Nasza Loteria

Dotacje na technologię

Paweł Kuś
To urządzenie firma wysłała na testy do USA. Być może będzie usuwać skutki wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej
To urządzenie firma wysłała na testy do USA. Być może będzie usuwać skutki wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej Fot. Materiały prasowe
Firma odniosła wielki sukces głównie dzięki unikatowej w świecie technologii. Sporą rolę odegrały także dotacje z różnych funduszy unijnych.

Wrocławski ATON-HT jest znany przede wszystkim z wynalezienia unikatowej w świecie technologii unieszkodliwiania azbestu. Firma szybko odniosła sukces w Polsce i za granicą (Niemcy, Francja). Trzy lata temu pojawiła się też na giełdzie NewConnect.

Ostatnie duże dofinansowanie ATON-HT dostał rok temu. Przedsiębiorstwo złożyło wniosek do Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, a pieniądze otrzymało z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Głównym celem projektu było wykorzystanie opatentowanej przez firmę technologii oraz uruchomienie produkcji unikatowych w skali międzynarodowej urządzeń do utylizacji odpadów i odzysku materiałów. Dofinansowanie wyniosło ponad milion złotych. Całkowita wartość inwestycji liczy 2,25 mln zł. 30 września tego roku nastąpi zakończenie programu.

- Nasz projekt uzyskał bardzo wysoką ocenę merytoryczną - zajął 4. miejsce na liście 172 wszystkich wniosków, które zostały pozytywnie zaopiniowane - mówi z dumą Robert Barczyk, prezes ATON-HT.
Na przeprowadzenie badań i wykorzystanie technologii firma otrzymała jeszcze jedną dotację - z Ministerstwa Gospodarki. Była to część Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Przedsiębiorstwo zyskało blisko 1,9 miliona złotych, czyli 60 proc. wartości projektu. Dzięki tym pieniądzom firma utworzyła centrum badawczo-rozwojowe oraz przygotowała prototypy urządzeń wykorzystujących technologię MTT.

Obecnie jedna z łotewskich firm walczy o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na kwotę 4,5 mln euro. Jeżeli wniosek zostanie przyjęty, to lwia część tych pieniędzy powędruje do ATON-HT, który sprzeda Łotyszom swoje urządzenia do unieszkodliwiania odpadów.

Przedsiębiorstwo pozyskuje fundusze również bezpośrednio z Unii Europejskiej. Niedawno otrzymało dotację z krajowego programu na wdrożenie metody utylizacji.

- Przy projekcie współpracujemy m.in. z uniwersytetem w Tuluzie we Francji. Co więcej, jesteśmy koordynatorem całej inwestycji - mówi Barczyk. Firma nie zamierza jednak na tym poprzestawać i we wrześniu planuje stanąć do kolejnego konkursu. Przedsiębiorstwo chce pozyskać pieniądze na rozbudowę. Jego przedstawiciele coraz poważniej myślą też o podboju zagranicznych rynków.

od 16 lat
Wideo

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska