Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogi do niepodległości prowadziły przez fronty I wojny światowej. Zobacz zdjęcia z walk o niepodległą Polskę

Hanna Wieczorek-Ferens
Hanna Wieczorek-Ferens
Obrona Lwowa w czasach wojny polsko-ukraińskiej. Ochotnicza Liga Kobiet - ćwiczenia z karabinem maszynowym, na Wysokim Zamku. W tle Kopiec Unii Lubelskiej. Ochotniczki: Aleksandra Zagórska (komendantka), B. Janota (przy karabinie), Maria Szymańska, Maria Stankiewicz, Stanisława Brückman, Irena Stankiewicz, Inka Kleczkowska. Lwów, 1919 rok
Obrona Lwowa w czasach wojny polsko-ukraińskiej. Ochotnicza Liga Kobiet - ćwiczenia z karabinem maszynowym, na Wysokim Zamku. W tle Kopiec Unii Lubelskiej. Ochotniczki: Aleksandra Zagórska (komendantka), B. Janota (przy karabinie), Maria Szymańska, Maria Stankiewicz, Stanisława Brückman, Irena Stankiewicz, Inka Kleczkowska. Lwów, 1919 rok Ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich
Mimo trwającej ponad sto lat niewoli krwawo stłumionych powstań narodowych, represji politycznych, zsyłek na Syberię, nasilającej się polityki rusyfikacji i germanizacji na przełomie XIX i XX wieku, Polacy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości. Postulat odbudowy państwa polskiego miały w swych programach wszystkie liczące się polskie partie polityczne. Centrum polskiego życia narodowego stała się ciesząca się od lat 60. XIX w. szeroką autonomią polityczną Galicja. Tam schronienie znajdowali ścigani w zaborze rosyjskim aktywiści, działały swobodnie polskie partie polityczne, a w szkolnictwie, administracji i sądownictwie używano języka polskiego.

W wyniku pierwszej wojny światowej nastąpił ostateczny rozpad dotychczasowego „ładu wiedeńskiego”. Ta sytuacja nie tylko wymusiła poszukiwanie innych dróg porozumienia, ale także stworzyła warunki dla nowych państw, które powstawały na podwalinach XIX-wiecznych procesów narodowo­twórczych.

Polacy nie siedzieli w domach, czekając na wynik międzynarodowego konfliktu. Już 3 sierpnia pierwsza kompania kadrowa pod dowództwem Józefa Piłsudskiego wyruszyła z Oleandrów pod Krakowem i przekracza granicę pomiędzy Galicją, a Królestwem Polskim. Oprócz Legionów Polskich powstają także w Korpusy Polskie (zwanych Wschodnimi) w Rosji i Armia Hallera (Armia Błękitna) we Francji.

Gdy w październiku i listopadzie kończyła się wojna na Zachodzie i nastąpił rozpad Austro-Węgier, Polacy przystąpili do rozbrajania okupantów i tworzenia niezależnych instytucji państwowych.
Uwolniony przez Niemców Józef Piłsudski po przyjeździe do Warszawy 11 listopada 1918 r. przejął z rąk Rady Regencyjnej pełnię władzy cywilnej i wojskowej, przyjmując funkcję Naczelnika Państwa. Rozpoczął się nowy etap w historii Polski.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska