Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droga Stu Zakrętów na Dolnym Śląsku zapadła się. Przejazd jest niemożliwy, są objazdy. Kiedy zostanie naprawiona? [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Droga Stu Zakrętów została całkowicie zamknięta na odcinku Kamieniołom - skręt do Pasterki. Dla kierowców oraz turystów poruszających się po Kotlinie Kłodzkiej oznacza to olbrzymie utrudnienia.
Droga Stu Zakrętów została całkowicie zamknięta na odcinku Kamieniołom - skręt do Pasterki. Dla kierowców oraz turystów poruszających się po Kotlinie Kłodzkiej oznacza to olbrzymie utrudnienia. DSDiK
Słynna dolnośląska Droga Stu Zakrętów (część drogi wojewódzkiej numer 387) łącząca Radków z Kudową-Zdrój została awaryjnie zamknięta dla kierowców, z powodu osuwającej się jezdni. Zarządca drogi wprowadził objazdy.

- Do uszkodzenia muru oporowego i osunięcia się nasypu doszło na początku stycznia, wskutek oddziaływania w tym miejscu sił natury. To specyfika terenu górskiego – tłumaczy Gazecie Wrocławskiej Leszek Loch, dyrektor naczelny Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei. - Ze względów bezpieczeństwa wprowadzony został tutaj ruch wahadłowy z ograniczeniem prędkości. Uszkodzenia są znaczące, dlatego konieczne jest wykonanie tu gruntownego remontu – mówi.

Droga Stu Zakrętów została całkowicie zamknięta na odcinku Kamieniołom - skręt do Pasterki, z powodu awarii muru oporowego i pogorszającego się stanu nasypu. Według Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei (zarządcy DW 387) zły stan drogi spowodowany został roztopami.

Wprowadzono objazdy. Ruch pojazdów z Karłowa w kierunku Nowej Rudy, Kłodzka i Wrocławia będzie możliwy przez Kudowę-Zdrój, Duszniki-Zdrój i dalej przez Polanicę-Zdrój. Natomiast ruch z Radkowa w kierunku południowym będzie możliwy drogą wojewódzką 386 przez Ścinawkę Średnią i Kłodzko.

Mapa z objazdem Drogi Stu Zakrętów.
Mapa z objazdem Drogi Stu Zakrętów. DSDiK

Kiedy jezdnia zostanie naprawiona?

DSDiK zleciło wykonanie Planu Funkcjonalno-Użytkowego, który ma być gotowy do końca lutego.

- W toku są również badania geologiczne, które mają dać nam wiedzę m.in. jak w tej chwili wygląda struktura zbocza, jak ułożyły się cieki wodne i w jakim stanie jest konstrukcja drogi. Wyniki badań pozwolą wykonać projekt techniczny, zapewniający trwałość prac remontowych – wyjaśnia dyrektor naczelny DSDiK.

Razem z otrzymaniem analizy geologicznej, ogłoszony zostanie przetarg w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

- Bez kompletu analiz nie jesteśmy w stanie precyzyjnie podać terminu rozpoczęcia prac remontowych. Na dziś szacujemy, że rozpoczną się one na przełomie II/III kwartału tego roku i potrwają do IV kwartału. Jeśli jednak okaże się, że zakres niezbędnych prac remontowych jest większy niż dziś przewidujemy, terminy te mogą ulec zmianie – mówi Leszek Loch.

Do czasu wykonania remontu mieszkańcy będą musieli poruszać się objazdem. W obecnej sytuacji dopuszczenie ruchu nawet w formule wahadłowej jest dla DSDiK nie do przyjęcia, z uwagi na potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa użytkowników drogi.

Zobacz film:

Lokalizacja:

NIE PRZEOCZ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska