Dutkiewicz: Do wydania są 2 mln zł. Wrocławianie zdecydują na co! (GŁOSUJ)

Magdalena Kozioł
Teraz dodatkową ścieżkę rowerową czy chodnik będzie można wybudować ze środków budżetu obywatelskiego
Teraz dodatkową ścieżkę rowerową czy chodnik będzie można wybudować ze środków budżetu obywatelskiego fot. Michał Pawlik
Od dzisiaj mieszkańcy Wrocławia mogą zgłaszać urzędnikom swoje zapotrzebowanie na inwestycje. To oni mają później zdecydować w głosowaniu jaki projekt zostanie zrealizowany. Miasto daje na to 2 mln zł w tym roku. Brakuje Wam boiska na Krzykach? A może ścieżki rowerowej na Kuźnikach? Macie inne swoje pomysły? Zgłaszajcie je nam w komentarzach!

Jak wydać pieniądze z budżetu obywatelskiego? Oceń propozycje internautów zgłaszane w komentarzach. Jeśli popierasz pomysł, kliknij zielony kciuk, jeśli jesteś przeciw - kliknij na czerwony. (Komentarze nie związane z tematem, nie mogące być propozycją do budżetu miasta, będą usuwane)

- Jeżeli to przedsięwzięcie się sprawdzi, to w przyszłym roku będzie kilkanaście milionów do dyspozycji mieszkańców Wrocławia, a w 2015 r. - nawet kilkadziesiąt milionów złotych - zapewnia prezydent Rafał Dutkiewicz, który dzisiaj podał zasady na jakich ma on działać.

Grupa mieszkańców Wrocławia (15 osób), albo organizacja pozarządowa działająca na terenie miasta mogą składać projekty w ramach: zieleni miejskiej, placów zabaw, chodników, małej architektury, terenów rekreacyjno - sportowych i estetyki. W dowolnym miejscu Wrocławia - tam, gdzie tego najbardziej brakuje. Każdy może powalczyć o infrastrukturę swojego miejsce zamieszkania.

Koszt każdego zgłoszonego projektu nie może przekroczyć 500 tys. zł. Już od jutra na stronie www.wroclaw. pl i w centrach obsługi mieszkańca urzędu miejskiego będzie dostępny formularz, który można będzie wypełnić. Powinien on zostać przekazany później osobiście lub pocztą do Biura Rady Miejskiej w Sukiennicach 9, lub pocztą elektroniczną na adres: budzetobywatelski@um.wroc.pl.

Pomysły na realizację muszą trafić do magistratu w nieprzekraczalnym terminie 20 kwietnia.

Jak będą weryfikowane projekty? Jerzy Michalak, szef komisji ds. osiedli w radzie miejskiej tłumaczy, że zostanie powołany specjalny zespół, który ustali listę 20 przedsięwzięć, konsultowanych później przez radę miejską. W skład zespołu wejdą przedstawiciele prezydium rady miejskiej wskazani przez przewodniczącego, szefowie: komisji infrastruktury komunalnej, ds. osiedli, sportu i rekreacji, po jednym przedstawicielu departamentów urzędu odpowiedzialnych za merytoryczną stronę realizacji przedsięwzięcia i przedstawiciel Wrocławskiej Rady Pożytku Publicznego. Weryfikacja potrwa do 22 maja.

Ale na opinii tej grupy sprawa się nie zakończy, bo mieszkańcy też będą mieć coś do powiedzenia. Zagłosują i wybiorą najlepsze pomysły, które miasto później zrealizuje. Będą mieć do dyspozycji specjalne formularze (dostępne w punktach konsultacyjnych), albo w formie elektronicznej (formularz dostępny na stronie miasta Wrocław).

W czerwcu wszystko będzie jasne. Wtedy dowiemy się jakie projekty zostaną zrealizowane za te 2 mln zł. Dlaczego ustalono tylko 20 projektów? Rafał Dutkiewicz przekonuje, że to program pilotażowy.

Macie swoje pomysły na wykorzystanie tego budżetu? Brakuje Wam ścieżki albo boiska w okolicy? Piszcie nam o tym w komentarzach! (Komentarze nie związane z tematem, nie mogące być propozycją do budżetu miasta, będą usuwane)

Jak wydać pieniądze z budżetu obywatelskiego? Oceń propozycje internautów zgłaszane w komentarzach. Jeśli popierasz pomysł, kliknij zielony kciuk, jeśli jesteś przeciw - kliknij na czerwony.

Wideo

Komentarze 277

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Ghost

Renowacja wczesniej wspomnianego kompleksu sportowego przy ulicy Lotniczej pod kątem nowych sportów amerykańskich jak i dla piłkarzy. Tym bardziej że Wrocław nie posiada przystosowanych boisk dla tych sportów a The World Games 2017 sie zbliża.

k
kmi

wg mnie brakuje tramwaju na Borowskiej i Grota Roweckiego przynajmniej do ronda koło biedronki.

q
qwert

a może by tak jakiś plac zabaw we wnętrzu międzyblokowym na powstańców śl./wielkiej/zaporoskiej, pełno dzieci a do zaoferowania tylko parkujące auta i trawniki ukwiecone psimi odchodami

r
rowerzysta

Stworzenie nowych ścieżek rowerowych dających możliwość legalnego, wygodnego i bezpiecznego przedostania się z "północy" na "południe" miasta, gdzie granicą tychże jest estakada kolejowa.
Do tej pory taką możliwość daje ścieżka rowerowa w ciągu ulicy Świdnickiej i Powstańców Śląskich. Zupełnie nie ma żadnej ścieżki rowerowej w okolicach dworca głównego PKP. Obecna, najbliżej kończąca się ścieżka prowadzi z Placu Społecznego na Plac Wróblewskiego i wzdłuż ulicy Pułaskiego gdzie kończy się na wysokości ulicy Kościuszki. Od tamtego miejsca ścieżki już nie ma, jest za to zjazd na ulicę, która jest dla rowerzystów dosyć groźna.
Po pierwsze jest tam duży ruch z racji zwężonej drogi, po drugie jest tam wydzielone torowisko tramwajowe co sprawia, że samochody jadą bardzo blisko krawędzi, a po trzecie stan tej jezdni jest fatalny!

a
amg

W Parku Skowronim od dość niedawna jest oświetlona jedna alejka biegnąca od cmentarza do Armii Krajowej niedaleko skrzyżowania ze Ślężną. Dalsza część ulicy Działkowej od cmentarza do Borowskiej jest nieoświetlona. Podobnie brak jest oświetlenia w parku w stronę Weigla. Obecnie oświetlony jest fragment, który nigdzie nie prowadzi, choć wiele osób skraca sobie drogę tamtędy i brnie w ciemnościach. Dużo osób też przemieszcza się do szpitala przy Weigla. Codziennie biega tam mnóstwo biegaczy, ale po zmroku można wybić sobie zęby na jakimś korzeniu czy innej nierówności. Wykonanie oświetlenia w dalszej części ulicy Działkowej i w samym parku zapewniłoby możliwość korzystania z parku po zmroku biegaczom, rowerzystom, wyprowadzającym psy oraz zwykłym przechodniom, skracającym sobie drogę.

L
Lucjus

A jeśli miałbym wybierać, stawiałbym na te dziedziny, które może nie przyniosą Wrocławianom korzyści tu i teraz, ale w dłuższej perspektywie przyczynią się do rozwoju miasta.
- Edukacja, a więc budujmy programy podnoszące ogólną wiedzę i wykształcenie, świadomość finansową i przedsiębiorczość mieszkańców
- Transport, a więc: dziurawe ulice, szybkie tramwaje, komunikacja miejska, przebudowa/udrożnienie waskich gardeł (np. ul Strzegomska)
- Technologie: korzystajmy z nich i budujmy przyjazne środowisko do szukania/wdrażania nowoczesnych rozwiązań
- Ludzie: róbmy wszystko (my wszyscy nie tylko Pan Dutkiewicz i Rada Miejska), żeby ludziom chciało się tu mieszkać, żeby do Wrocławia chciały przyjeżdżać osoby z innych części Polski, żeby to było przyjazne miasto; budujmy społeczeństwo obywatelskie.

L
Lucjus

Ten kwestionariusz to nie zagrywka tylko próba skorzystania z czegoś, co w języku angielskim nazywane jest crowdsourcingiem. Forum, które czytacie/my, ma być jednym (obok wspomnianych już w postach) źródeł pozyskania wiedzy o tym, czego Wrocławianie naprawdę potrzebują, a nie tego, co może wydawać się naszym włodarzom, ekspertom etc. I jest to próba z gruntu słuszna.
Zgadzam się z osobami, które uważają, że coś trzeba zrobić ze stadionem, żeby był rentowny. Rację mają Ci, którzy napisali, że 4 mln zł to dużo jak na pomoc z pieniędzy publicznych dla zespołu grającego w piłkę. Dobrze mówią osoby przekonujące, że 2 mln to kropla w morzu potrzeb. Ale może to jest test? Test dla nas i jeśli tutaj wygenerujemy dobre pomysły to w przyszłorocznym budżecie będzie więcej niż 2 mln na inicjatywy obywatelskie i więcej niż 20 projektów.

R
Remont Fosy Miejskiej

Może na Fosie mogłyby pływać gondole?Rowery wodne się nie przyjęły.

R
Roma

Miejsce: Fosa Miejska!Zgłaszam propozycję wyremontowania Fosy Miejskiej.Codziennie przejeżdżam wzdłuż Fosy i widzę, jak jest zaniedbana.Należałoby wyremontować ściany boczne tuż przy wodzie oraz wysepki.Przy niskim poziomie wody widać zniszczenia.

T
Tata

Nowy plac zabaw w Przedszkolu nr 89 przy Oporowskiej i remont całego przedszkola na 50-lecie placówki ...

w
wieszcz

Przeznaczmy te 2 mln zł na budowę pasa awaryjnego dla Szpilkostrady (za 3 mln zł). Żeby nie przekroczyć kwoty 500 tys. zł, inwestycję można rozpisać na IV etapy. 500 tys. zł na budowę pasa awaryjnego wschodniego odcinka Szpilkostrady, 500 tys. zł na budowę pasa awaryjnego południowego odcinka Szpilkostrady, itd.

w
wieszcz

Przeznaczyć te 2 mln zł na budowę pasa awaryjnego dla Szpilkostrady (za 3 mln zł). Żeby nie przekroczyć kwoty 500 tys. zł, inwestycję można rozpisać na IV etapy. 500 zł na budowę pasa awaryjnego wschodniego odcinka Szpilkostrady, 500 tys. zł na budowę pasa awaryjnego południowego odcinka itd.

A
Akuszerka

Czy przy twoich narodzinach czasem lekarzowi ręka się nie omsknęła i zamiast w pupcię uderzył cię w główkę?

w
wieszcz

Nie można, bo nie moglibyśmy się szczycić, że nawet zagraniczne ekipy przyjeżdżają robić u nas filmy, wojenne. Nie po to Wytwórnię Filmów Fabularnych w Centrum Technologii Audiowizualnych przekształcano, żeby żadna ekipa filmowa do Wrocławia nie zawitała.

P
Podpis

Dokładnie! Powstają cały czas nowe i nowe mieszkania, a komunikacja miejska działa coraz gorzej!!! Gdzie w tym logika? Czemu dziennikarze nie interweniują w tej sprawie???

Dodaj ogłoszenie