Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drewno jest materiałym trudnym, ale trwałym

Maciej Kompała
Drewno jest materiałym trudnym, ale trwałymZbigniew Bereźnicki podkreśla, że drewno tylko na pozór jest materiałem łatwym do obróbki.
Drewno jest materiałym trudnym, ale trwałymZbigniew Bereźnicki podkreśla, że drewno tylko na pozór jest materiałem łatwym do obróbki. Maciej Kompała
Zbigniew Bereźnicki snycerstwem, czyli sztuką rzeźbienia w drewnie, zajmuje się od blisko pół wieku. Dokumenty zawodowe uzyskał w 1968 roku. Mówi, że do tego zawodu przyciągnęła go pewnego rodzaju tajemnica, która się z nim wiąże. Do swojego mistrzostwa dochodził latami żmudnej pracy, gdyż, jak przyznaje, dowiadywał się i uczył wszystkiego sam. Uważa, że łatwiej by mu było na początku, gdyby posiadał mistrza, który pokazałby mu podstawowe techniki snycerskie i wprowadził do zawodu.

Warto dodać, że w czasach, gdy pan Zbigniew zaczynał uprawiać swój fach, nie było w sprzedaży narzędzi potrzebnych do snycerki, więc wszystkie dłuta i szlifierki wyrabiał własnoręcznie. Od tego czasu wie, jak ważne w tym zawodzie jest bezpieczeństwo i ostrożność. Chwila nieuwagi może skutkować wieloma skaleczeniami. Aktualnie mistrz zajmuje się rekonstrukcjami i naprawami snycerskimi oraz wykonywaniem przeróżnych rzeźb: herbów, ikon, ram oraz mebli.
 

Właściwości drewna
Zbigniew Bereźnicki podkreśla, że drewno tylko na pozór jest materiałem łatwym do obróbki. Wielu ludzi odnosi takie mylne wrażenie, gdy potrzebuje wystrugać jakiś patyk, by upiec na nim coś przy ognisku. W rzeczywistości jest to materiał bardzo trudny, który wymaga wielkiej wiedzy na temat jego zachowania. Należy pamiętać, że drewno jest materiałem żywym – cały czas pracuje, wygina się i odkształca. Dlatego ważne jest odpowiednie rozpoznanie dre-wna, z jakim będzie się pracować.
Podkreśla, że snycerz nie może pracować z drewnem mokrym, a najlepiej pozyskiwać drewno wtedy, kiedy ono odpoczywa, czyli zimą. Niestety, w Polsce nie ma dobrze rozwiniętego przemysłu drzewnego, o wiele lepiej pod tym względem jest na Zachodzie. Warto wiedzieć, że drewno jest materiałem bardzo trwałym i jeśli jest odpowiednio konserwowane i pielęgnowane, może przetrwać setki lat – za przykład pan Zbigniew podaje zamek Wind-sor w Wielkiej Brytanii czy więźbę dachową na katedrze gnie-źnieńskiej.
 

Zastosowanie wyrobów snycerskich
Choć snycerstwo to prastara profesja, której początki mogą sięgać nawet epoki kamienia łupanego, to  najstarsze zachowane eksponaty pochodzą ze starożytnego Egiptu, gdzie znaleziono je między innymi w grobowcu Tutenchamona. Wiele z nich zgromadzono w Muzeum Kairskim. Rzeźbić można praktycznie w każdym rodzaju drewna, takim jak np. lipa, sosna czy olcha, ale najtrwalszymi są te należące do gatunków twardych, takie jak orzech i czereśnia.
W domach możemy znaleźć wiele produktów snycerskich, takich jak: kwietniki, klamki, półki, płaskorzeźby, bibeloty (np. kasetki na biżuterię), lustra, ramy czy meble.
Jak mówi mistrz, choć przyszłość tego zawodu jest nieznana, to uprawianie go może dawać wiele satysfakcji i artystycznego spełnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska