Dutkiewicz: Gulbinowicz powinien uprzedzić dyskusję i zrezygnować z tytułu honorowego obywatela Wrocławia (ROZMOWA)

Robert Migdał
Robert Migdał
Zaktualizowano 
Kardynał Gulbinowicz i Rafał Dutkiewicz podczas 95 urodzin zorganizowanych w Hali Ludowej Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
- Jeśli dojedzie do dyskusji na ten temat odebrania kardynałowi Gulbinowiczowi tytułu honorowego obywatela Wrocławia, sądzę że kardynał powinien uprzedzić tę dyskusję sam rezygnując z tytułu - mówi Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Z byłym prezydentem Wrocławia, a prywatnie przyjacielem Henryka Gulbinowicza, rozmawiamy o ostatnich oskarżeniach kardynała o molestowanie seksualne.

Ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz jest ważną postacią dla Wrocławia, Dolnego Śląska i Polski...
Rafał Dutkiewicz: Postawa Kardynała w czasie stanu wojennego była niezłomna. Komitet przez niego utworzony otoczył opieką uwięzionych i internowanych. Korespondencja jaką podziemna Solidarność prowadziła z Watykanem była jego zasługą. 30 lat temu Kardynał pomagał Solidarności w przejęciu, po obradach Okrągłego Stołu krajowego i regionalnego kierownictwa. A zapytany osobiście przeze mnie czy chciałby mieć wpływ na personalny kształt zmian odpowiedział całkowicie jednoznacznie: „Nie, to nie jest nasze zadanie. My pomagamy, Panowie (byliśmy na spotkaniu w składzie męskim) się tym zajmują.” Proces uczynienia Wrocławia ważnym miastem, a też umiędzynarodowienia stolicy Dolnego Śląska, to - jeszcze zanim zostałem prezydentem Wrocławia - jego pomysły. Wymieńmy tylko Milenium Wrocławia, pierwszą wizytę młodzieży związanej z Taizé, Kongres Eucharystyczny. We wszystkich sprawach, o które - w późniejszym okresie - prosiłem Kardynał był zawsze bardzo pomocny.

Kardynał to dla Pana nie tylko postać historyczna, ale też bliski przyjaciel. Jaki jest prywatnie?
Bywał trudny. W takim tego słowa znaczeniu, że potrafił mnie ostro przywołać do porządku. Ale też ja bywałem „bezczelny”, jako bardzo młody człowiek. Kiedy się spierałem o to, że Kościół był lepszy kiedy „pieszo chodził”. Znam go od końca lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Z upływem czasu stawał się coraz cieplejszy i coraz bardziej serdeczny. Bardzo dużo mu zawdzięczam. Jest moim przyjacielem. Mam bardzo silną potrzebę okazywania mu lojalności i wspierania go.

Jak Pan zareagował na ostatnie doniesienia medialne o kardynale? Sprawa działki sprzedanej rodzinie Morawieckich, sprawa poręczenia, które wystawił pedofilowi - jednemu z bohaterów filmu "Tylko nie mów nikomu", czy też ostatnie oskarżenia wysuwane przeciwko kardynałowi przez Karola Chuma - o molestowanie seksualne sprzed 30 lat.
Jest mi smutno. Jestem rozdarty. Chcę bronić mojego przyjaciela. Nigdy wcześniej, a znam to środowisko, mam na myśli krąg Ostrowa Tumskiego, nie spotykałem się z takimi zarzutami. O ile mi wiadomo kilkudziesięcioletnia inwigilacja tajnych służb PRL też nie wykazała żadnych tego rodzaju ekscesów. Kościół, którego jestem członkiem chwieje się teraz pod naporem złych czynów jego hierarchów i kapłanów. Pod naporem bardzo złych czynów. Mam nadzieję, że mojego przyjaciela nie było wśród źle czyniących. Nie wiem jak odpowiedzieć. Wspieram go modlitwą.

Jakie jest Pana zdanie na temat pojawiających się głosów żądających odebrania kardynałowi tytułów: Honorowego Obywatela Wrocławia czy Honorowego Obywatela Dolnego Śląska?
Jeśli dojedzie do dyskusji na ten temat w trakcie obrad Rady Miasta, to nie będzie to dobra dyskusja. Sądzę, że kardynał powinien uprzedzić tę dyskusję sam rezygnując z tytułu.

Z Rafałem Dutkiewiczem, byłym prezydentem Wrocławia, rozmawiał Robert Migdał

ZOBACZ TAKŻE: PRAWNICY KARDYNAŁA GULBINOWICZA GROŻĄ MEDIOM

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 103

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
Slov

Myślę, że niebawem, wymieniona, niebawem Prokuratura i Sąd, dotrze do przekrętów mafii i Pan były Prezydent Wrocławia za miliardowe przekręty, trafi na dożywotni PO-byt do więzienia. Mam nadzieję, że niebawem Nowy Prezydent, pederasta, trafi do tej samej celi za te same przestępstwa.

G
Gość
2019-05-30T12:28:22 02:00, Gość:

tyle lat Dutkiewicz lansował się przy boku Gulbinowicza, potem Gołębiewskiego, siadał obok nich na mszach w katedrze a teraz odwraca się mimo że żaden wyrok nie zapadł. A to siadanie przy samym ołtarzu podczas mszy naprawdę było żenujące panie Dutkiewicz

A gdzie miał siadać?

Natomiast sugestia Dutkiewicza, by kardynał rezygnował z czegokolwiek w sytuacji gdy zarzuty względem Gulbinowicza są kompletnie bezpodstawne to co najmniej dziwne stanowisko „przyjaciela”.

G
Gość

Dudi nic z tego. Dlaczego to Gulbinowicz ma ustąpić, jak to ty wiozłeś mu mięsko o 6 nad ranem. Pech zderzenie sutenera z tramwajem.

e
ertbor
2019-05-29T17:55:41 02:00, no,katolicy:

Jak smakuje komunia z ręki pedofila wyjętych z majtek ministranta ?

czytanie słów wklepanych ręką na klawiaturze po uprzedniej masturbacji, jak to się czyta?

G
Gość
2019-05-30T15:54:44 02:00, Gość:

Hitlerowi nei odbierają, ale Gulbinowiczowi tak? Co za hipokryzja

gulbi pedofil Hitler równy gość

A
A KIEDY rafałku

CIEBIE PODLICZĄ ? ... POWINNO SIĘ NAZWAĆ WAŁY NAD ODRĄ "WAŁY DUTKIEWICZA " NA PAMIĄTKĘ POŻAL SIĘ BOŻE P-REZYDENTA , SŁYNNEGO Z WAŁKÓW , NIEGOSPODARNOŚCI ...KTÓRY ZASTAŁ WROCŁAW MUROWANY , A ZOSTAWIŁ ROZJE ...ANY I ZADŁUŻONY PO PACHY ...

G
Gość

Hitlerowi nei odbierają, ale Gulbinowiczowi tak? Co za hipokryzja

G
Gość

tyle lat Dutkiewicz lansował się przy boku Gulbinowicza, potem Gołębiewskiego, siadał obok nich na mszach w katedrze a teraz odwraca się mimo że żaden wyrok nie zapadł. A to siadanie przy samym ołtarzu podczas mszy naprawdę było żenujące panie Dutkiewicz

G
Gość
2019-05-29T14:42:54 02:00, Gość:

Tytuł nieco manipuluje treścią wywiadu, delikatnie ujmując. Kongres Kobiet złożył wniosek o odebranie honorowego obywatelstwa. Bez wyroku, ale z dawką entuzjazmu ideologicznego, wiosennego. Takie osądy wydawane bez wyroku sądu - ot bo komuś coś tam się przypomina lub coś sądzi są niebezpieczne dla życia społecznego, pachną totalitaryzmem. Obowiązuje prawo i jego wyroki, a nie domniemanie winy. Jest problem – sąd i ustalcie fakty w sposób profesjonalny: dowody, dokumenty, biegli psychologowie, seksuologowie, byli funkcjonariusze, świadkowie etc.

Konstruktywnie Paniom podpowiadam - proponuję podjąć działania nad ochroną społeczeństwa przed procederem obejmowaniem stanowisk w instytucjach publicznych (utrzymywanych przez podatników) po znajomości, przez osoby niekoniecznie kompetentne ale znające kogo trzeba. Eliminacja tego zjawiska zdecydowanie podniecie jakość życia w PL. Polecam uwadze Pań.

2019-05-29T17:42:29 02:00, Gość:

Gulbinowiczowi chcą odebrać honorowe obywatelstwo Wrocławia to już krzyk, że bez wyroku, bez sądu .Jak bez wyroku, bez sądu odbierano jako prawa nabyte emerytury byłym funkcjonariuszom SB, którzy w "nowej " Polsce zweryfikowani pozytywnie,służyli narażając zdrowie i życie w policji,to jest cacy."Prawo Kalego" się kłania, "jak Kali ukraść, dobrze, jak Kalemu ukraść, źle.

2019-05-29T18:45:38 02:00, Gość:

Skoro prawo Kalego jest złe (bo jest), to dlaczego się nim posługujesz w swojej argumentacji?

2019-05-29T19:24:27 02:00, Gość:

'Prawo Kalego " jest , bo jest. Czy jest złe, na pewno nie.Obrazuje pewien sposób myślenia, moralność. A wiesz skąd się wziął Kali?

2019-05-29T23:26:12 02:00, Gość:

Można uznać relatywizm moralny za fakt psychologiczny powszechnie występujący (nie myląc tego z różnymi systemami wartości przy porównywaniu różnych kultur - to coś innego). Ale egoistyczny relatywizm moralny rozumiany jako „prawo Kalego” nie nadaje się do tego aby być usankcjonowaną podwaliną relacji społecznych które m. in. opisuje prawo. A instytucje i organizacje społeczne służą tworzeniu takich relacji. I tyle. W tym sensie jest to prawo „złe”.

Ale masz rację, że jest to powszechne - również dlatego warto zwracać uwagę na osoby załatwiające sobie po znajomości, a nie wg wyłącznie oceny kompetencji zajęcia w sferze publicznej. To są właśnie „czynni” relatywiści moralni przenoszący takie nawyki do instytucji publicznych. Obniża to jakość pracy tych instytucji, a ich struktury słabo bronią się przed inwazją takich osób, powstają sieci zależności, etc. Biznes w kwestii kompetencji jest o wiele efektywniejszy.

Kali: monarchista, król rdzennych Afrykanów.

2019-05-30T00:52:07 02:00, Gość:

No to "pojechałeś" z tym Kalim a Kali to:

Kali – jedna z drugoplanowych postaci powieści W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza. Jest to Murzyn z plemienia Wa-Hima, uratowany i uwolniony z rąk muzułmanów przez Stasia; towarzyszył chłopcu, małej ośmioletniej Nel i Murzynce Mei, aż do spotkania się z kapitanem Glenem i dr Clarym.

A Kalego,Murzynka myślenie było bardzo proste:jeśli on ukradł to dobrze, jemu ukradli to źle. Podobnie z Gulbinowiczem, jego nie można ukarać bez sądu, wyroku ale "esbeka" mimo, że nie udowodniono mu popełnienia przestępstwa już można."Prawo Kalego" zadziałało.

A ty pojechałeś z "Murzynkiem", to określenie już nie jest poprawne, choć w naszej literaturze się pojawia - podobnie jak Pluton nie jest już planetą. Pluton mógłby poczuć się dotknięty, że ktoś go nadal nazywa planetą i zrobić zadymę.

G
Gość

kto sponsorowal te urodziny w hali? Moze redaktor chwyci za temat?

Kto placil za kapliczke WOTUMNOM (LOL!) przy AOW? Dzialka miejska? A kto placil za projekt i wykonanie teog misia katolandu?

K
Kamil

Dupkiewicz jest rozdarty bo kto mu teraz będzie dupsko krył jak pojedzie ruchać kolejną bambere ?????

g
gość

Czy ktoś to czytał po napisaniu? "Jeśli dojedzie do dyskusji na ten temat odebrania kardynałowi Gulbinowiczowi tytułu honorowego obywatela Wrocławia, sądzę że kardynał powinien uprzedzić tę dyskusję sam rezygnując z tytułu "

R
RzH

Myślę że afera z kardynałem to pierwszy sygnał że PiS zabiera się za robienie porządku we Wrocław. Wyczuł pismo nosem Dutkiewicz i na wszelki wypadek odcina się od swojego przyjaciela. Uderzenie w nietykalnego kardynała ma być sygnałem że nie będzie litości dla bonzów. Cała sitwa Wrocławia zostanie wycięta w pień... Żartowałem.

h
husarz

dudi niech się lepiej wytłumaczy co robił z prostytutką rano o świcie na ostrowie - sam mówił, że był u kardynała, cały wrocek wie, że był tam z panienką, co za banda kłamców

G
Gość

Zbiera mi się na wymioty jak patrzę na te dwie gęby siebie warte.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3