Masz. To od owiec pozost

d
d112

Wrocław Główny - Przedmoście Święte - Środa Śląska - Jaśkowice Legnickie - Legnica - Tomaszów Bolesławiecki - Bolesławiec - Zebrzydowa - Nowogrodziec - Lwówek Śląski - Dębowy Gaj - Pilchowice Nielestno - Pilchowice Zapora - Jeżów Sudecki - Jelenia Góra

To koniec. Możliwe że jak będzie duża ilość osób będzie zorganizowany pociąg specjalny tą specyficzną linią do Jeleniej Góry

s
sm

Wychodzi na to, że doszliśmy do wniosku tymi komentarzami, że punkt widzenia zależy od pounktu siedzenia? Zaskakujące... :-)

p
polskie piekło

ktoś rzucił kość, cokolwiek nieświeżą i podśmierdłą, a pieski już jazgoczą, ujadają.... Władza przecież ze swojego nie daje. Jeśli nie da dzieciatym, to da wąsatym albo niedomytym, albo kolesiom czy krewnym i znajomym. Wyda te pieniążki, na pewno! Ale jak troska, żeby ktoś nie miał odrobinę lepiej niż ja.... Starsi pewnie pamiętają, ale za komuny tylko studenci i emeryci mieli bilety ulgowe na MPK. Dzieci płaciły pełna stawkę od 4 roku życia.

R
R

Jak ich nie stać na kolejne dziecko to po prostu nie powinni go mieć. Nie mam zamiaru dopłacać dzieciorobom na bilety, paczki caritasu, wakacje, 500 Zł, itp. Ja, żeby utrzymać swoich dwoje, po prostu zapierdzelam do pracy i mam w nosie czy mi wypłacą 500 zl czy będę mieć darmowe bilety ale mam tyle dzieci ilu jestem w stanie zapewnić życie na normalnym poziomie.

d
dla wszystkich

dla wszystkich

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3